Дороги смерті: Скільки на Прикарпатті у ДТП гине людей і чому (ІНФОГРАФІКА)

Нові дороги, потужні машини та безглузде бажання поганяти у підсумку дають розтрощені автівки, покалічених людей та забрані життя. Основною причиною автопригод, які скоєні цьогоріч на Прикарпатті є перевищення безпечної швидкості.

За офіційною статистикою смертельних ДТП в Україні в п'ять разів більше, ніж у країнах Євросоюзу. Щороку в Україні в дорожньо-транспортних пригодах гинуть більше ніж 3 тис осіб і понад 30 тис отримують травми.

За 10 місяців 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 2691 дорожньо-транспортну пригоду, що на 13,16 % більше ніж за аналогічний період минулого року. В аваріях вже травмувалися 856 людей і 117 – загинули.

Статистика доволі моторошна та невтішна. Тому Фіртка разом із поліцією вирішила розібратися, що ж є причинами аварійності на дорогах, в який час трапляється найбільша кількість ДТП і які дороги Прикарпаття є "лідерами" у смертності.

Так, основними причинами автопригод, які скоєні протягом 2019 року є:

  •  перевищення безпечної швидкості – 1007 автопригод;
  •  порушення правил маневрування – 891 автопригоди;
  •  недодержання дистанції – 407 автопригоди;
  •  керування транспортним засобом у нетверезому стані – 300 автопригод;
  •  порушення правил проїзду перехресть – 139 автопригод.

Тут варто згадати не тільки про учасників дорожнього руху, які сидять за кермом, а й тих, хто пересувається пішки.

Не секрет, що пішоходи не рідко нехтують своєю безпекою і щоб скоротити собі шлях переходять дорогу у невстановленому місці. Як наголошують у поліції, найбільша кількість ДТП з постраждалими трапляється саме за участю пішоходів, де найбільше гине людей та отримують травми.

Якщо говорити мовою цифр, то на території Івано-Франківської області 211 ДТП з постраждалими сталося за участю пішоходів,  в яких загинуло 36 осіб та 187 травмовано.

Іноді люди перебігають дорогу просто перед автомобілями, іноді рухаються проїжджою частиною у нічний час без спеціального світловідбиваючого одягу, а є й випадки, коли просто лежать посеред дороги.

Остання ситуація мала місце ще на початку року. Поблизу міста Бурштин  близько 1 години ночі на автодорозі Н-09 сполученням «Мукачево-Львів» водій вантажного автомобіля марки «Вольво» переїхав чоловіка, який лежав на дорозі. Ця аварія закінчилася смертю.

Цього ж дня аналогічний випадок трапився у селі Солуків Долинського району. Можна сказати, що цьому пішоходу «пощастило» більше, адже його переїхав легковик. Але через отримані численні травми, йому ще довго доведеться повертатися до нормального життя та докласти немало зусиль, щоб стати на власні ноги.

Головні причини аварій ми з’ясували, то ж визначимо,  які райони за концентрацією ДТП є "лідерами".

Якщо дивитися у площині найбільшого зростання загальної кількості аварій в Івано-Франківській області, то у першій п’ятірці опинилися: Галицький, Городенківський, Яремчанський, Снятинський та Тисменицький райони.

Проте, ситуація змінюється, якщо враховувати ДТП з потерпілими. Тут першість мають  Долинський, Богородчанський, Яремчанський, Коломийський та Калуський райони.

Натомість, зростання кількості травмованих цьогоріч внаслідок автопригод маємо у Долинському, Городенківському, Яремчанському, Галицькому та Коломийському районах.

Що ж стосується загиблих людей внаслідок аварій, то маємо таку картину найбезпечніших районів Прикарпаття, на дорогах яких сконцентровані смертельні дорожньо-транспортні пригоди:

Перша сходинка – Івано-Франківськ та прилеглі траси, які під контролем патрульної поліції – 26 смертей;

Друга сходинка – Надвірнянський район – 16;

Третя сходинка – Галицький, Долинський та Тисменицький райони – по 11 загиблих у кожному;

Четверта сходинка – Калуський район – 9;

П’ята – Богородчанський – 6 людей загинули.

Варто наголосити, що більш ніж половина людей, які загинули внаслідок дорожньо-транспортних пригод помирали на місці аварії – це близько 65 миттєвих смертей тільки за цей рік. Крім того, ще третина травмованих, не зважаючи на те, що змогли дожити до транспортування у лікувальні заклади, протягом 30 діб залишали цей світ. І ще 14% отримували травми, від яких помирали дорогою в лікарню.

Найжахливішим у цих всіх історія є те, що аварії забирають життя дітей. За січень-жовтень 2019 року на території Івано-Франківської області зареєстровано 156 ДТП за участю дітей, з них – 140 ДТП з постраждалими, в яких загинуло 7 дітей та ще 157 травмовано.

Не тільки Прикарпаття, але й сусідні регіони шокувала моторошна автопригода, внаслідок якої чоловік втратив всю свою сім'ю.

10 липня, приблизно о 21.20 год на ділянці автодороги Н-10 «Стрий-Чернівці-Мамалига», що в с. Княжолука Долинського району відбулося зіткнення автомобіля марки «Ford Focus» та зустрічного автомобіля марки «Kia Sportage». Унаслідок ДТП двоє малолітніх пасажирів (3 та 5 років) автомобіля «Ford Focus» від отриманих травм померли в Долинській ЦРЛ. Не встиг чоловік оговтатися від похорону дітей, як через 10 днів у лікарні померла також його дружина.

