Чудасія «передвиборчої гречки»

 

 

 

 

На відміну від свині, гречці не ставлять в Україні пам’ятників. Хоч ця скромна рослина добре росте на грунтах східноєвропейських рівнин і не гірше за свиней слугує добрим харчем українцям вже багато віків. Втім, за останнє десятиліття з’явилися доволі тривожні симптоми, які пов’язані з оспіваним висловом у народних піснях «скакати в гречку».
І навіть це ще могли б якось перетерпіти благочестиві галичани, якби в культовій для загалу гречці не було так багато жуків-довгоносиків.
 
А далі — власне спостереження про довірливих нащадків «гречкосіїв», негативні явища політичного споживацтва, «передвиборчої гречки» і хто на тім заробляє.

 

Cучасна аксіома передвиборчих технологій імені Льоні Черновецького твердить: гречку вирощують в Китаї — тому гречкосії в Україні перевелися. Відповідно до цієї аксіоми тепер маємо «гречкоотримувачів», які вдячно голосують за «гречкодавців». Тобто за тих, хто дає останнім безплатні пакети з гречкою або її «еквівалентом». Зауважимо, що ця новітня технологія, яка забезпечила сірій посередності владу над столицею України, тепер успішно опановує інші регіони України включно із карпатськими полонинами.


Про саму технологію, яка дуже проста. Питання: чим думає виборець? Відповідь: шлунком! Питання: як дійти до кожного електорального шлунка? Відповідь: через збірний образ соціального магазину або партійної цьоці, що роздає халявний харч. і ось диво дивнеє: навіть в українському «П’ємонті», який пишається своїми демократичними традиціями, соцмагазини та «цьоці з гречкою» не тільки множаться, як гриби після рясного дощу, а й домінують у соціальній політиці краю. То, може, ми вже не «П’ємонт»? Може, ми повернулися в звичайнісіньку совкову країну чухраїнців Остапа Вишні?


На жаль, сьогодні для народу «політична гречка» набуває найнесподіваніших форм. Від непристойно дорогих набережних зі світломузикальними фонтанами від шоколадного короля Петра Порошенка в електорально «рідній» для нього Вінниці — до дешевих музичних центрів, комп’ютерів, велосипедів, баянів у прикарпатських Коломиї, Надвірні та Рожнятові. На запитання «А чому ж ви так дешево продаєтеся?» вони напускають на себе сум: «Та ми ж бідуємо...», — і при цьому швидко ховають за спину руки з золотими перстенями...


Але найсумніше те, що це вже стає в нас «доброю» традицією.

 



«Як сі починало
і як сі стало?»

 


В Івано-Франківську ще на початку 2000-х все починалося, зрозуміло, з «турботи про майбутнє» — з дитячих майданчиків. Кандидати в депутати міськради будували, лагодили і фарбували ті майданчики такими ударними темпами, що позаздрили б і будівничі радянських космодромів та дніпрогесів. Обласний центр перед виборами вкривався свіжопофарбованими майданчиками.


Але все добре є добрим саме тому, що воно добре до пори до часу.

 
На останніх місцевих виборах «халявна гречка» знову знайшла своїх виборців на івано-Франківщині. Насамперед завдяки «почесному гречкодавцеві» Юрію Солов’ю. Цей добродій власні соціальні аптеки та магазини зробив однією з фішок своєї передвиборчої кампанії на посаду міського голови Івано-Франківська. Скептики тоді сміялися: ось який «спритний» кандидат: не дарує гречку, а продає! Трішки дешевше, з маленькою знижкою, зате ефект був не гірший за «аксіому Черновецького». Зауважте, що все відбулося за мінімальних затрат з боку «благодійника». і прибутково, і гучно! Технологія принесла позитивний результат — друге місце з мізерним відривом від переможця на виборах на посаду міського голови івано-Франківська. Ще й досі в обласному центрі гуляє анекдот: «Чому Соловей не став мером? Не встиг відкрити соціальний магазин у міській раді». До речі, кажуть, Віктор Анушкевичус також полюбляє «гречані» технології, але трохи в інший спосіб. А коли підсумувати, то загалом на виборах до місцевих рад 2010-го ця система все-таки дала збій — флагштоки національної ідеології вкотре! перемогли. І хто би що не дарував — більшість електорату голосувала за «Свободу», хоч остання не надавала переваги ні дитячим майданчикам, ані шпаківням юннатів. Втім, як зауважують, правил мало, а винятків багато...

