Дмитро Видрін: Не можна на одну людину одягати вишиванку, циліндр, джинси і лаковані туфлі. А так виглядає ідеологічна есенція об’єднаної опозиції

 

Про персоніфікованість української політики, штучну політичну атмосферу, групи впливу у Верховній Раді, головну помилку об’єднаних опозиціонерів та ін. читайте в ексклюзивному інтерв’ю «Галичини» з відомим в Україні політичним філософом і політологом Дмитром Видріним.

 

- Як загалом оцінюєте дотримання демократичних стандартів під час парламентських виборів в Україні й чи очікували ви на такі результати? Чи буде новообрана Верховна Рада ліпша за нинішню і взагалі чого чекати від неї?

— Я за фахом політичний філософ та політолог, тому знаю з класики, що рівень демократичних стандартів завжди адекватний: по-перше, рівню загальної культури; по-друге, рівню спеціальної культури; по-третє, рівню життя. і оскільки всі ці базові фактори у нас досить низькі, то й очікувати високих стандартів під час виборів було б чистою фантастикою. Тому виявлені стандарти цілком відповідають названим базовим реаліям.

Отриманих результатів я очікував і більш-менш вгадав. Наприклад, я писав, що партія влади здобуде на чотири-п’ять відсотків більше, ніж об’єднана опозиція. Але я не очікував досить низького рівня «УДАРу». Мені здавалось, що його потенціал набагато вищий. і не сподівався такого високого рівня «Свободи». А загалом усе передбачувано.

Чогось цікавого я від цієї Верховної Ради не очікую, бо вона дуже схожа на попередню. Тому в своїх інтерв’ю я її навіть алегорично назвав не сьомого, а шостого скликання.

 

- Є прогнози, що в новообраному парламенті буде більше груп впливу...

 
— Усі групи впливу досить відомі, бо вони базуються на певних фінансово-промислових угрупованнях. Кількість цих груп не зросла. Тому й стільки ж буде парламентських груп у ВР. Тобто, як і в попередньому парламенті, будуть групи впливу Ахметова, Пінчука, Коломойського, Порошенка, Жванії, Живаго та інші.

 

- Все ж подейкують, що новообрана ВР внаслідок протистоянь довго не проіснує. Що ви думаєте з цього приводу?

— Те ж саме я гадав про попередню Верховну Раду. Навіть пропонував її розпустити одразу після президентських виборів. Але вона проіснувала всю каденцію. Річ, мабуть, в тому, що у нас досить штучна політична атмосфера, де можуть довго жити навіть життєво нездатні інститути, групи та об’єднання.

 

- Комуністи на цьогорічних парламентських виборах здобули несподівано високий результат, отримавши в три рази більшу підтримку, ніж на минулих. Невже  гряде комуністичний ренесанс?

— Я якраз передбачав такий результат і базувався на тому, що нині ліва  ідея переживає в Європі певний ренесанс. Це, мабуть, пов’язано з дуже високим розривом між найбагатшими та найбіднішими. А це площина ідеологічних спекуляцій для всіх лівих. Тому, мабуть, і виграли всі останні вибори — і президентські, і парламентські, і місцеві — ліві у Франції. Тому виграли ліві у Чехії, Латвії. і вони мають великий вплив у Німеччині, Греції, іспанії. А наші комуністи просто, як-то кажуть, «увійшли у висхідний тренд». Бо що б там не казали, ми ментально є частиною Європи.

 

- Натомість об’єднана опозиція ВО «Батьківщина» отримала не таку велику підтримку виборців, на яку сподівалися її представники. Чи можна вже тепер говорити про нездійсненність обіцянок об’єднаних опозиціонерів і в чому, на вашу думку, їхня головна помилка?

— Головна помилка, на мій погляд, у тому, що об’єднуватись потрібно не механічно, а ідеологічно. Всі лідери так званої об’єднаної опозиції мають абсолютно різну ідеологічну платформу. Лідери «Батьківщини» — це лівоцентристи, як вони самі про себе кажуть. Яценюк — класичний правий «яппі», Гриценко — популіст-консерватор і т. д.

Не можна на одну людину одягати вишиванку, циліндр, джинси і лаковані туфлі. А приблизно так виглядає ідеологічна есенція об’єднаної опозиції.

 

- Якось ви висловили міркування, що «УДАР Віталія Кличка» зайняв нішу українського буддизму, який сповідує принцип недіяння, ні в чому не бере участі, ні на що не реагує, нікого не обзиває, ні на кого не нападаєѕ Тобто у цьому й причина успіху партії. Проте вона здобула значно меншу підтримку, ніж очікувала. Можливо, все ж таки причина в ідеологічній розмитості «УДАРу»?

