Цьогоріч у червні виповнилося 87 років із дня вбивства польського міністра внутрішніх справ Броніслава Перацького, який у 30-х роках минулого століття керував масовими репресіями на Галичині.
За наказом Степана Бандери, міністра застрелив член ОУН, студент Григорій Мацейко. Цей терористичний акт готували в хаті на хуторі Джемиґівська Поляниця поблизу Микуличина, що на Прикарпатті, передає Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.
Про історію будинку, її занедбане сьогодення і поки лише ймовірне майбутнє розповів керівник Музею звичаєвої символіки Гуцульщини Юрій Боберський, який хоче відновити історичну пам'ятку.
"Хата гниє. Дах з одного боку провалюється, вона — в катастрофічному стані. Якщо її не перекрити, якщо не вкласти сюди гроші для того, щоби вода далі не протікала в кімнату, то цю хату ми не збережемо, — розповідає Юрій Боберський. — Вже навесні ми можемо не побачити даху на цій хаті, тому що сніг точно свою роботу зробить".
У 1925 році будинок придбав січовий стрілець, командир куреня УГА Григорій Голинський. Він був головою лісопункту у Микуличині, тримав пасіку.
"Таке місце називають перехрестом, бо тут струмки впадають в річки, в притоки. Воно є дуже придатним для життя у віруванні гуцулів, традиціях. Власне, на перехрестах будували хати", — говорить Юрій Боберський.
За задумом Євгена Коновальця, тут мали виховувати національно-свідому молодь, майбутніх воїнів УВО У пивниці хати діяла підпільна друкарня ОУН. Коли в домі готувалися до замаху на Перацького, сюди навідувався Степан Бандера.
"Пасіку мав тут і Ярослав Рак. Той самий Рак, який був помічником адвоката у справі про вбивство Перацького над 12 членами ОУН", — каже Юрій Боберський.
Після того, як у 1941 році НКВСники розстріляли Гриця Голинського, у домі провели обшук. Тоді вилучили підпільну літературу.
Пізніше, у 50-х роках, тут працювала початкова школа: на першому поверсі були класи, на другому жили вчителі. Однак проіснував заклад недовго, позаяк дітей було мало. Після закриття школи хата довго пустувала. Згодом вона стала місцем для перепочинку і ночівлі лісничих і туристів, які приходять сюди і тепер.
Зараз хата — у занедбаному стані. Хоча, за словами Юрія Боберського, питання реконструкції дому не раз обговорювалося: "Відбувалися зустрічі, безпосередньо і сюди виїжджали люди, які хотіли зробити відновлення. Конфереції були також, де піднімалося це питання. На зустрічі з народними депутатами це обговорювалося. У всякому разі така ситуація зараз, нічого не змінилося. Основна проблема це те, що це — приватна власність".
У 2005 році за ініціативи батька Юрія Боберського на обійсті хати вшанували пам'ять Григорія Голинського — встановили пам'ятний хрест.
Читайте також: