Документування воєнних злочинів: як система БПД долучається до збору доказів порушення прав людини

Кожного дня військові російської федерації вчиняють воєнні злочини на території України. Аби жодне порушення прав людини не лишилось непокараним, сьогодні проводиться кропітка робота по фіксуванню цих фактів. 

Про це інформує Фіртка з посиланням на БПД.

Чому важливо не мовчати: правові роз’яснення для постраждалих та свідків

З окупованих населених пунктів чи територій, де відбуваються бойові дії, щодня приїжджають переселенці. Місцева влада та волонтери допомагають людям облаштуватися в пунктах тимчасового перебування та розв'язувати першочергові питання – отримати харчові продукти, одяг, засоби гігієни тощо. З-поміж інших важливих потреб – допомога у розв'язанні правових питань.

Для цього юристи системи безоплатної правової допомоги організовують консультаційні пункти, проводять правопросвітницькі заходи, розміщують інформаційні матеріали в місцях, де тимчасово мешкають переселенці.

Фахівці системи БПД використовують різноманітні майданчики для інформування внутрішньо переміщених осіб про необхідність фіксації воєнних злочинів.

«Внутрішньо переміщенні особи розглядають Житомирську область, як транзитну, де вони спиняються на деякий час, а далі вирушають в безпечніші регіони.

Тому наші фахівці ідуть у центри надання адміністративних послуг, управління соцзахисту, адже саме туди переселенці приходять за отриманням відповідних довідок та соціальних виплат. Вони розповідають людям, чому важливо не мовчати і фіксувати кожен злочин вчинений окупантами.

Та найголовніше – інформують, як це зробити», – говорить заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області Наталія Радушинська.

Війна вносить корективи у повсякденну роботу фахівців системи БПД. Адже неможливо передбачити коли оголосять чергову повітряну тривогу. Та навіть це не перепона для наших правників. Вони інформують людей навіть у бомбосховищах. Під час правопросвітницьких заходів розповідаємо, що повідомити про воєнні злочини можна ТУТ.

Навчаємо документувати воєнні злочини

Документування воєнних злочинів справа відповідальна, адже від того наскільки правильно вони зібрані, залежить, чи будуть ці докази долучені до справи. Тому на базі правових клубів Pravokator для працівників системи безоплатної правової допомоги проводяться навчальні вебінари на тему «Документування воєнних злочинів».

Досвідчені правники та адвокати розповідають про основні види воєнних злочинів, що підлягають документуванню під час збройного конфлікту в Україні. Вчать збирати та фіксувати докази на місці подій, дають практичні поради щодо проведення інтерв’ю зі свідками чи постраждалими.

«Оскільки працівники системи безоплатної правової допомоги задіяні державою до збору доказів воєнних злочинів та порушень прав людини, важливим є належний рівень їх підготовки при здійсненні цієї роботи.

Особи, які проводять збір доказів, мають володіти ґрунтовними знаннями щодо національних та міжнародних стандартів документування доказової інформації з різних типів джерел (електронні джерела, показання свідків, огляд місця події).  

Належним чином задокументовані докази будуть використані при забезпеченні відповідальності винних у воєнних злочинах,  відшкодуванні шкоди потерпілим та забезпеченні права на правду про збройну агресію рф проти України»,  – заначає адвокат, правозахисник Микола Кіккас, який провів вебінар на тему «Документування воєнних злочинів», - йдеться в повідомленні.

Об’єднуємо зусилля та залучаємо партнерів

Відтоді, як система БПД долучилась до документування воєнних злочинів, фахівці регіональних та місцевих центрі з надання БВПД провели десятки робочих зустрічей, круглих столів, семінарів. Адже ми розуміємо, як важливо у такій масштабній роботі виробити дієві механізми співпраці.

Наприклад, на Хмельниччині роботу, спрямовану на документування воєнних злочинів, розпочали із проведення координаційної зустрічі з відповідальними прокурорами та представницею Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Хмельницькій області. Говорили про об’єднання зусиль, щоб допомогти людям, які постраждали від агресії чи стали свідками воєнних злочинів.

«Наразі отримали контакти прокурорів, які безпосередньо займаються цим напрямком у визначених населених пунктах області і до яких ми можемо скеровувати людей, що мають намір задокументувати скоєні щодо них воєнні злочини.

Прокуратура також надала нам пам’ятку, яку працівники центрів з надання БВПД активно поширюють в пунктах приймання та тимчасового поселення переселенців, на сайтах органів місцевого самоврядування», – розповідає директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Наталія Стьопіна.

  читайте такожВідомо, як отримати статус внутрішньопереміщеної особи

Фахівці системи безоплатної правової допомоги налагоджують співпрацю із представниками територіальних громад. Інформують психологів та соціальних педагогів про важливість фіксації воєнних злочинів, свідками яких чи потерпілими є діти.

Під час круглих столів та робочих зустрічей обговорюються не лише питання фіксації злочинів, а й можливості облаштування «зелених кімнат» в центрах системи БПД.

«Ця методика передбачає наявність двох кімнат– в одному проводиться інтерв’ювання дитини, а в іншому знаходяться спостерігачі. Ми можемо створити такі кімнати в місцевих центрах Львівщини, там де приміщення це дозволяє, – зазначає директор Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області Ігор Микитин.

Це лише початок важливої та кропіткої роботи. Адже кожен, хто вчинив воєнний злочин на території України,  має бути покараний, а постраждалі мають отримати відшкодування. Роботи на правовому фронті у нас чимало.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Відомо, як можна підтвердити перебування в статусі безробітного, якщо центр зайнятості не працює


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

917
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1903
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2771
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3398
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3636
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6794 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5635

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6743 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2422
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

909
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1778
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3362
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

885
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1746
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3657
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3843 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5410