«Я дивлюся у вікно, а перед хатою чорно, - прийшли татові охоронці, він приніс мене», - так починається ця дивовижна історія.
70 років тому до цієї оселі, що в Яблуниці, до 46-річної Гафії, прийшли партизани. Принесли немовлятко – маленьку Мотрю. Її віддав батько – провідник ОУН Надвірнянського надрайонного проводу Григорій Вацеба на псевдо «Варнак».
Немовля господарі назвали Ганнусею і виховували як рідну дитину. Дівчинка до 16 років не знала своєї історії. Поки одного дня не виявилось, що її справжні батьки – упівці, які загинули у криївці. Тоді ж їй показали листи, залишені справжніми батьками. І розповіли історію їхнього життя та боротьби.
«Мама була і машиністка, і медсестра. Всі роботи виконувала, які могла. З татом вчились у гімназії в Станіславові. Під час підпілля тато забрав маму в ліс. Ну і там з’явився плід їхньої любові – я», - розповідає Ганнуся (Мотря) Марійчин.
Відтоді Ганнуся поставила собі за мету – дізнатися все про своїх батьків. 30 років жінка та її рідні збирали крихти інформації. Деталі цієї дивовижної історії лягли за основу книги «Добро Нації – найвищий наказ. Історія однієї родини». Ініціював видання син Ганнусі (Мотрі) Марійчин, член комісії Івано-Франківської обласної ради з питань захисту прав учасників АТО, представник команди «За майбутнє» Андрій Марійчин.
«В книжці зібрані листи діда і баби. Багато різного матеріалу, буквально від того моменту, як вони перебували в лісі, як вони займалися підпільною діяльністю, як вони загинули»,- розповідає Андрій Марічин.
Презентація видання відбулась на подвір’ї оселі, куди принесли Ганнусю і яка стала рідною для неї та її численної родини.
«Документів до певного часу було дуже мало. Одиниці. Насправді і зараз ще великий масив документів залишається ще засекреченим. Не так легко архіви КДБ віддають інформацію не тільки про цю родину, але загалом про всі», - каже історик, упорядник книги Петро Ганцюк.
На презентацію книги прийшли сусіди, односельці, рідня та учасники сучасної війни на сході України. Кажуть, такі історії українську націю об’єднують і тому їх повинен знати кожен.
«Хлопці, з якими я воював, і з Донецької, і з Луганської областей. Вони до мене передзвонили. Кажуть, ми хочемо цю книжку. Ми не знали цієї історії, але наші діти мають її вивчати. Про нашу Україну, про нашу боротьбу», - ділиться учасник російсько-української війни Володимир Буберчук.
Голова бюджетної комісії Івано-Франківської обласної ради, представник команди «За майбутнє» Микола Палійчук наголосив, що книга «Добро Нації – найвищий наказ» повинна бути в кожній бібліотеці.
«Це все відбувалося не так давно, всередині ХХ сторіччя. Це тяжка складна історія, я думаю, більшість родин можуть таку написати. Ще трошки, коли будуть розсекречені всі архіви, кожна наша родина буде мати подібну історію», - сказав Микола Палійчук.
Партнерський матеріал