Домбровський кар’єр: повертаючись до проблем калійного родовища Калуша

 

 

Мабуть, немає на Прикарпатті людини, яка б не знала про екологічні проблеми Калуша та Калуського району. Знають про них також народні обранці, уряд і Президент. Але тим не менше, роки минають, а ситуація не вирішується... Екологічні негаразди навпаки дедалі більше накопичуються і будь-якої миті можуть спричинити катастрофу європейського рівня.

 

І якщо шляхи вирішення окремих екологічних проблем знайти справді надзвичайно складно, то ситуацію із затопленням Домбровського кар’єру та хвостосховищ соляними розсолами, які при подальшій бездіяльності можуть потрапити у водоносні горизонти, можна вирішити навіть, так би мовити, з користю.

У цьому, зокрема, переконаний директор «Калуської соляної компанії» Василь Петрів, який вважає, що настав час припинити тішитися марними надіями на реанімацію колишніх калійних гігантів та розпочати реальні кроки з використання природного багатства. А таким багатством, на його думку, є соляні розсоли, накопичені в кар’єрі та хвостосховищах.

 

Переробка розсолів – найкращий варіант вирішення проблеми

Про проблему, пов’язану з неконтрольованим затопленням кар’єру, говорять досить давно, а відтак звучали вже найрізноманітніші пропозиції з її вирішення, – розповідає В. Петрів. – Деякі науковці навіть пропонували будувати захисну стіну по всьому периметру Домбровського кар’єру. Але ці роботи коштували б дуже дорого і, як на мене, не були б ефективними, адже водоносні горизонти мають здатність обходити різні перепони. Найкращий варіант вирішення вищевказаної проблеми – переробка розсолів Домбровського кар’єру.

 

Свого часу, працюючи ще заступником міського голови Калуша, я відвідав італійські компанії, які мають позитивний досвід переробки розсолів та виготовляють необхідне для цього обладнання. То чому б і нам не зайнятися цим? Але проблема в тому, що і Домбровський кар’єр, і хвостосховище – це об’єкти, які належать ВАТ «Оріана», яка вже багато років перебуває у стані санації. Зараз основний кредитор – Державна фіскальна служба – судиться з підприємством, щоб воно повернуло кошти, які колись були взяті у кредит від Баварського об’єднаного банку під гарантії уряду. Справа в тому, що уряд у свій час віддав банку 928 млн грн, коли долар був ще по 3 грн, а від «Оріани» тепер вимагають повернути ці гроші вже за нинішнім курсом долара – 26 грн. Звичайно, що підприємство такої можливості не має, тому тривають суди. Наразі вже є первинне рішення суду про погодження санації «Оріани». Підтвердив санацію «Оріани» й Апеляційний суд і Тепер залишилося пройти Касаційний…

 

Від того, коли завершиться процес санації, й залежить початок робіт із переробки розсолів. Щоб будувати завод із переробки розсолів, спочатку потрібно взяти в оренду чи викупити земельну ділянку, на якій розташовані кар’єр та хвостосховища. Наразі це, на жаль, зробити не можливо.

 

Одним пострілом вбити двох зайців?

На думку В. Петріва, переробляючи розсоли з Домбровського кар’єру та хвостосховища, можна було б, як мовиться, одним пострілом вбити двох зайців.

 

– Крім того, що при переробці розсолів, вирішувалася б екологічна проблема, одночасно розвивалося б і виробництво, – переконаний він. – «Калуська соляна компанія» володіє технологією, яка дає можливість розподіляти розсоли на окремі частини: калійні добрива та натрій хлор (технічну сіль), який, зокрема, потрібен «КАРПАТНАФТОХІМу» для виробництва хлору і каустичної соди. Цю сировину вони наразі привозять з Артемівська, а якби запрацювала наша установка з переробки розсолів, то ми б змогли забезпечувати «КАРПАТНАФТОХІМ» необхідною кількістю солі відповідної якості.

 

Крім того, наше виробництво було б тісно взаємопов’язане із Калуською ТЕЦ, звідки ми б брали пару для випарки солі. А це б своєю чергою сприяло збільшенню кількості виробництва станцією електроенергії.

 

Щодо калійних добрив, то сьогодні агропромисловий комплекс України купує їх у Білорусі та Росії на суму до 250 млн доларів у рік. А якби запрацювала наша установка, то ми могли б самостійно забезпечити калійними добривами весь агропромисловий комплекс України.

 

Замість небезпечних об’єктів – відпочинкові зони

На думку директора «Калуської соляної компанії», такий проект цілком реальний.

 

– З початком переробки розсолів їх концентрація у водоймах поступово б зменшувалася і в результаті дійшла б до такого рівня, що там можна було б створювати відпочинкові зони для людей, – ділиться думками В. Петрів. – Потенціал лікувальних властивостей наших солей ще недостатньо досліджений, але багато людей вже зараз купаються у соляних водоймах та відчувають від цього позитивний ефект.

 

Свого часу фахівці Івано-Франківського національного медичного університету досліджували вплив розсолів із Домбровського кар’єру та хвостосховищ на організм людини. На жаль, через відсутність фінансування довести дослідження до логічного завершення тоді не вдалося, але перші його результати свідчили про те, що вода із наших соляних водойм для лікування суглобів, опорно-рухового апарату, псоріазу та інших захворювань набагато ефективніша за ту, яка, приміром, є у Солотвино.

 

Хто і коли «дасть зелене світло» на переробку розсолів?

– Найбільше в цій ситуації обурює те, що проблему можна було б вирішити одним відповідним рішенням Кабінету міністрів України, – резюмує Василь Петрів. – Але, на жаль, меркантильні інтереси багатьох чиновників переважають здоровий глузд. У результаті, уже 14 років доля «Оріани» залишається невирішеною.

 

Залежить частково цей процес і від місцевої влади. Адже одного разу вже вдалося переконати керівництво держави визнати територію Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району зоною надзвичайної екологічної ситуації. Думаю, якби було бажання і знання, то й тепер процес санації «Оріани» можна було б пришвидшити, але, на жаль, ні міська, ні районна влади, ні Івано-Франківська обласна адміні.

 

Інфоіндустрія за матеріалами naftohimik.info


20.07.2017 5661 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

924
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1913
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2783
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3410
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3645
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6804 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3828

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5640

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6754 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7602
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2430
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4694
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5088
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

448
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

916
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1784
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3371
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

891
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1753
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3663
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3855 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5418