День Вікіпедії: цікаві факти та маловідомі можливості онлайн-енциклопедії

15 січня у всьому світі святкується Wikipedia Day – день народження онлайн-енциклопедії Вікіпедія. Її автори і редактори – це тисячі людей по всьому світу, які беруть участь у написанні, доповненні та перекладі статей на понад 300 мов світу. У цьому році Вікіпедії виповнюється 18 років.

У 2001 році Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер запустили онлайн-енциклопедію. Назву "Wikipedia" придумав Ларрі Сенгер. Він поєднав слова wiki (від гавайського "швидкий") і pedia (від "енциклопедія").


Перша стаття у Вікіпедії

15 січня 2001 року, Вікіпедія офіційно була запущена на новому домені, а на наступний день близько восьмої години вечора у ній з'явилася перша стаття – Wikipedia: UuU. Ця стаття була, по суті, пробою пера і містила у собі лише три слова на букву U: Uruguay, United States і United Kingdom.

Перша стаття у Вікіпедії - фото 300947
Перша стаття у Вікіпедії

Уже через місяць кількість статей перевищила 1000, а 7 вересня 2001 року перевалила за 10 тисяч. Впродовж першого року існування Вікіпедії було створено понад 20 000 енциклопедичних статей.

Станом на травень 2018 року статті публікуються на 301 мові, сама ж Вікіпедія містить понад 40 мільйонів статей, а кількість нових статей в день – близько 800.


Українська Вікіпедія: перша стаття та цікава статистика

На цей час кількість статей української Вікіпедії становить 879 545 — за цим показником вона перебуває на 16-му місці серед усіх мовних розділів, на 11-му місці серед європейських вікіпедій та на 3-му місці серед вікіпедій слов'янськими мовами.

Станом на 14 січня 2019 налічується 436 026 зареєстрованих користувачів та 45 адміністраторів. Загальна кількість сторінок в українській Вікіпедії – 2 651 936.

Перша стаття українською мовою була опублікована 30 січня 2004 року з Японії. У цьому матеріалі розповідається усе про атом.

Перша стаття українською мовою - фото 301165
Перша стаття українською мовою

Як змінювався логотип Вікіпедії

Спочатку, у 2001 році тимчасовим логотипом Вікіпедії був обраний американський прапор. Однак такий вибір піддався численній критиці, тому що Вікіпедія анонсувалася, як багатомовна онлайн-енциклопедія.

У цьому ж році був оголошений конкурс на створення нового фірмового логотипа для Вікіпедії. В результаті був обраний логотип у вигляді сфери, на якому розташовувався напис англійською мовою з книги з математики Льюїса Керрола.

Згодом був оголошений ще один конкурс, за результатами якого перемогла версія логотипу у вигляді глобуса, зробленого з пазлів, у верхній частині якого відсутні деякі елементи. В результаті деяких доопрацювань, логотип Вікіпедії став таким, яким ми всі звикли його бачити: глобус з пазлів, на кожному елементі якого написані символи різними мовами.

Еволюція логотипу Вікіпедії - фото 301166
Еволюція логотипу Вікіпедії
 

Маловідомі факти про Вікіпедію

  • Вікіпедія – невелика компанія. У Фонді Вікімедіа, який просуває і керує сайтом, працює всього 280 осіб.
  • До початку роботи над енциклопедією засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз пробував свої сили зовсім в іншому проекті. У 1996 році Вейлз разом з Тімом Шеллом заснували компанію Bomis, яка займалася просуванням пошукової системи для чоловіків Bomis.com. Платний розділ цього ресурсу містив порнографічний контент.
  • Прообразом Вікіпедії була Нупедія – енциклопедичний проект, заснований Джиммі Вейлзом і Ларрі Сенгером в березні 2000 року. На відміну від Вікіпедії, тут статті писалися і редагувалися професійними вченими. За три роки існування в цій енциклопедії з'явилося 25 закінчених статей і ще 74 статті, що перебували у процесі поліпшення та рецензування.
Цікаві факти про Вікіпедію - фото 301168
Цікаві факти про Вікіпедію
 
  • Вікіпедія є п'ятим за відвідуваністю сайтом у світі. Цей ресурс сьогодні – найбільший і найбільш популярний довідник на Землі. Деякі вчені називають Вікіпедію найбільш значущим об'єктом, створеним за всю історію людства.
  • У 2006 році в енциклопедії з'явився розділ неіснуючою "сибірською мовою", що являла собою кумедну суміш із старовинних регіональних говірок і сучасної лайки. За короткий термін цей розділ поповнився шістьма з половиною тисячами статей. Обман був виявлений тільки через рік, і 5 листопада 2007 року цей розділ був видалений.

Корисні можливості Вікіпедії

Покращена система пошуку. Найпопулярніша енциклопедія в світі повинна мати якісний пошук. Можливо хтось пам'ятає, що буквально кілька років тому пошуковий алгоритм Вікіпедії не міг змагатися з популярними пошуковими системами за якістю підбору інформації і часто для пошуку термінів і супутніх матеріалів у самій енциклопедії використовувався той же Google, а не внутрішній пошук самої Wiki. Тепер все інакше: новий алгоритм не тільки сповна реалізує функцію якісного і точного пошуку, але і забезпечує вибірку, ранжування, аналіз актуальності, а так само деякі інші функції пошуку. У результаті маємо зручний пошуковий інструмент, не менше практичний і професійний ніж сам Google.

Допоміжні вікна-картки. Ця корисна функція дуже економить час користувача. При наведенні на будь-яке активне посилання в енциклопедії спливаюча картка виводить коротку інформацію, яку можна отримати, перейшовши за посиланням. Таким чином, читаючи статтю, можна у двох словах прояснити для себе значення незрозумілого терміна без переходу на інші сторінки.

Створення особистої панелі інструментів. Можливості бета-версії Wiki дозволяють створити невелику інструментальну панель з найбільш актуальними для користувача опціями. Панель містить списки команд, допоміжні функції і опції для налаштувань. З її допомогою, можна набагато швидше працювати з функціоналом вільної енциклопедії коригуючи її під свої вимоги.

maximum.fm


15.01.2019 3471
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466