Дев'ять відповідей про мистецьку резиденцію у Франківську

 

З 12 по 20 травня у Франківську відбудеться перша мистецька резиденція за участі польського скульптора і перформера Павела Альтгамера, організована середовищем «Тепле місто».

 

Разом з Альтгамером майже двадцять європейських та американських художників приїдуть до Франківська на Конгрес рисувальників – проект Альтгамера, що вже проходив у Києві, Варшаві, Пекіні та Берліні.

 

UFRA зібрала відповіді на головні питання про резиденцію і Конгрес: що це, для кого, як виглядатиме і що станеться потім. І найголовніше – чому все в золоті?

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Наталі Гуменюк

 

Що таке мистецька резиденція?

Лілія Гоголь, керівничка напрямку «Теплий арт»:

Мистецька резиденція – це платформа, створена, щоб дати можливість художникам, гостям міста, мешканцям Івано-Франківська вести творчий діалог, виходити на рівень співтворення, а також для того, щоб запроваджувати в місті більше актуального мистецтва. Це можливість творити вісім днів поспіль, з 12 по 20 травня, без обмежень і упереджень, спілкуватися через мистецтво і ставати добрішими, кращими і наповненішими. Куратор резиденції – художник Євген Самборський.

Юрій Филюк, керуючий управлінською командою «Теплого міста»:

Хотілося, щоб це була загальноміська справа об’єднання людей через мистецтво. Нам здається, мистецтво є дуже хорошим способом вирішення питань, що існують в суспільстві.

 

Павел Альтгамер на конгресі рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Хто є учасниками резиденції?

Лілія Гоголь:

Перший резидент – Павел Альтгамер, відомий на міжнародній мистецькій сцені польський скульптор, автор перформансів, інсталяцій, лауреат премії Вінсента ван Гога, учасник Венеційської бієнале, бієнале сучасного мистецтва Manifesta та численних інших мистецьких подій. Він приїде з міжнародною мистецькою групою, у складі якої будуть близько 20 художників.

Серед них Марек Ґодзієвський, куратор Центру сучасного мистецтва у Варшаві, Рафал Жвірек, постійний колега Павела Альтгамера. Також буде польський скульптор Роман Станчак, художник і куратор Браян-Фернандес Галлоран та інші. Можливо, долучиться режисер Артур Жмієвський.

Юрій Филюк:

Павел Альтгамер – це художник найвищого світового рівня, який працював у найвідоміших мистецьких столицях світу. Демієн Хьорст, Павел Альтгамер – ці імена можна називати через кому. Є легенда, що гонорари в таких художників сягають мільйонів. Ми домовилися за смішні гроші, в сотні разів менше. 

Де проходитиме проект?

Маргарита Бойко, компанія «Надія»:

Місце, де відбуватиметься проект Павела Альтгамера – другий поверх готелю «Дністер». Це історична будівля в самому центрі Франківська, де було, зокрема, підписано акт злуки УНР і ЗУНР. Будівля має специфічну енергетику, пов’язану з історією мста та країни. Нам здалося, що це чудова локація для мистецької резиденції. 

Ярема Стецик, художник:

В цьому приміщенні, на першому поверсі, знаходиться Центр сучасного мистецтва. Готель також може стати додатковим приміщенням до Дня вуличної музики, який проходитиме 16 травня.

У готелі «Дністер» дуже гарні підвали, де ми багато років проводили репетиції. Тут-таки розташований Народний дім. У приміщенні готелю не встигли зробити євроремонт, і тому там лишилися старі паркети, штукатурки, – дуже багато реально музейних речей.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

У якому форматі?

Юрій Филюк:

Конгрес рисувальників – це загальнодоступна подія, де кожен зможе безпосередньо доторкнутися до мистецтва, взяти участь у ньому. Якщо вам здається, що ви не вмієте малювати – вам саме сюди.

Кожного дня в Urban Space 100 презентуватимемо підсумок дня та фото звіт, будуть зустрічі з митцями, кінопокази.

Лілія Гоголь:

Це вільний формат. Формат без формату, без рамок: всі охочі зможуть малювати по стінах на другому поверсі готелю «Дністер». Матеріалами забезпечуємо. Ви хочете сказати те, що вам болить, висловити свою емоцію – можете вільно це зробити, навіть замалювати малюнки інших. Це розмова засобами образів.

Конгрес рисувальників уже відбувався в Києві, Пекіні, Варшаві, Берліні (перший Конгрес пройшов у 2012 році в приміщенні порожньої церкви у Берліні – UFRA). Але кожного разу – це повністю новий проект з іншими людьми та емоціями.

Конгрес рисувальників на 7-й Берлінській бієнале

 

 

Чому Альтгамер?

Юрій Филюк:

Ми б хотіли, щоб подібні резиденції проходили у Франківську стабільно, в ідеалі – три-чотири рази на рік, щоб це не була разова акція. Тому  важливо, щоб першим резидентом став художник світового рівня, а Павел Альтгамер таким і є. Євген Самборський, куратор резиденції, асистував Павелу в деяких його роботах і мав із ним особистий контакт. Ось так ми домовилися саме з Альтгамером.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Якою буде взаємодія резидентів з мистецькими інституціями Франківська?

Ярема Стецик:

Резиденція не є закритою, тому запрошуються всі. Але мені здається, інтерес тут не у мистецьких співпрацях, а у соціальних. Бо зрозуміло, що митці і так відвідають проект, навіть якщо не знають, хто такий Альтгамер. Але художники не приїздять вчити малювати яблуко. Приїдуть люди, які будуть готові спілкуватися з будівельниками, токарями, економістами і чиновниками. Це люди соціального розвитку через мистецтво. Треба запросити колектив «Укртелекому» – вони за 30 метрів від готелю. Витягнути персонал кафе, що на першому поверсі «Дністра». Мені здається, що перейти ці два поверхи, цю межу – життя не стане. Якщо вдасться, це буде перемога.

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олени Ромашко

 

Чому все в золоті?

Лілія Гоголь:

У Альтгамера є відомий арт-проект «Спільна справа». Це гепенінг, у якому брали участь люди в золотих комбінезонах – мешканці одного з варшавських будинків. Не кожного дня ви побачите людину в золотому комбінезоні. Це був виклик і декларація, підняття певної проблематики, яка була актуальна на той час, тому що Павел – соціально критичний художник (у 2009 році група зі 150 осіб з району, де мешкає Альтгамер у Варшаві, полетіла до Брюселя золотим боїнгом, а в 2011 році Альтгамер запросив мешканців двох мазовецьких сіл у подорож золотим автомобілем – UFRA).

Що відбудеться після завершення резиденції?

Юрій Филюк:

Щонайменше півроку на другому поверсі готелю діятиме експозиція з вільним доступом.  А після резиденції ми переносимо до цього приміщення офіс «Теплого міста». Це буде відкритий офіс, який ми назвали «літньою резиденцією» «Теплого міста».

Після завершення Конгресу рисувальників у Києві, фото Катерини Міщенко

 

У чому родзинка?

Юрій Филюк:

12 травня у Павела Альтгамера День народження. І тому було б непогано, щоб до нього неочікувано приходило багато різних людей.


11.05.2015 754 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

926
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1914
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2784
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3411
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3646
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6805 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3830

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5641

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6755 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7603
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2431
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4695
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5089
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

449
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

917
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1785
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3372
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

893
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1756
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3665
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3856 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5420