Доля «Нафтогазу»: не зрадь!

Останніми тижнями питання про майбутню форму співпраці «Нафтогазу» та «Газпрому» виникало у різних контекстах: про це говорили Віктор Янукович та Юрій Бойко у Києві, це питання порушував Володимир Путін та Олексій Міллер у Москві.

 


Європейський Союз також уважно стежив за розвитком україно-російського енергетичного діалогу, особливо після оголошення 30 червня 2011 року «Газпромом» намірів придбати у Німеччині низку енергетичних компаній, які займаються виробленням та транзитом енергоресурсів у самій Німеччині та регіоні Східної Європи. Поки що це лише одностороння російська ініціатива, яка досить серйозно схвилювала Брюссель. 

 

Якщо скласти докупи принаймні ці дві стратегічні лінії поведінки «Газпрому», то стає зрозумілим: російська компанія продовжує рватися на європейський ринок для отримання монопольного становища щодо транзиту і поставок російського газу до європейських споживачів. Продавати газ і контролювати систему його розподілу у межах Євросоюзу – це справді великий куш для «Газпрому». Щоб отримати його, у хід йтимуть усі наявні в Москві політичні та економічні інструменти.

 

То чи зможе український «Нафтогаз» витримати шалений політичний тиск, а також спокуси, які, вочевидь, пропонують українським чиновникам найвищого рангу у московській штаб-квартирі «Газпрому»?

 

Теоретично, так. По-перше, Віктор Янукович вже заявив про те, що «Нафтогаз» зливати з «Газпромом» не будуть. Можливо, якусь частину акцій продадуть на IPO, а отримані кошти вкладуть у реконструкцію та розвиток української газотранспортної системи. По-друге, проти планів російської газової компанії категорично виступає Європейський Союз. По-третє, наміри Великої Британії активізувати розвиток атомної енергетики покликані стримати «цінову атаку» Газпрому, спрямовану на європейських споживачів російського газу. Про це я вже писав.

 

Звичайно, українська газотранспортна система потребує модернізації. І для цього необхідні значні кошти – вже називалися цифри близько 3-4 млрд. дол. США. Треба також пам’ятати про те, що з 2009 року «Нафтогаз» перебуває у стані так званого «технічного дефолту», а запланований дефіцит у 2011 році складає близько 1 млрд. дол. США. На це накладаються погрози «Газпрому» підняти до кінця поточного року ціну на газ для України до 500 дол. США за тисячу куб. метрів.

 

Однак, навіть незважаючи на такі обставини, ми не повинні погоджуватися на злиття двох компаній – «Газпрому» та «Нафтогазу». Таке поглинання, можливо, й принесе тимчасове полегшення для України у вигляді нижчих цін на російський газ, однак воно буде лише тимчасовим. Немає сумніву у тому, що білоруська модель тиску буде застосована й щодо України, і це триватиме поки російський монополіст не поглине усю українську газотранспортну систему. Єдиний порятунок України – міцно стояти на захисті своїх національних інтересів.

 

Тому моя діяльність на цьому важливому напрямку – енергетичній безпеці - продовжується.


14.07.2011 Олег Ляшко 1357 4
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466