 



Передвиборча «благодійність»:
зверху донизу

 


Наразі перед цьогорічними виборами до Верховної Ради на Прикарпатті сформувалася своєрідна партія «доброчинців». До неї входять як майбутні кандидати від влади — Василь Чуднов, Богдан Гдичинський, Ігор Лукань, так і ті, хто намагається позиціонувати себе опозиціонерами, де поза конкуренцією — Юрій Соловей, Юрій Дерев’янко, Володимир Грабовецький, Олександр Шевченко.


Інформаційні стрічки щодня приносять новини з політгречаного фронту: Богдан Гдичинський подарував велосипеди коломийським поштарям, Юрій Дерев’янко — клубу музичний центр, Василь Чуднов — школі вогнегасники, Володимир Грабовецький — музикантам баян. Народ в очікуванні наступних кроків. Лісники чекають на снігоходи, асенізатори — на парфуми, вчителі — на зарплату, школярі — на підручники, селяни — на землю! А що, не можна помріяти? Адже, до виборів ще є час, а надія вмирає останньою!


Хоча всі розуміють реальні мотиви «гречкодавців», які банальні, мов мрії Чебурашки. Здогадайтеся самі, з трьох разів, які саме?..


Правильно. і ми також так думаємо, що вони хочуть стати депутатами Верховної Ради. А коли помиляємося, то запитаємо: для чого тоді їм возити за собою на всі ці «благодійні» акції команди журналістів? І так щодня, щотижня. Хоч і тут відповідь проста, бо часто висвітлення в пресі таких «знакових подій» трактують швидше як саморекламу, а не соціальні ініціативи, і, відповідно, це коштує набагато дорожче за сам «подарунок»!

Втім, подібне «меценатство» в Україні має сезонний характер.


Бо ця «життєва потреба» для кандидатів в депутати — потреба тимчасова, як річні сезони дощів та посух десь на Далекому Сході. Оскільки мета передвиборчої «благодійності» одна — стати депутатом. і вона сприймається ділками як «інвестиція», яку треба буде стократ «відбити» в парламенті, торгуючи собою оптом (як тушкою) і «вроздріб» (окремими голосуваннями). Підкреслюємо, що ми не маємо на увазі тут кандидатів на чесних і гідних депутатів, а тільки тих, в кого давно немає ні чести, ні совісти, але хто би тут за них розказував!.. Бо думаємо, що за прикладами самим галичанам далеко ходити не потрібно...


Правда, є в описуваній технології і позитивні моменти, адже сьогодні кандидати часто своїми «дарунками» підміняють державні функції. Це подобається місцевим керівникам. Це подобається кандидатам, які зростають у власних очах. Це подобається і виборцям, на яких хоч у такий спосіб звертають увагу.

 
Та чи принесуть ці «добродійства» очікувані сподівання нашим краянам, громаді, суспільству? Очевидно, що ні, бо навіть соціологія твердить, що в такі «добрі ініціативи» вірять лише чотири відсотки виборців в Україні. Але ж старі схеми працюють, правда?


А тим часом наївна «джинса» (або політичний піар в ЗМі) починає захоплювати все більше телеефір, сторінки газет, стрічки новин в інтернеті як в Україні, так і в нашому краї. То хто ж є у нас найбільшим «політичним благодійником»? — запитаєте ви.


Очевидно, що на цих виборах «благодійником номер один» стане Юрій Дерев’янко («Фронт змін»). Його у «святій справі» забезпечення електорату халявою, напевно, не переможе ніхто. Пізно. Бо вже майже рік, як він зі знімальними групами місцевих телекомпаній об’їжджає сільські клуби, школи та інші «соціальні точки» Надвірнянського мажоритарного виборчого округу. Все роздає і роздає те, чого люди найбільше потребуютьѕ Більше того, на одному з місцевих сайтів кожна така поїздка пана Юрія завжди подається як топова новина. Читачі сайту мали б вже геть сплакатись від розчулення, спостерігаючи цей річний атракціон «Нечувана щедрість». Може, й плачуть. Хтозна. Адже це не що інше, зауважують старі політтехнологи, як так звана конкретна дія. «Не словами, а ділами» — теперішній лозунг мажоритарників.


А те, що відбувається, здається, підкуп виборців, мало кого хвилює. Адже прямого порушення законодавства немає, а моральні аспекти в нашій країні вже давно винесені за рамки «реальної політики».


