ДЕНЬ: Гори і море... мистецтва

 

 

У місті трапився Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва Porto Franko. Трапився, як, бува, трапляються стихійні повені — місто наповнилося по вінця строкатим різножанровим мистецтвом. На площі перед Театром ім. Івана Франка щовечора збирали натовп гурти «Бумбокс», Коzak System, Familia Perkalaba, «Брати Гадюкіни» та вперше в Україні Subcarpati.

 

На вокзалі піаніст зі світовим ім’ям Антоній Баришевський грав авангардні «Сонати та інтерлюдії» Джона Кейджа, а у несподіваних закутках міста влаштовували концерти експериментальної музики. Юрій Андрухович та Юрко Іздрик «накачували» людей міцною поезією із перформативної сцени у палаці Потоцьких. На Porto Franko крутили кіно, влаштовували лекторії, відкривали виставки, а в афіші театральної програми зустрілися литовець Еймунтас Някрошюс та українець Дмитро Богомазов.

 

УСІ РІЧКИ ВПАДАЮТЬ В МОРЕ

Фестиваль сучасного мистецтва Porto Franko придумав ще у 2010 році композитор Роман Григорів. Однак розгорнути у широкомасштабний форум його вдалося лиш у минулому році з легкої руки Влада Троїцького, з яким Роман встиг попрацювати над «новою оперою» «Iyov». Тож рік тому фестиваль називався «Porto Franko. Гоголь-Fest» і претендував на те, аби стати обласним філіалом столичного гіганта. Але цього не сталося — фестиваль вирушив у самостійне плавання.

 

Логічно, що осердям форуму став Івано-Франківський обласний академічний театр ім. Івана Франка. Його директор Ростислав Держипільський уже не перший рік поспіль працює над тим, щоб якісно змінити культурну ситуацію у місті: започатковує театральні фестивалі, ініціює та підтримує резонансні театральні проекти. Але театру потрібен контекст і контент: тобто розширення мистецьких горизонтів та наповнення його, театру, різними ідеями, голосами, енергіями. Саме це і сталося на Porto Franko. Театр повернув собі статус центру соціально-культурного життя міста, центру, до якого стікаються всі мистецькі ріки.

 

На відкритті Porto Franko не було нудних промов від людей у дорогих костюмах, не було жодних недоречно сумних «урочистостей». Натомість велетенська біла будівля театру перетворилася на такий собі круїзний лайнер. Роман Григорів та Ростислав Держипільський представили музично-перформативне шоу, у якому з даху-палуби лунали поетичні та прозові тексти, арії та хори. Відкривав цей мега-концерт письменник-«тубілець» Тарас Прохасько (до речі, саме його оповідання «Порт Франківськ» надихнуло колись на таку назву фестивалю).

 

ОСТРОВИ І КОНТИНЕНТИ

Подорожувати цим фестом можна було у буквальному сенсі вздовж і впоперек — практично все місто було пристосовано під різноманітні локації: театральні й музичні сцени, фуд-корти, виставкові простори, інтер’єри для перформансів чи релаксу. Новий фестивальний день розпочинався незмінно зрання, хоч би й попередній закінчувався ось-ось на світанку, як це було із програмою «Poesophonia. Ніч», що поєднала музику, вірші та мирний сон глядачів.

 

Нові та незвичні «острови і континенти» відкривала театральна програма Porto Franko. Звісно, її цементуючим первнем стала музика, адже шість із семи спектаклів саме «звучали» під супровід оркестрів чи хорів. Господар фестивалю Ростислав Держипільський, окрім неоопери-жаху «HAMLET» (див. «День», №73), представив прем’єру «Вона — Земля». Тут літературна композиція із творів Василя Стефаника отримала музично-магічне аранжування від актриси, співачки, дослідниці фольклору та голосових практик Наталки Половинки. Ірмоси та народні пісні у спектаклі в буквальному сенсі оживлюють іконостас із новітніми героями — безіменними мучениками та святими, що гинули і гинуть впродовж віків, захищаючи волю та незалежність держави.

 

Два жанрові полюси — сімейної драми та комедії положень — представили спектаклі, народжені у студентських аудиторіях, а потім перенесених на професійну сцену: Театр Practicum та Центр сучасного мистецтва «Дах» показали «Буну» Віри Маковій в режисурі Давида Петросяна, а Київський театр драми і комедії на лівому березі Дніпра привіз «Дванадцяту ніч, або Що захочете» за Шекспіром у постановці Дмитра Богомазова. Музична основа яскраво проявила себе в цих постановках, звісно ж, у різний спосіб. Practicum вирушив у фольклорну експедицію до українських сіл, аби краще зрозуміти побутовий всесвіт старезної Буни (на діалекті — Бабуся), з перших уст записати автентичні співи. Дмитро Богомазов зі студентами навпаки створили музично-голосовий-шумовий світ спектаклю у власній, сказати б, лабораторії ігрового театру: актор і композитор Олександр Бегма (у спектаклі — Блазень) акомпанує дії на роялі, завдяки чому чи не кожний епізод перетворюється на номер у дусі театру-кабаре.

 

Хедлайнером афіші Porto Franko стала вистава уславленого литовського театру Meno Fortas (у перекладі «Храм муз»). Засновник цього театру Еймунтас Някрошюс привіз одну з найновіших своїх робіт «Майстер голоду» за оповіданням Франца Кафки. З гіркою іронією постановник зі світовим ім’ям розмірковує про долю театрального мистецтва та швидкозмінні смаки публіки. Якщо колись цінували за талант та виняткові вміння «голодарів», то сьогодні воліють дивитися на ефектні циркові «атракціони». Чи не тому театр поступається місцем індустрії розваг? За великим рахунком ці жовчні інвективи Някрошюса звернені і в бік сучасного мистецтва, подеколи невиправдано агресивного, претензійного, але беззмістовного. Хоча проблема «шарлатанів від мистецтва» куди масштабніша і, звісно ж, позачасова.

 

Власне, «Майстер голоду» підкреслив одну із наріжних чеснот цьогорічного Porto Franko: справжня свобода — це завжди спектр думок, завжди мінливе багатоголосся. Тому і враження від фестивалю у кожного свої. Сподіваюсь, цих емоцій вистачить надовго...

 

Ірина ЧУЖИНОВА, театрознавець


06.07.2017 Ірина ЧУЖИНОВА 1415 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466