Дитяче насильство на Франківщині: чому діти просять про підтримку і як їм допомогти

Франківщина – одна з лідерів серед західних областей України, де діти потерпають від сексуального насильства та мають суїцидальні настрої.

Про це Суспільному повідомила координаторка Національної гарячої лінії для дітей та підлітків Альона Кривуляк, пише Фіртка.

За її словами, саме з Івано-Франківської та Львівської областей, у порівнянні з іншими західними регіонами, найчастіше надходять дзвінки, під час яких неповнолітні повідомляють про насильство. Зазвичай дітей та підлітків турбують три проблеми.

"Насамперед, це є проблеми психологічного здоров’я. Тобто моменти, коли дитина почувається самотньою, відчуває моменти підвищеної тривожності... На превеликий жаль, також зростає кількість звернень стосовно того, що дитина не вбачає сенсу у своєму житті та має бажання вчинити суїцид... Доволі часто звертаються і з питань домашнього насильства. А у 2020 і 2021 роках збільшилася кількість звернень щодо сексуального насильства", — розповіла Альона Кривуляк.

Про роботу з дітьми, які постраждали від сексуального насильства, говорить і заступниця начальника обласної служби у справах дітей Віталія Попович. За її словами, випадки сексуального насильства у сім’ї трапляються рідко. Здебільшого — на вулиці. Але покарати насильників-педофілів вдається не завжди, адже потерпілі бояться суспільного резонансу.

"Через те, що сім’ї бояться розголосу. І тільки розпочинають справу, вони забирають заяви, хочуть припинити. Бояться осуду суспільства, а цього не треба боятися, тому що є наслідок – жертві сексуального насильства дуже складно себе реалізувати в житті, а особливо у сім’ї", — розповіла Віталія Попович.

Що робити дитині, яку спіткало насилля, та як вберегти її від зловмисників в інтернеті, Суспільному розповіла дитяча та підліткова психологиня Аліна Касілова.

"Це питання серйозне, як на мене, бо часто діти плутають, що таке насилля. Я знаю кейси, коли діти маніпулювали цим поняттям. Вони зверталися в поліцію, соціальні служби та казали, що батьки чинять насилля, хоча фактично виявилося, що батьки жодним чином фізично не впливали на дитину", — каже Касілова.

Психологиня пояснює, що насиллям вважаються будь-які агресивні дії стосовно дитини. Неповнолітнім, яких спіткало насилля, варто звертатися до дорослих, які можуть допомогти і яким дитина може довіряти. Мова йде про викладачів, шкільних психологів, про вихователів, можливо, у родині є хтось зі старших, хто заслуговує довіри. Також можна звернутися в поліцію. Проте експертка каже, що поруч повинен бути дорослий.

"Якщо неповнолітня дитина звертається сама, то є ризик суб'єктивізму працівників та ризик того, що її випадок може бути неповністю розглянутим. Тому, коли ми говоримо про звернення до поліції з приводу домашнього насилля, поряд з дитиною має бути хтось дорослий, хто може допомогти пройти їй цей шлях", — розповідає Касілова.

Експертка каже, що останнім часом більшість звернень надходить саме від дорослих, які помічають, що з дитиною щось не так.

"Її хтось незнайомий забирає зі школи чи її поведінка швидко змінюється. У моєму досвіді бували кричущі випадки, коли діти потерпали від насилля дорослих, які не є родичами, роками. Якщо говорити про домашнє насилля, то дорослі, на жаль, рідко вірять, що хтось із їхніх знайомих або близьких може чинити сексуальне або фізичне насилля стосовно дитини. Тому такі діти, як наслідок, не звертаються про допомогу".

Психологиня звертає увагу, що через пандемію саме насилля в інтернеті стало розповсюдженим явищем. Оскільки більшість зловмисників переходять на рівень онлайн. Експертка каже, що є кейси по всій Україні щодо випадків, зокрема, сексуального, та загалом онлайн-насилля над дітьми та підлітками. Тому необхідно мати закриті профілі, не спілкуватися з незнайомцями та не зустрічатися з невідомими людьми.

Психологиня поділилася "правилом білборду".

"Те, що ми хочемо відправити іншим людям або опублікувати, можна уявити розміщеним на білборді біля навчального закладу, будинку або в центрі міста і подумати: "Чи мені це ок?".

Аліна Касілова каже, що завжди варто пам'ятати про те, що ми поширюємо в інтернеті, — там і залишається: є ризик, що фото та контент будуть розповсюджуватися і далі.

Батьки можуть організувати для дитини безпеку в мережі, завантаживши програми, які допомагають контролювати. Застосунок можна встановити дитині на телефон та з батьківського телефону встановлювати обмеження на використання додатків чи відвідування сайтів і таким чином контролювати, що дитина може побачити в інтернеті. А також важливо створювати довірливі стосунки з дітьми, щоб вони за будь-якої небезпеки могли звернутися до дорослих за допомогою.

До слова, в Україні діє безкоштовна психологічна допомога для людей у відчаї. Зокрема, працює онлайн-платформа "Розкажи мені". За допомогою можна звернутися й до громадської правозахисної організації "Ла Страда".

В Україні працює також кризова національна лінія запобігання суїцидів та профілактики психічного здоров'я "Lifeline Ukraine" (телефон - 7333). Вона - цілодобова, анонімна та безкоштовна.

Психологічну підтримку ви можете отримати, зателефонувавши на лінію довіри: 096 000 1558.

Психосоціальну підтримку пропонує і інформаційний центр Червоного Хреста України. Також працює національна гаряча лінія з попередження насильства "Розірви коло".


Читайте також:

9 з 10 дітей пішли з незнайомцями: франківські патрульні провели соціальний експеримент (ВІДЕО)

Понад 40 неповнолітніх прикарпатців перебувають на обліку в поліції

На Прикарпатті від початку року розшукали 80 безвісти зниклих дітей


03.06.2021 767
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

965
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471