Фіртка спробувала з'ясувати, чому понад десять років слухань, бюджетних вливань та політичного піару не дозволили розв’язати одну з найбільших проблем довкілля на Прикарпатті.
Зокрема, йдеться про Домбровський кар’єр, що у Калуші. Його експлуатацію зупинили 2006-го року, відтоді з виробіток не відкачують воду, тож вона почала заповнювати порожнини.
Глобальна причина, що не дає розв'язати питання кар’єру раз і назавжди полягає в тому, що ще донедавна жодна особа чи група осіб не змогли надати технологію, за якої перероблення цих розсолів не буде різко збитковим із подальшою необхідністю захоронення добутих речовин, що ще більш суттєво підняло б затрати (й екологічні ризики). У разі початку перероблення без ефективної технології з доцільною економічною складовою, цей процес перетворюється просто на серйозну фінансову діру для бюджету в десятки, а то й сотні мільярдів гривень, які за рівнем збитковості можна порівняти хіба що із простим спалюванням на вогнищі державних коштів з метою обігріву.
читайте також: Домбровський кар'єр: чому кошти, виділені державою на розв'язання екологічних проблем, не приносять ефекту?
Проте, у 2017 році з’явилось підприємство, яке розробило ефективну технологію, при застосуванні котрої можна здійснити перероблення розсолів без викачування грошей з бюджету. Це питання вивчене та відповідним чином схвалене, підприємству юридично надали «зелену дорогу», та воно мало б приступити до перероблення. Проте, в роботі комісії підприємства, які володіли б належними технологіями чомусь участі не брали.
А щоб розв'язати цю проблему один раз і назавжди, як ми уже говорили, необхідний комплексний підхід, із цілим арсеналом заходів з певним алгоритмом дій, в основі якого є перероблення. Не має перероблення іти уже після якихось заходів. Бо всі вони в єдиному комплексі можуть сприяти переробленню, а перероблення – підіймати ефективність заходів. І якраз тільки держава може забезпечити таку комплексність та сприяти всім складовим цієї системи здійснювати заходи із ліквідації загрози.
Більше читайте у матеріалі: Домбровський кар’єр. Хто знешкодить екологічну бомбу уповільненої дії?
Читайте також:
На межі екокатастрофи: Домбровський кар'єр може забруднити підземні води Франківщини
Проєкт з ліквідації джерел засолення в Калуші реалізувати неможливо (ВІДЕО)
Екологічна бомба сповільненої дії. Яку загрозу для прикарпатців несе Домбровський кар'єр?