Згодом виявилося, що водій автомобіля марки «Kia Sportage», який у момент скоєння ДТП, згідно з висновком експертизи, перебував у стані алкогольного сп’яніння, був затриманий у порядку статті 208 КПК України. Встановлено, що за кермом перебував депутат сільської ради Богдан Проців, якого у Франківську в залі суду взяли під варту.

Та згодом апеляційний суд відпускає водія під заставу. Наразі розгляд справи триває. Можливо, якби водій був тверезим, то зміг уникнути зіткнення, яке забрало відразу життя трьох людей.

У Нацполіції констатують, що п’яні водії – це одна з проблем прикарпатських доріг.

Здавалося, що підняття штрафів за кермування у нетверезому стані хоч якось мало б впливати на свідомість «відважних» водіїв. Проте реальні цифри вщент розбивають це припущення.

Ви тільки вдумайтеся, що саме п’яні водії стали причиною 300 дорожньо-транспортних пригод на дорогах Івано-Франківської області, з яких у 71 випадку були постраждалі. На совісті цих людей залишиться 19 смертей та 116 травмованих осіб.

Працівники поліції  за десять місяців 2019 року склали 2887 протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП (керування транспортним засобом особами, які перебувають у стані сп’яніння).

Один із таких водіїв-вбивць 31 березня поблизу села Дем'янів Галицького району на легковику марки "Опель Вектра" виїхав на зустрічну смугу і протаранив "Таврію". Рятувальники та медики, які прибули на місце події з жахом дивилися на груду металу, яка колись була «Таврією».

Пасажирка автомобіля "ЗАЗ 110" 26-річна жителька села Битків, Надвірнянського району від отриманих травм загинула на місці події. Після тижня боротьби за життя у лікарні помер молодий архітектор з Прикарпаття Віталік Кульчицький. Ще одна дівчина отримала серйозні травми, але все ж таки вижила.

У результаті суд визнав водія Opel винним і призначив йому покарання у виді позбавлення волі терміном на 8 років. В один день нетверезий водій забрав два життя і поламав своє.

Також ми визначили, що за підсумками перших 10 місяців найсмертоноснішим став липень – саме у цей період на дорогах Прикарпаття внаслідок ДТП загинули протягом цього року найбільше людей, проте у загальному щодо скоєння аварій "у лідерах" жовтень.

За даними поліції, із семи днів тижня найнебезпечнішою є п’ятниця, у цей день найчастіше трапляються автопригоди.

Аналізуючи кількість ДТП за часом скоєння, слід відмітити, що пік аварійності припадає на 15 годину.

Насамкінець.  Всесвітня організація охорони здоров'я заявляє, що у світі кожні 24 секунди в ДТП гине одна людина. Дорожньо-транспортні пригоди забирають на планеті життя щонайменше 1,35 мільйона осіб щороку. Травмування внаслідок ДТП є головною причиною смерті людей у віці 5–29 років. Тому поліція Івано-Франківської області вкотре нагадує:

пішоходам забороняється:

  • раптово виходити, вибігати на проїзну частину, в тому числі на пішохідний перехід;
  • допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину;
  • переходити проїзну частину поза пішохідним переходом;
  • затримуватися і зупинятися на проїзній частині;
  • переходити пішохідний перехід, слухаючи музику в навушниках, а також користуючись мобільним телефоном.

Водіям завжди варто враховувати погодні умови та технічний стан автомобіля. У разі застереження синоптиків про можливі сильні опади, обледеніння автошляхів, густого туману, бажано утриматись від поїздок власним автомобілем. Адже складна обстановка на дорозі вимагає максимальної концентрації уваги та професійних дій, відтак не варто ризикувати власною безпекою та оточуючих вас людей. Відслідковуйте ситуацію на дорогах за повідомленнями офіційних джерел та за допомогою спеціальних електронних сервісів. Враховуйте можливі ускладнення та ретельно плануйте маршрут пересування.  Якщо ж виникла нагальна потреба вирушити у дорогу у складних умовах, подбайте про запас палива, візьміть з собою їжу та гарячий чай чи каву, тепло одягніться, не забудьте зарядити засоби зв’язку.

Керуючи транспортним засобом, завжди будьте максимально обережні, обирайте швидкість руху та дистанцію, що дозволять вчасно зреагувати на зміну дорожньої обстановки. Не забувайте про необхідність з 1 жовтня вмикати ближнє світло фар під час руху поза межами населених пунктів.

Слизька дорога є тим чинником, що збільшує гальмівний шлях транспортного засобу у кілька разів. Тому, якщо виникає потреба зупинитися, знижуйте швидкість поступово. Не робіть різких маневрів та завжди переконуйтесь, що це буде безпечно для інших учасників руху. Не забувайте при зупинці включати аварійну світлову сигналізацію.

Особливо будьте уважними й обережними під час руху у нічний час або упродовж тривалого перебування за кермом. Пам’ятайте, що втома водія у дорозі – один з ризиків потрапляння у ДТП. Відчувши потяг до сну, втому, погіршення самопочуття – зупиніться у безпечному місці та дозвольте собі відпочинок, у разі необхідності – зверніться по допомогу.

Якщо під час руху ви побачили, що хтось потрапив у скрутне становище через негоду чи технічну несправність, не будьте байдужими: запропонуйте посильну допомогу, викличте аварійні служби або зателефонуйте за номером «102».

Бережіть життя - воно безцінне!

Лілія Горковенко


Коментарі (2)

Ігор 2019.11.30, 18:21

В США на дорогах щороку гине  40 000 людей.

Ігор 2019.12.04, 19:33

В США за рік на дорогах гине 40 000 чоловік.

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6747 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413