Для військовослужбовців, ветеранів війни, членів сімей загиблих захисників: як отримати безоплатну правову допомогу

В умовах повномасштабної війни російської федерації проти України одним із пріоритетів системи безоплатної правової допомоги є захист прав військовослужбовців Збройних Сил України.

Про це Фіртці повідомили в БПД.

«Кожен військовослужбовець може безкоштовно отримати консультації та роз’яснення з будь-яких правових питань, допомогу в підготовці документів для отримання соціальних пільг і гарантій.

Ветерани війни, члени сімей загиблих захисників України можуть також безкоштовно скористатися послугами юриста або адвоката для представництва в судах.

Затриманим військовослужбовцям буде призначений адвокат для захисту», – розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Відповіді на всі юридичні запитання

Найчастіше захисників України, які звертаються до системи БПД за консультаціями, цікавлять питання прав та обов’язків військовослужбовців, їх фінансування, організації речового забезпечення, порядку взяття на квартирний облік, можливості переведення військовослужбовця до іншої частини, а також пільги для військовослужбовців та учасників бойових дій.

Серед популярних тем звернень також збереження середнього заробітку на підприємстві під час служби, виплата кредитів у період воєнного стану.

«Зараз ми переважно надаємо консультації дистанційно, оскільки військовослужбовці перебувають у зоні проведення бойових дій. Якщо нашому захиснику потрібна письмова консультація, то ми її надаємо якнайшвидше і поза чергою.

Якщо це консультація телефоном, то намагаємося відповісти на запитання максимально лаконічно, адже нерідко у зоні бойових дій дуже поганий зв’язок», – розповідає заступниця директора Правобережного київського місцевого центру з надання БВПД Олена Маньківська.

До юристів системи БПД надходить також багато запитань щодо формування добровольчих формувань територіальних громад – механізм формування, функції, права та основні завдання, які покладенні на органи територіальної оборони.

«Питання діяльності територіальної оборони є актуальним, навіть попри те, що у нашій державі вже другий місяць триває війна.

Добровольчі формування територіальних громад були створені з метою захисту тих територій, де ці  формування створюються.

Також були прийняті законодавчі акти, які дозволяють цим формуванням функціонування в межах закону. Все це ми пояснюємо людям», – зазначає директорка Калуського місцевого центру з надання БВПД Людмила Желізняк.

Судитися не поспішають, кажуть – не на часі

Більшість військовослужбовців із тих, хто звертається до системи БПД, мають статус учасника бойових дій/ветерана війни. На цих осіб поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що надає їм можливість отримати безоплатну вторинну правову допомогу.

Проте під час війни реалізація цього права для українських захисників не на часі. З 24 лютого по 31 березня цього року по БВПД звернулися близько 660 ветеранів та учасників бойових дій. Це менше, ніж за аналогічні періоди у мирний час.

«З початком повномасштабної війни в Україні до бюро правової допомоги Івано-Франківщини звернулося значно менше військовослужбовців.

Багато ветеранів та учасників бойових дій, які оскаржували дії чи бездіяльність тих чи інших державних органів,  ухвалили рішення не передавати справи до суду, щоб у такий спосіб підтримати державу – не навантажувати судову систему.

Кажуть, коли розберемось з зовнішнім ворогом – тоді повернемось до вирішення цих питань», –  розповідає головний юрист відділу безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Леся Майкович.

За вторинною правовою допомогою ветерани та учасники бойових дій найчастіше звертаються з питань, що пов’язані з грошовою компенсацією за невикористані дні додаткової відпустки, допомогою до 5 травня, розірванням шлюбу, виплатою аліментів та ін.

«У Миколаївській та Кіровоградській областях запитів від військових маємо небагато. Це зрозуміло, адже вони зараз зайняті захистом нашої країни, відтак і часу на вирішення юридичних питань обмаль.

Наприклад, на Миколаївщині маємо всього 8 звернень. Щодо питань, то більшість з них стосується трудового та сімейного права.

Крім цього, у Кіровоградській області маємо декілька справ щодо виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня», – зазначила директорка Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській та Миколаївській областях Наталія Гнатуша.

