Для чого в Івано-Франківську збудовано сотні капличок? (фото)

Каплиця - культова споруда, призначена для релігійних потреб і молитов.
У греко-католиків каплиця нерідко є повноцінним храмом (з вівтарем)
і можливістю релігійних відправ у ньому.

(матеріал з Вікіпедії)



Скільки каплиць в Івано-Франківську? Відповідь на це запитання здається досі не давав ніхто. Зрештою, рахувати сотні каплиць в Івано-Франківську навряд чи хтось наважиться, адже чи не кожного місяця в місті посвячують кілька нових капличок.

Західна норма християнства щодо спорудження малих релігійних архітектурних форм була присутня в Галичині здавна. Проте в радянський час всі каплички, хрести, пам’ятники релігійного характеру були повністю знесені у всіх населених пунктах, за винятком хіба цвинтарів. З відродженням греко-католицької церкви на початку 90-тих в Галичині першим ділом взялися відновлювати зруйновані святині, про які завше пам’ятали.

В 1998 році громадське об’єднання «Наше місто» ініціювало в Івано-Франківську спорудження дванадцяти капличок на відзначення 2000-ліття Різдва Христового. Ця ідея крім релігійного характеру носила також і прагматичний підхід: планувалося спочатку пробити 12 артезіанських свердловин в різних мікрорайонах містах для отримання води. А відтак облагородити місця забору питної артезіанської води малими релігійними формами у вигляді капличок, щоб це послужило для доброго й безкоштовного догляду за місцями забору води. В Івано-Франківську на центральному міському озері здавна існувала каплиця на місце джерела доброї питної води. Планувалося, що 12 нових капличок з водою, яка мала подаватися під природнім тиском, буде альтернативним джерелом водопостачання мешканців міста під час аварій чи відключення води. Міська влада прийняла до розгляду проект депутатської фракції «Наше місто», відтак було розроблено кошторис, більшу частину затрат в якому складали, власне, самі бурові роботи. І хоч потрібні суми в проекті виявилися не надто великими, проте влада відмовилася від буріння, і залишила тільки другу частину проекту – побудову бутафорних капличок. До 2012 року їх встановили рівно 12. Але без води. Просто як місця культового характеру.

З того часу будівництво каплиць стало нормою в місті. Тепер кожен готель, інститут, чи будь-який серйозний заклад вважають за честь поряд із своєю спорудою поставити капличку. Подібно як в Таїланді чи інших розвинутих буддійських країнах скрізь встановлюють статуї Будди з вівтарем, то в Івано-Франківську 90% всіх капличок присвячені Діві Марії, цариці небесній. Решту (10) відсотків складають каплиці християнських святих або зрідка Ісуса Христа.

Часто в Івано-Франківську на одній вулиці поруч можуть бути одразу 3-4 каплички. Причина такої густини полягає не тільки в бажанні порядного ґазди поставити свою капличку. З огляду на те, що на Прикарпатті релігійна ворожнеча все ще має місце, каплички часом виникають сугубо через конфесійне протистояння. Відомий випадок в передмісті Івано-Франківська, де дві каплички постали поруч, оскільки один з сусідів православний, а другий - греко-католик. Щоправда, випадків такого релігійного дикунства в Галичині з кожним днем стає все менше. Більше того, до недавнього часу, каплички та малі архітектурні форми у вигляді хреста служили мешканцям міста в боротьбі із забудовниками.

Так в місті Івано-Франківську з два десятки каплиць споруджено на місцях таких конфліктів. Щоб не віддати територію свого двору під забудову, догадливі мешканці збиралися на стихійні збори, кликали священика і посвячували нашвидку встановлений хрест. Потім за кілька місяців на цьому місці виникала капличка. Як правило забудовники ( як чорти від ладану) втікали від таких місць, бо вважалося, що зносити капличку страшний гріх. Проте подолати ці забобони нерадивим забудовникам домопогли високопоставлені церковні клерки з УГКЦ.

В 2008 році в мікрорайоні Княгинин місцева громада встановила Хрест та камінь під побудову каплички, на місці, де забудовник затіяв будову величезної споруди. Як годиться покликали священика, освятили хрест та камінь. Але забудовник виявися хитрішим. Він звернувся до церковної управи УГКЦ, резиденція якої знаходиться тут же в Княгинині і з огляду на те, що місцевий священик «забув» запитати дозволу правлячого єпарха, який перебуває на території його юрисдикції, освячення було в церковному суді відмінено, і уневажнено. Відтак хрест знесли, а територію забудували.

Хоча не всі забудовники діють так нагло. Частина з них йде на уступки громаді і навіть береться за спорудження каплиць своїм коштом, щоправда трохи подалі від місця забудови. Таким чином всі задоволені: мешканці отримують безплатно капличку, а забудовник забирає шмат землі під забудову.

