Фахівці Харківського інституту проблем машинобудування Академії Наук України, котрі в 2017-2021 роках приймали участь у вивченні проблем Домбровського кар’єру, занепокоєні станом шахт з яких протягом століття проводилось видобуванням солей, - інформує Фіртка.
За понад століття розробки Калуського соляного родовища утворились виробітки в чотири яруси загальною глибиною понад 400 метрів.
Свого часу, за рекомендаціями науковців, для уникнення просідання ґрунтів над шахтними полями, у вироблені пустоти шахт закачували розсоли із концентрацією розчинів понад 350 г/л. За задумом вчених, розсоли повинні були урівноважити тиски всіх порід один на одного та стабілізувати опорні тиски поверхонь.
Чому попри закачування розсолів небезпека провалів продовжує існувати пояснив Андрій Левкович, депутат Івано-Франківської обласної ради, член комісії обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму
«Коли зупинились роботи на шахтах, а АТ «Оріана» перейшла у стадію банкрутства, автоматично зупинився процес закачування розсолів у пустоти шахт. Відтак – у пустоти не встигли закачати понад 1 млн. м³ розсолів. У порожнини, де був відсутній розсіл згідно законів природи потрапила вода: за рахунок опадів, із ґрунтових вод, з інших шахтних полів, куди почала попадати вода із Домбровського кар’єру».
На сьогодні існує постійна загроза різких зсувів поверхні вниз. Масштаби провалів будуть вражаючі, якщо врахувати, що виробітки шахт мають по 50-200 метрів висоти кожен, і їх є 4 рівні.
«Можна уявити, який масштаб просідання може відбутись і на яку глибину, коли цей «бутерброд» різко просяде внаслідок постійного розчинення солей із перегородок-стінок та сталого тиску поверхні» ,- продовжує Левкович.
Детальніше про ситуацію навколо Домбровського кар’єру читайте в матеріалі Фіртки Домбровський кар’єр: чому неможливо ліквідувати загрозу без повної переробки розсолів?
Читайте також:
Домбровський кар’єр. Хто знешкодить екологічну бомбу уповільненої дії?
Територією промзони у Калуші зацікавилися інвестори: планують створити 170 робочих місць