— Гадаю, що наразі ні. Сьогодні від Віталія Кличка не очікують якогось конкретного ідеологічного «меседжу». Навпаки. Коли Кличко не з’являвся на екрані і тижнями перебував у Німеччині, його рейтинг неухильно зростав. і навіть інколи випереджав об’єднану опозицію. А коли він останні три тижні з’явився на екранах з конкретними «меседжами», рейтинг одразу впав майже вдвоє. Бо Віталій — це українська мрія. А мрії не повинно бути занадто конкретної.

 

- Упродовж виборчої кампанії майже всі соціологи стверджували, що «Свобода» не здолає прохідного бар’єра. Попри це результати виборів продемонстрували, що ця політична сила має чималу підтримку виборців. Як ви гадаєте, чому націоналісти отримали такі високі результати і чи означає це, що в українську політику повертається ідеологія?

— Я не почув від лідерів «Свободи» якоїсь масштабної й обррунтованої ідеологічної платформи. Був набір доволі гучних та енергійних лозунгів, що, до речі, не так уже й мало, бо люди втомилися від аморфності, в’ялості, неенергійності й повільності політиків. і ці лозунги були першим фактором, до речі, комуністи теж багато «взяли» за рахунок цього ж чинника.

Іншим фактором, на мій погляд, було те, що деякі провладні кола виявили незрозумілу для мене величезну симпатію саме до цієї політичної сили. Навіть якщо б «Свобода» не хотіла зайти у парламент, вони б її силою туди «запхали».
Ну і ще один фактор — це особиста харизма лідера. А оскільки у нас політика вкрай персоніфікована, то лідер і виступив таким потужним «потягом», що «вкотив» за собою у Верховну Раду і багато «вагонів».

 

- Чимало говориться про розчарування чинною владою по всій країні. Чому все ж такі високі результати здобула на виборах правляча партія?

— Відповідь дуже проста. Наші люди звикли, що дуже рідко в країні відбуваються зміни на краще. Якщо й відбуваються, то, як правило, стає лише гірше. Тому досить багато людей бояться будь-яких змін і виступають за фактичну консервацію чинної розстановки сил.

 

- Після президентських виборів 2010 року ви прогнозували, що Віктор Ющенко має шанси стати таким собі опозиційним Гудвіним, який переховується десь у незнаному замку, на невідомій пасіці і час від часу промовляє високі опозиційні істини. Як ви гадаєте, з чим пов’язана його поразка на парламентських виборах і чи свідчить вона про відхід Ющенка у політичне небуття?

— Я звернув увагу на те, що Ющенко нині отримав саме такий результат, як багато років тому отримала партія «Не Так!» — один відсоток і кілька сотих. Мені здається, що все він робив на цих виборах не так. І ідеологія, і лозунги, і команда, і навіть політичний дискурс. Тому так і сталося.

 

- Незважаючи на передвиборчі декларації, об’єднаній опозиції ВО «Батьківщина», «Свободі» та «УДАРу» не вдасться створити демократичної більшості в парламенті. Як тепер опозиційні сили взаємодіятимуть у ВР?

— По-перше, демократичну більшість можуть створити тільки демократи. «Батьківщина» не є демократичною партією, бо вона ніколи не поважала думку більшості, якщо ця думка не відповідала її власній. А повага  до більшості — це базове правило демократії. «Свобода» навіть ніколи серйозно не казала, що вони демократи. Вони самі називають себе націоналістами, а націоналісти в Європі ніколи не належали до демократичних кіл. Залишається Кличко, який поки що є «табула раса», тобто чистим папером. Може, його сила стане демократичною.

 

- Але «УДАРу» поки що замало, аби створити демократичну більшість. Де знайде собі місце у ВР більшість «самовисуванців» — в опозиції чи біля «годівниці» влади?

— Вже почалася «дифузія» «самовисуванців» — кулуарні переговори, «терки» і таке інше. Тобто процес пішов. А українська практика свідчить про те, що цей процес завершиться тим, що незалежні прихиляться до влади та грошей. Мені здається, що так станеться і в цьому парламенті.

 


- Чи можна в цьому парламенті очікувати від провладних сил антиукраїнської законотворчості?

— Провладні сили багато років боролися за те, щоб самостійно керувати країною — її ресурсами, фінансами, енергетикою та іншим потенціалом. Навіщо їм приймати закони, згідно з якими ці ресурси «підуть» до когось іншого?

 


Оксана Процюк,

Галичина


30.11.2012 801 1
Коментарі (1)

Я 2012.12.04, 10:56
Чим раніше українці "дозріють" і зметуть цю владу, тим раніше з'явиться ШАНС будувати життя в інтересах саме більшості українців. А так просто болото й жебрацтво...
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

450
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421