Галичани, як правило, з великою повагою ставляться до капличок та релігійних пам’ятників, тому тут знаходяться ікони, підсвічники, килими, вишивки, і ніхто нічого звідси не краде. Хоча часом бувають випадки хуліганських проявів, переважно скінхедів чи сатаністів, які глумляться над скульптурами. Злочини такого характеру не раз служать інформаційними приводами для місцевих ЗМІ. Журналісти ніколи не обходять увагою такі випадки, а міліція пробує (часто безуспішно) затримати хуліганів. У листопаді минулого року в Івано-Франківську розгорнулася ціла детективна історія з кількома капличками на Майзлях (спальний район Івано-Франківська). Там невідомий зловмисник регулярно завдавав шкоди каплицям на території монастиря Царя Христа отців Василіан, та на території ЗОШ №15, що знаходиться поруч. Зокрема було пошкоджено фігури Діви Марії (відбиті половина обличчя та кисті рук) та Матерії Божої з дитятком Ісусом (знесені повністю обличчя дитятка Ісуса та верхня частина голови Матері Божої). Сайт «ОстроВ» публікував фоторепортаж про цю подію.

Міліція зайнялася викриттям злочину, а віруючі обладнали каплиці не тільки замками, але й камерами спостереження. Проте зловмисник і далі продовжував навідуватися до каплиць, аж поки нарешті його було затримало після аналізу кадрів з камери відео спостереження. Ним виявився психічно хворий мешканець міста, який відпрацьовував на скульптурах… боксерські удари. Психічно хворого госпіталізували, а мешканці міста відновили понівечені скульптури і взялися за спорудження нових.

Отже, Івано-Франківськ сьогодні мабуть претентує не тільки зайняти перше місце в Україні за кількістю капличок на будь-яку визначену одиниця ( на кількість населення, на квадратуру площі, на перелік установ), але навіть потрапити в книгу рекордів Гіннеса, залишивши позаду сам Ватикан. За кілька років вже можна сміло буде написати статтю під голосним заголовком «Івано-Франківськ – місто тисячі каплиць».

Андрій Мева, «ОстроВ»



Капличка на вулиці Сорохтея в Івано-Франківську не "встояла" проти багатоповерхівки



На Майзлях поруч можна налічити як мінімум чотири каплички, три церкви і кілька малих архітектурних форм релігійного характеру



Розбита скульптура Діви Марії



На одному відрізку в 400 метрів по вулиці Сахарова в Івано-Франківську до каплиці МВС додадуться ще дві нові: приватна (в паркані), та каплиця Інституту Культури та Мистецтв



Це не церква, а центральний хол Українського Університету права ім. Короля Данила в Івано-Франківську


03.02.2011 9433 6
Коментарі (6)

TRYZUB 2011.02.05, 14:36
Люди які не мають Бога в душі будують собі усіляких ідолів, каплички, божниці, вівтарики. Це від вбогості внутрішнього духовного життя. Той, в кого Бог живе в душі, той ідолопоклонства не птребує. А ще: каплички жахливої архітектури. Таким потворам стояти десь у Пацикуві, а не в обласному центрі.
motus vita est 2011.02.05, 16:59
Це програма оздоровлення галичан. Якщо хреститися на кожну капличку, покращується кровообіг, підвищується тонус, тренуються мʼязи. Також тренуються зір і спостережливість. Каплофітнес одним словом.
Немикитин 2011.02.07, 12:55
Бачу у вас тут притончик для баптяг і інших надрозумних істот, "капличка для людини яка не має Бога в в душі"!!! Але ви загнались.Фіртка не підптримуйте людей котрі здатні обсирати все ,лиш би обсирати (бо так вони втішаються від величі своєї думки). Фу, Фіртка, ви з смішних сайтиків інфу берете... фу. А так модно зачинали. А наймудрішим з Острова повім:" Коли вже люди за власні кошти споруджують каплиці, то на то є їхня власна воля,так люди собі постановляють.І повірте не ваша це справа, а їхня особиста та їхньої віри. А гавкати на все,що тобі не до вподоби (навіть,якщо за власною версією ти самий вумний), то вже якось песикоподібно".
Немудрий 2011.02.07, 20:03
До Немикитина. Хто хоче здатись респектабельним, не повинний називати інаковіруючих "баптягами". а так бачу в вас знависнілого політико-греко-католика з тих, що моляться на ікони, де поряд з Богоматірью маьовано Бандеру і Коновальця
городянка 2011.02.09, 09:13
А ідея з артезіанською водою класна, пропоную теперішній владі завершити той проект, мешканці мікрорайонів будуть тільки вдячні, якщо буде появиться альтернатива воді з крана. Та й на випадок аварійних відключень - вирішення проблеми.
mykyta 2011.08.24, 20:49
це не сайт такий, а Андрійко Мева такий прихильник обісрати цей край Галицький
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

917
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1903
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2771
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3398
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3636
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6794 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5635

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6743 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2422
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

909
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1778
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3362
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

885
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1746
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3657
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3843 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5410