Дивовижні замки Закарпаття: палац Шенборна, замки Мукачівський і Ужгородський

 

/data/blog/126033/63be0e847c9232fab9b643d9c195dda9.jpg?201702181531

 

Замки Закарпаття — неймовірної краси і значної історичної цінності архітектурні пам'ятки. Вони збудовані у різний час, різними правителями та навіть майстрами різних народів. У цьому їхня цінність і привабливість. На Закарпатті більше десятка замків. Частина з них збереглася, на жаль, лише у вигляді руїн. Та окремі замки — досі вражають та налаштовують на романтичний лад.

Замок Шенборна

Де: село Карпати Мукачівського району Закарпатської області

Палац графів Шенборнів — також носить назву Берегвар — слугував резиденцією та мисливським будинком для цієї шляхетної родини. Він збудований у стилі неоромантизм, з поєднанням готичної та романської архітектури, і виглядає, наче зійшов зі сторінок пригодницько-романтичної саги про принцес, героїв та драконів.

Замок Шенборн (фото Олега Жарія)

У 1946 році з палацу Шенборна зробили санаторій. Відтоді він не менш знаний в Україні та світі як мінеральний курорт. Окрім того, за часів СРСР замок графа Шенборна часто використовувати як декорацію для зйомок кіно: "Снігова королева" і "Сімнадцять миттєвостей весни" були зняті тут.

Цікаво, що будівля замку Шенборнів створена за астрономічнім принципом: кожний елемент споруди, окрім практичної, має символічне значення: кількість вікон становить 365 — за кількістю днів року. Ще одне віконце замуроване на випадок високосного року. Димоходів у палаці — 52 (скільки й у році тижнів). Входів 12 — за числом місяців, а 4 вежі по кутах замку Шенбурн відповідають 4 порам року.

Вид згори на замок графів Шенборн (фото Romawa Revival-After-Murder)

У замку Шенборна є свої романтичні та страшні легенди. Одна з них розповідає, що колись дуже ревнивий граф-власник маєтку змусив свою дружину довести вірність дивним способом — спуститись зі Соколової скелі, крутої камяної стіни навпроти палацу. Жінка зробила це, не травмувавшись і довівши таким чином свою чесність. Але потім покинула графа через таке зневажливе ставлення до її життя. А після смерті повернулась до палацу у вигляді привида — жінки у чорному.

Але на території замку Шенборна є і інші цікавинки: зокрема, "Джерело краси" — бювет з цілющою мінеральною водою.

Дістатися до замку графів Шенборнів найпростіше автомобілем або залізницею.

Мукачівський замок "Паланок"

Де: місто Мукачево Закарпатської області, вул. Підзамкова

Замок Паланок, або як його ще називають — Мукачівський замок — одна з найцінніших історичних і воєнно-архітектурних пам'яток Закарпаття XIV—XVII століть. Перші згадки про замок у документах датуються XI століттям.

В різні часи замок Паланок належав відомим історичним персонажам: князю Федору Корятовичу ІІ, графу Миколаю Естергазі, князям Ракоці.

Замок паланок (фото Вікіпедія)

Найвідомішим і найзагадковішим об'єктом Мукачевскього замку є 85-метровий колодязь. Легенда розповідає, що коли під час одніє з облог замку, (а їх на своєму віку Паланок бачив немало), виникла необхідність копати колодязь — робітники дуже довго не могли дістатися води. До князя Корятовича прийшов чорт і запропонував наповнити колодязь водою в обмін на мішок золота. А поскільки у князя не було не те, що мішка, а й навіть мішечка золота, то винахідниві піддані графа порадили: чорт же не уточнив, яким має бути мішок. Тому в торбину вкинули останні дві золоті монети і віддали нечистому. Але чорт на таку махінацію образився, і зі словами "Все одно води не питимете" стрибнув у колодязь. І до цього часу щовечора страшно там завиває від образи.

Найглибша на Закарпатті криниця — у замку Паланок (фото mukachevo.net)

Нині на території Мукачевського замку — державний історико-архітектурний заповідник. Великі групи туристів гуляють тут щодня, а особливо — на вихідних. Тому якщо бажаєте дослідити Паланок більш-менш на самоті — приходьте рано у будній день.

Ужгородський замок

Де: місто Ужгород Закарпатської області, вул. Капітульна

Ужгородський замок — також велична памятка серед фортифікаційних споруд. Перші згадки про нього — у документах IX століття. Тоді він був дерев'яною спорудою. А на межі X-XI століть вже звели кам'яну фортецю.

Ужгородський замок з висоти пташиного польоту (фото з сайту Закарпатського краєзнавчого музею)

Ужгородський замок — найвизначніший експонат Закарпатського краєзнавчого музею. Водночас це найдревніша і найцінніша історико-архітектурна будова міста Ужгорода. Наприкінці ХVI століття замок остаточно набув сучасного вигляду. Із трьох боків фортецю оточено вирубаним у скелі сухим ровом 15-20 метрів завширшки і 5-10 метрів глибиною, а з північного сходу — круте урвище. Фортеця має площу у два з половиною гектари. Власне палац стоїть на краю крутого північного схилу Замкової гори. Це масивна двоповерхова споруда у стилі ренесансу. А у палаці нараховується понад 40 приміщень.

На території Ужгородського замку проходять рицарські турніри — під час "Дня музеїв" (фото з сайту Закарпатського краєзнавчого музею)

 

Яніна Ткачук


19.02.2017 3742 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466