Як отримати безоплатну правову допомогу

Єдиний номер контактного центру системи БПД 0 800 213 103 в умовах воєнного стану став чи не найоперативнішим і найдоступнішим способом отримання правової інформації та підтримки.

До консультування громадян, крім штатних працівників контактного центру, долучилися й фахівці місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги з різних куточків України. Серед них і працівники Черкаського місцевого центру з надання БВПД.

«Найпоширенішими питаннями, з якими військовослужбовці звертались до контакт-центру, є ті, що пов’язані з виплатою грошового забезпечення військовослужбовцям у розмірі 100 тис. грн, зняття арештів з рахунків, звільнення від військової служби за станом здоров’я.

Військовослужбовці стоять на захисті нашої Батьківщини, а ми стоїмо на захисті їхніх прав», – зазначає фахівчиня Черкаського місцевого центру з надання БВПД Таміла Данько.

Отримати безоплатну правову допомогу можна також через сервіс «Кабінет клієнта», розміщений на сайті системи надання безоплатної правової допомоги.

         читайте також: Відомо, як отримати статус внутрішньопереміщеної особи

Військовослужбовці можуть також отримати правову допомогу через мобільний застосунок «Безоплатна правова допомога». У ньому можна одразу залишити запит на консультацію, підвантажити документи, щоб юрист міг з ними ознайомитись.

Може бути корисним і застосунок «Твоє право». Він містить блок, який стосується військовослужбовців, учасників бойових дій та їхніх сімей.

Готові консультації з багатьох питань можна прочитати на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid». Наразі вона містить понад 2100 консультацій з найактуальніших правових питань з посиланнями на нормативно-правові акти, судові рішення, зразки процесуальних документів, у тому числі 80 консультацій щодо прав військовослужбовців.

Найбільший попит мають правові консультації щодо звільнення з військової служби за станом здоров’я (з початку війни понад 270,2 тис. переглядів), порядку проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації (187,4 тис. переглядів),    відповідальності за не постановку на облік у військовому комісаріаті (81 тис. переглядів).

Усі сервіси системи БПД зібрані ТУТ.

Задля максимального наближення правових послуг до клієнтів організована робота консультаційних пунктів – виїзного прийому громадян поза межами бюро правової допомоги. Місце та графік їх роботи (дату та час проведення прийому осіб) можна дізнатися у відповідному місцевому центрі. Контакти усіх точок доступу до безоплатної правової допомоги — на МАПІ.

«В умовах воєнного стану система БПД зосереджена, зокрема, на питаннях захисту військовослужбовців. Захисники держави можуть бути впевнені – їхні права будуть захищені під час війни та в мирний час», – говорить директор Лубенського місцевого центру з надання БВПД Сергій Супрун.


Довідково:

Усі військовослужбовці та члени їх сімей можуть отримати безоплатну первинну правову допомогу з будь-яких правових питань, а саме такі види правових послуг, як:

  • правову інформацію, консультації та роз’яснень з правових питань;
  • допомогу у складенні заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
  • допомогу в забезпеченні доступу до вторинної правової допомоги та медіації.

Ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, також є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу (стаття 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу») та мають право на отримання таких видів правових послуг як:

  • захист;
  • здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
  • складення документів процесуального характеру.

Також громадяни, які звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» можуть отримати послуги з представництва інтересів у судах, інших державних органах до моменту прийняття рішення про надання такого статусу.

Крім того, у разі затримання військовослужбовця працівниками правоохоронних органів за підозрою у вчиненні злочину або адміністративного правопорушення, йому буде призначено адвоката на підставі отримання центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідного повідомлення про затримання.

Затриманий військовослужбовець або його близькі родичі чи члени сім’ї  можуть самостійно повідомити центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги про затримання за номером 0 800 213 103. Після перевірки інформації затриманій особі буде призначено адвоката для здійснення захисту.

Важливо! Для отримання безоплатної вторинної правової допомоги необхідно подати до найближчого за місцем свого перебування центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернення та документи, які підтверджують відповідний статус особи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Відомо, як можна підтвердити перебування в статусі безробітного, якщо центр зайнятості не працює


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415