Дисциркуляторна енцефалопатія – вирок? Ні!

 

/data/blog/120324/8239664eec5061bb12b0fde72a24914b.jpg

 

Дисциркуляторна енцефалопатія (ДЕ) – це недостатність кровообігу в судинах головного мозку, яка призводить до поступового порушення його функцій, а також до його структурних змін.

 

Це захворювання, що прогресує повільно та характеризується поступовим багатовогнищевим порушенням мозкових функцій..

    

ДЕ – не самостійне захворювання, оскільки розвивається внаслідок багатьох чинників, а саме:

  • атеросклеротичне ураження судин головного мозку;
  • гіпертонічна хвороба;
  • цукровий діабет та інші системні і обмінні захворювання (ревматизм, системний червоний вовчак, склеродермія);
  • наслідки перенесених черепно-мозкових травм та нейроінфекцій;
  • венозний застій у мозкових судинах;
  • нейроциркуляторна дистонія;
  • васкуліти, захворювання крові та ін.

 

Однак, найчастіше ДЕ розвивається внаслідок атеросклерозу і артеріальної гіпертензії, а, переважно, в результаті їх поєднання. Третє місце серед причин розвитку ДЕ посідає цукровий діабет. Ці захворювання призводять до порушення циркуляції крові в судинах головного мозку, що, в свою чергу, сприяє розвитку кисневого голодування, порушення живлення мозкової речовини. Виникають атрофічні зміни речовини головного мозку (так званий лейкоареоз), вогнища мікроінфарктів. Ці зміни можна побачити за допомогою додаткових методів обстеження, таких як комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія. Це проявляється у вигляді характерної неврологічної симптоматики.

 

На ранніх етапах розвитку ДЕ її ознаки є неспецифічними. До перших ознак можна віднести швидку втомлюваність, погіршення настрою, дратівливість, підвищену збудливість. З часом до цих симптомів приєднуються і ознаки нервово-психічних розладів, погіршення пам’яті, нестійкість емоцій, уваги і мотивації. Часто хворих турбує головний біль, головокружіння та шум у вухах, безсоння. Також хворі помічають погіршення загального стану та наростання симптомів у другій половині дня, а також при фізичному та психоемоційному перенавантаженні.

 

ДЕ має стадійний характер. Виділяють 3 стадії перебігу.

  • Для першої стадії характерні початкові прояви. При вчасному зверненні до лікаря і лікуванні основного захворювання ці зміни є цілком оборотними. Хворі виявляють вищезгадані скарги. Найчастіше вони виникають при несвоєчасному виявленні та несистематичному лікуванні таких захворювань як атеросклероз, гіпертонічна хвороба та цукровий діабет.
  • Друга стадія за своїми симптомами подібна на першу, однак, вирізняється прогресуванням симптоматики, наявністю порушень координації рухів, появою змін у рефлекторній діяльності, а також характерними змінами на очному дні, що виявляються в ході неврологічного та офтальмологічного обстеження.
  • Третя стадія вирізняється прогресуванням неврологічних синдромів, нерідко приєднанням епілептиформних нападів і значним зниженням пам’яті та інтелекту. Такі хворі некритичні до свого стану, розвивається деменція.

 

Діагностувати ДЕ в сучасних умовах не є складно. Обов’язковим є терапевтичний, неврологічний огляд, офтальмологічне обстеження, контроль ліпідного спектру крові, коагулограми, реоенцефалографія, транскраніальна доплерографія судин голови і шиї, комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія голови.

 

Лікування дисциркуляторної енцефалопатії має мультидисциплінарний підхід. І, при своєчасному зверненні, повертає попередню якість життя. Необхідно перебувати під спостереженням лікаря-терапевта, невролога, ендокринолога. Обов’язковим є лікування основного захворювання. А саме – контроль і корекція артеріального тиску, систематичний прийом гіпотензивних засобів.

 

Контроль і корекція ліпідного спектру крові, прийом статинів. Контроль і корекція рівня глюкози в крові, своєчасна профілактика ускладнень цукрового діабету. Курсовий прийом ноотропів і антигіпоксантів, інших нейротропних препаратів згідно з рекомендаціями невролога. І слід пам’ятати, що найкраще лікування – це профілактика. Починати профілактику потрібно з відмови від шкідливих звичок – відмови від алкоголю або зменшення його вживання, відмови від тютюнопаління, розширення фізичної активності, перегляду своїх харчових звичок і уподобань.

 

Анохіна Світлана Любомирівна

Лікар невролог, психіатр. Асистент кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ІФНМУ

Клініка "Медекс Плюс" вул. Військових Ветеранів,10

Тел: (0342)711560; моб: (097)6607117; (066)2375522


18.11.2016 57637 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466