Щеплення проти COVID-19 дає сильний захист, навіть у комбінації вакцин різних виробників.
Про це свідчать результати дослідження, опубліковані у журналі The Lancet, передає Фіртка.
Зокрема, у дослідженні взяли участь 2 878 добровольців. Спершу вони отримали по два уколи вакцини AstraZeneca або Pfizer.
Далі дослідники випробували сім різних вакцин як бустерну дозу: разом з Pfizer і AstraZeneca спробували три інших, які схвалені в різних країнах: Johnson&Johnson, Novavax та Moderna.
Більшість додаткових щеплень, використаних у дослідженні, підвищили рівень антитіл до рівня, який був би еквівалентний принаймні 90% захисту від інфекції. А мРНК-вакцини Pfizer та Moderna виробляли набагато вищі рівні антитіл, ніж інші вакцини.
Тому, згідно з великим новим дослідженням, багато комбінацій уколів забезпечать сильний захист проти COVID. Це означає, що людям, яким рекомендують зробити додаткове COVID-щеплення, найімовірніше, не варто турбуватися про те, хто є виробником вакцини перших двох доз.
«Порівнявши вакцини семи різних виробників, британські дослідники виявили, що більшість з них викликали сильну імунну реакцію, а мРНК-вакцини від Moderna та Pfizer-BioNTech – найбільшу», – наголосили експерти.
Проте, вчені ще не до кінця дослідили, наскільки ефективними будуть різні бустери вакцин проти нового штаму «Omicron», який має мутації, що дозволяють йому уникати антитіл, які вироблені вакцинами.
читайте також: Несе глобальну загрозу для світу: що відомо про новий штам «Omicron»
До слова, британські та американські дослідники проводять розслідування, чи є зв’язок між утворенням тромбів та застосуванням вакцини AstraZeneca.
Наразі в Україні для використання схвалено п'ять вакцин проти COVID-19.
Нагадаємо, що категорія респондентів, які взагалі не хочуть вакцинуватися, головною причиною називають недовіру до будь-яких вакцин — 48%. Ця мотивація переважає над усіма іншими.
Також 15% українців переконані, що вакцинація — досліди над людьми, а 5% вважають, що в принципі будь-які щеплення шкодять.
На противагу — основним аргументом на користь вакцинації для українців найчастіше є бажання вберегти себе та оточення — 42%.
Своєю чергою засновник та генеральний директор німецької біотехнологічної компанії BioNTech Угур Шахін припускає, що в майбутньому вакцинуватись проти COVID-19 потрібно буде щороку.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Прострочені вакцини від COVID-19: чи викидатимуть їх?
Відомо, чому українці бояться вакцинації проти COVID-19
Третє щеплення проти COVID-19: кому рекомендують зробити
Природний імунітет після хвороби: коли невакциновані проти COVID-19 можуть заразитися повторно