Дешеві Карпати – лише в шахраїв. Як не натрапити на аферу й перевірити сумнівне оголошення

 

/data/blog/122957/eb62b17f73fe23e20aecb94b6d4ec9d3.jpg

 

Історії з аферистами, які здають через інтернет неіснуюче житло в Карпатах, виринають щозими. Шахраї пропонують дешеві номери та котеджі, отримують завдаток і зникають. Тож як не натрапити на аферу й перевірити сумнівне оголошення?

 

 

Підозрілі сайти та несподівані знижки 

Перше правило – жодних сайтів безкоштовних оголошень чи сумнівних форумів. Начальник відділу протидії кібер­злочинам в Івано-Франківській області майор поліції Іван Канюс розповідає, що сьогодні шахраї не шкодують зусиль та ресурсів і створюють гарні сайти з якісними картинками і навіть підв’язують до них платіжні системи. Таких є багато. А от перевірених, надійних обмаль: karpaty.ua, booking.com, karpaty.info.

 

 

 

«Минулого року шахраї створили сайт «Прохор», на якому пропонували житло в Карпатах, – розповідає Канюс. – І людей не зупинила навіть невластива для нашого регіону назва. Одні клієнти оплатили за корпоратив 60 тис грн. А виявилося, що це афера шахраїв із Одеси».

 

 

 

Ще один знак – неймовірні знижки, акції чи термінові пропозиції. На період новорічно-різдвяних свят вартість житла в Карпатах злітає в рази. Двомісний номер у новорічну ніч коштує не менше двох тисяч. Котеджі здають від 3 тис грн, а будиночки «люкс» стартують від 20 тисяч. Усе, що дешевше, має викликати сумніви.

 

Франківчанка Анастасія Кравчук розповідає, що кожне друге оголошення про оренду житла в Карпатах – підозріле.

 

 

 

«Автори оголошень говорять ламаною українською, гроші в руки отримувати не погоджуються, вимагають передоплату, – розповідає Анастасія. – Адреси, які дають орендатори, неможливо знайти на карті. В результаті відмовилися від ідеї з котеджем і винайняли номер у садибі з ресурсу karpaty.info».

 

 

 

І навіть якщо автор оголошення згідний, щоб ви попередньо приїхали подивитися на будиночок, це може бути підступним вивертом. Аферист розраховує, що ви не поїдете. І на місці його може просто не виявитись.

 

 

 

 

 

 

Садиби-фантоми й вертолітні майданчики

 

Створюючи підставні оголошення, шахраї беруть у мережі фото житла в Карпатах і видають їх за свої. Тут уже як фантазія дозволить.

 

Один з таких будинків пропонують за дві тисячі в Поляниці. Мова оголошення – російська, а сам будинок зовсім нетиповий для Західної України. За фото знаходимо оригінальний котедж аж у Казані. Телефон орендодавця зареєстрований у Дніп­ропетровську. За цим телефоном знаходимо ще й оголошення про оренду квартири у Львові. Працює чоловік – плідно…

 

 

 

Ще одне оголошення на безкоштовному сайті – котедж на 12 осіб за 1350 грн. Тут ціна, м’яко кажучи, не дотягує. І фото викликає сумніви. При перевірці фото в пошуковій системі знаходимо комплекс «О Шале» в Яремче. Але на туристичному сайті вартість найдешевшого котеджу стартує від 3000, і то лише на шістьох. Більше того, котеджів на 12 осіб у них просто немає, максимум – вісім.

 

 

 

Буває, що шахраї не заморочуються і тягнуть фото садиб з різних сайтів або ж просто копіюють архітекторські проекти, які взагалі ніколи не були реалізовані. Можуть також приписати садибам неіснуючі зручності – сауну, басейн під відкритим небом, озеро для форелі чи вертолітний майданчик. Тут уже як стане нахабства. При цьому справжні власники житла навіть не підозрюють про такі бонуси.

 

 

 

«Важливо, щоб господарі садиб і котед­жів нікому не скидали копії документів про власність, – додає Іван Канюс. – Маємо випадок, коли власник хотів продати котедж. І «потенційні покупці» виманили копії документів. А згодом він виявив, що шахраї з Одеси здавали в оренду його котедж. А його ж копії документів надавали як підтвердження власності».

 

 

 

Дзвоніть на 102

 

Якщо у вас за котедж в новорічну ніч просять 2 тис грн, а власник картки, наприклад, Іванов Денис Іванович, то засумніватися варто. Щоб перевірити інформацію, треба хоч подзвонити у сільраду, бо війт точно знає усі садиби та власників. Можна телефонувати і на 102.

 

 

 

«У колцентрі вас одразу перенаправлять у район, – говорить Андрій Хомин, начальник Яремчанського відділення поліції. – За такими дзвінками працюють уже наші люди. Бувало, що інформація не підтверджувалася».

 

 

 

Також можна звернутись до власників котеджів, контакти яких можуть бути у друзів чи знайомих. Вони точно знають, хто ще здає житло у тому чи іншому селі. Номери телефонів потрібно перевіряти в інтернеті. Надійні юрособи є в багатьох туристичних довідниках.

 

 

 

Розводять звично аферисти з інших регіонів, вони взимку використовують наш торговий знак «Буковель», а влітку – Одесу. Тому скаржитися на шахрая найкраще через сайт кіберполіції, де є спеціальна електронна форма.

 

 

 

«Якщо постраждалий напише заяву, ми її зареєструємо, – пояснює Іван Канюс. – Та якщо шахрай у Харкові, ми до нього з Франківська не дістанемося. А на сайті заявку розглядають централізовано – з’ясовують, де знаходиться шахрай, і вже заяву розглянуть за місцем його проживання».

 

 

 

Такі звернення надходять щодня. І вони стосуються не лише житла. Так, киянин через інтернет придбав ski-паси, а на місці виявив, що вони протерміновані. Та в більшості постраждалі не з Франківщини, а їхні кошти знімають на Луганщині, Харківщині, Одещині. Ще влітку на обліку кіберполіції було 300 інтернет-шахраїв. Зазвичай це ті, хто займається подібним уже не вперше, «фахівці», тож довести їхню провину важко, але можливо, запевняє Іван Канюс.

 

 

 

«Якщо ви все ж потрапили в пастку і переказали гроші, перш за все потрібно повідомити про шахрайські дії свій банк і банк отримувача, – каже Канюс. – Можливо, вдасться встигнути заблокувати гроші. Після цього – зібрати всю інформацію про псевдоугоду – переписку, контакти, інші деталі – і звернутись на сайт кіберполіції».

 

 

 

У будь-якому разі краще кілька разів перевірити. Добрий відпочинок кращий за поганий сон.

 

Ольга Суровська, газета Репортер


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466