Втікаючи від нікудишніх умов тренування, скромних заробітків та байдужості держави, українські чемпіони активно поповнюють лави збірних різних країн світу.
Найбільше користується тим, що в українському спорті все не слава Богу, Азербайджан. Потихеньку скуповуючи і переманюючи українців не один рік, сьогодні він має вже цілу армію з українських чемпіонів. Яскравий приклад тому – І Європейські ігри, які тривають у Баку.
Те, що жіноча збірна цієї країни наполовину складається з наших спортсменок – не новина. Марія Стадник (вагова категорія до 48 кг) приносить медалі Азербайджану ще з 2008-го – дві олімпійські медалі, титули чемпіонки Європи і світу. Ну а в Баку-2015 Марія лише підтвердила, що є найсильнішою борчинею континенту.
А от Наталя Синишин вперше боролася під азербайджанським прапором на міжнародному турнірі високого рівня – і вдало. У матчі за "бронзу" вона перемогла екс-співвітчизницю – нашу Тетяну Кіт.
Азербайджанець зі стажем і черкаський каноїст Валентин Дем'яненко. Чемпіон світу та Європи підтвердив свій клас і цього разу. У Баку-2015 спортсмен, на честь якого у 2005 році на першості планети звучав український Гімн, фінішував другим на дистанції 200 м.
Головною ударною силою Азербайджану на Євроіграх-2015 став Олег Степко. 21-річний гімнаст, який у збірній України став дворазовим чемпіоном Юнацьких Олімпійських ігор-2010, чемпіоном Європи-2013, тепер приносить славу своїй новій батьківщині – для Азербайджану в Баку Олег здобув "золото", два "срібла" і дві "бронзи". Ну а в командній "бронзі" йому склав компанію ще один екс-українець – Петро Пахнюк.
"Засвітилася" в Баку і 19-річна каратиста Ірина Зарецька з Чернівецької області (вагова категорія 68 кг), ставши чемпіонкою. От тільки не під синьо-жовтим прапором, як два роки тому на юніорському чемпіонаті світу, а під прапором країни-господарки Європейських ігор.
Тим часом уродженець Харкова Ростислав Пєвцов приніс Азербайджану бронзову медаль ігор-2015 у триатлоні.
А ще врахуємо, що в Баку дебютувала під прапором Азербайджану наша екс-співвітчизниця Інна Осипенко-Радомська – олімпійська чемпіонка-2008, дворазова срібна призерка Ігор-2012 з веслування на байдарці. Щоправда, почин виявився безмедальним – Інна обмежилася участю у фіналах А на 200 м та 500 м. Та не будемо забувати, що востаннє екс-українка змагалася майже три роки тому – на Олімпіаді-2012 у Лондоні.
Доки будуть наші спортсмени здобувати медалі для Азербайджану чи інших країн? Мабуть, ще довго. Втрачених спортсменів нам уже не повернути. А от зберегти тих чемпіонів, які ще не зреклися України, необхідно.
Цікаво, вдасться чи ні. Ну принаймні перший крок у збереженні наших спортивних гімнастів, зокрема чемпіона світу та абсолютного чемпіона Європи і Євроігор-2015 Олега Верняєва, вже майже зроблений. Міністерство спорту закупить українським гімнастам для олімпійської бази в Кончі-Заспі сучасне обладнання. Щоправда, у цій терміновій справі треба дотриматися процедури проведення тендеру.
Мабуть, Бубка таки випередить державну установу – і перший надасть гімнастам килим, якого так не вистачає нашому чемпіону і всій українській збірній.