Приклад Юрія Дерев’янка виявився заразливим. Нещодавно співголова фонду Дерев’янка Володимир Грабовецький почав використовувати аналогічну «гречкодавчу» технологію в Долині та Рожнятові. До слова, в Долині Грабовецького сприймають з гумором. Але це в Долині, де люди вже навчились відрізняти благодійність від передвиборчої «лихоманки щедрості». А от з майбутніми виборцями окремих сіл Рожнятівського району такі оказії ще трапляються. Кажуть, що там навіть деякі директори шкіл стали схожими на київських бабусь Черновецького. Підтвердження тому — порівняно нещодавна інформація на місцевому телеканалі. Особливо зворушливо було дивитись на такого директора школи, який вручав своєму учневі простий футбольний м’яч з таким виразом обличчя, ніби він був принаймні «золотим м’ячем»!.. А за кадром залишилися ще скакалки Грабовецького, гімнастичні палиці Грабовецького, обручі Грабовецького...

 



Що далі?

 


Ми навіть не питаємо, чи спрацює, де і наскільки «технологія пакета з гречкою» на Івано-Франківщині. Десь ні, десь — обов’язково спрацює. Сподіваємось лишень, що не всі наші краяни поведуться на «халяву». Але хочемо запитати себе, доки нас матимуть за «глупий елєкторат»?..


Що буде після виборів — ілюзій немає ні в кого. Як показує гіркий двадцятилітній досвід, незалежно від того, чи досягнуть мети «гречкодавці», струмок дарунків після виборів пересохне надовго, щоб у далекому майбутньому, з потугами, знову потекти дрібненькими цівками в народ з наближенням наступних виборів, коли «сезон дощів» заступить «сезон посухи»...


До речі, всі ми забули про сало до гречаної каші...

 

Григорій САЛО,

Галичина

 

 



01.06.2012 Григорій САЛО 1038 11
Коментарі (11)

жужа 2012.06.01, 15:15
о, Палійчук включився в виборчу компанію, макнув Юру посерьйозному. молодець! геть довгоносиків!
Марат 2012.06.01, 15:16
Не забувайте, що Галичина, це газета обласної ради, тобто Свободи. Сич проти соловушки?
Василь 2012.06.01, 15:22
Та при чому тут Сич і Палійчук. Стаття абсолютно правильна, ми говоримо де коріння корупції. А от воно - в гречці цих благодійників, які нічого реально не можуть, але накосили бабла і думають, що народ - тупий піпл все схаває і проголосує за цих ЗА ДРІБНІ ПОДАРУНКИ. НЕ ТІШТЕ СЕБЕ ІЛЮЗІЯМИ. НАШІ ЛЮДИ ВСЕ РОЗУМІЮТЬ. І ВОНИ ЗНОВ ПРОГОЛОСУЮТЬ ЗА сВОБОДУ!
Філін 2012.06.02, 09:00
Смішні люди, попадуть на бабки, а виграє знов Свобода))))))
Cпокій 2012.06.02, 13:08
Амінь.
Дмитро 2012.06.02, 22:12
Молодець автор, гидко дивитися на це купляння електорату зі сторони Юрчика Деревлєного, а той Володик Грабовецькій зовсім який виглядає недорозвинутий.
Марія 2012.06.03, 10:42
Браво, класна стаття! Галичина здивувала. Молоді. Все в статті в точку. Задрали вже ці деревянки зі своєю телевізійною благодійністю. Народ, не ведіться на гречку!
Вася 2012.06.03, 10:51
Якщо Деревянко пройде в Верховну раду значить гуцули - вівці. А де десь пропав будівничий стадіонів Матійчик? Щось не чути.
ВВ 2012.06.03, 12:01
Правильна стаття. Те що зараз відбувається з цею гречкою, це ганьба. Хочете дарувати - даруйте, але без телекамер. І всі навіть бояться назвати речі своїми іменами. Всі борці з корупцією на словах.
Петро Карлович 2012.06.03, 19:53
А чому не називаэте в першу чергу по-іменно журналюг, які продалися і флудять в усіх ефірах про девянка, грабовецького. Я почну, це Уляна Василик, його соратниця, та сама Улянка, мати якої є голредактором ОТБ Галичина - Бабій.
Хехе 2012.06.05, 16:43
Дирів проти Грабовецького за те, щоб бути єдиним від Фронту змін?
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415