В Україні станом на 24 січня зафіксували 12 915 нових випадків COVID-19, серед них — захворіли 1 826 дітей та 224 медпрацівники.
Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.
Зокрема, в Івано-Франківській області за добу 1 765 нових підтверджених випадків. Крім того, в області одужали — 116 осіб, летальні випадки — два.
Так, за весь час пандемії в області захворіли 147 467 осіб. Зокрема, захворіли — 8 016 дітей, медичних працівників — 3 794, одужали — 123 812 осіб, летальних випадків — 3 196.
Протягом минулої доби прикарпатські медики провели методом ПЛР — 2 953 досліджень, а методом ІФА — 121 дослідження.
Кількість захворювань в регіонах за добу:
- Київ – 464;
- Вінницька область – 524;
- Волинська область – 251;
- Дніпропетровська область – 349;
- Донецька область – 84;
- Житомирська область – 798;
- Закарпатська область – 304;
- Запорізька область – 63;
- Київська область – 256;
- Кіровоградська область – 90;
- Луганська область – 19;
- Львівська область – 2036;
- Миколаївська область – 209;
- Одеська область – 670;
- Полтавська область – 164;
- Рівненська область – 394;
- Сумська область – 856;
- Тернопільська область – 661;
- Харківська область – 1019;
- Херсонська область – 142;
- Хмельницька область – 536;
- Черкаська область – 157;
- Чернівецька область – 837;
- Чернігівська область – 267
В Україні діє адаптивний карантин, коли регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони епіднебезпеки.
З 23 вересня по всій Україні запровадили «жовту» зону. Проте, станом на 24 січня в Україні десять регіонів перебувають у «помаранчевій» зоні епіднебезпеки.
Наразі у «помаранчевій» зоні епіднебезпеки Вінницька, Харківська, Хмельницька, Сумська, Житомирська, Львівська, Тернопільська, Рівненська, Чернігівська та Чернівецька області.
Усі інші регіони перебувають у «жовтій» зоні епіднебезпеки.
При цьому за рішенням Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з 00:00 години 24 січня на території Івано-Франківської області вводиться «червоний» режим епідемічної небезпеки.
Зазначимо, що в областях без обмежень працюватимуть тільки аптеки, продовольчі й ветеринарні магазини, АЗС та банки. Натомість робота ресторанів, кав'ярень, спортзалів, кінотеатрів та непродовольчих магазинів можлива лише за повної вакцинації персоналу та відвідувачів.
Водночас 15 грудня Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року.
читайте також: Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron»
За весь час пандемії в Україні на COVID-19 захворіло 237 830 дітей. Найбільше підтверджених випадків захворювання серед дітей виявлено у віковій групі 10–14 років – понад 40%. Ще 26% припадають на категорію 15–17 років.
На стаціонарному лікуванні станом на 24 січня перебуває 1 120 дітей. Таким чином, наразі вже зайнято понад 30% ліжок, виділених для лікування неповнолітніх пацієнтів із COVID-19.
На сьогодні понад 122 тисяч учнів шкіл та більш як три тисячі вчителів відправлені на самоізоляцію через підтверджені випадки коронавірусу в оточенні. Також майже 6 тисяч класів перебувають на самоізоляції.
Наразі спостерігається підвищення захворюваності серед дітей. У багатьох регіонах заклади освіти переходять на дистанційний формат навчання через зростання рівня захворюваності.
Щоб захистити неповнолітніх від COVID-19, в Україні вже дозволили вакцинацію дітей від 12 років. Щеплення можна зробити вакциною Cominarty від Pfizer. Загалом, вже зробили понад 150 тисяч щеплень дітям віком від 12 років.
Окрім вакцинації, батькам варто врахувати кілька простих порад, щоб зменшити ризик інфікування дітей:
- Навчіть малечу правильно мити руки.
- Розкажіть, як правильно прикривати рот та ніс під час кашлю та чхання.
- Поясніть, чому захисну маску треба використовувати у всіх громадських місцях.
- Попросіть дитину дотримуватись дистанції у громадських місцях.
Зазначимо, що від початку вакцинальної кампанії в Україні щепили 15 164 118 людей, з них отримали першу дозу — 15 164 116 людей, отримали дві дози — 14 466 084 людини, отримали додаткову дозу — 13 108 людей, бустерну дозу — 208 784 людини.
Загалом провели 29 852 092 щеплення.
Нагадаємо, відсьогодні, з 24 січня, вакциновані українці від 60 років можуть придбати лікарські засоби за кошти, отримані у межах президентської програми «єПідтримка».
За кошти програми можна придбати в аптечних закладах та інтернет-аптеках виключно лікарські засоби. Не можна купувати засоби з недоведеною ефективністю, біологічно активні добавки чи медичні прилади.
Умови для придбання ліків, а це — вік і наявність «зеленого» COVID-сертифіката, банки перевірятимуть у момент проведення платежу. Коли саме покупець оформив картку «єПідтримка» — неважливо.
До слова, невакцинованих медиків, працівників органів місцевого самоврядування та комунальників відсторонюватимуть від роботи з 31 січня.
Працівників вищезазначених установ, які не щепляться принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 до цього періоду, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати.
Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.
Так, з 8 листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковими, почали відсторонювати від роботи. Тоді уряд видав постанову, у яких затвердив перелік професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.
Йшлося про обов'язкове щеплення для працівників освіти всіх форм власності, центральних та місцевих органів влади та їхніх підрозділів, соціальних закладів, а також державних підприємств і організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.
Крім цього, 9 грудня уряд знову розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково вакцинуватись проти COVID-19.
Зокрема, додали наступних співробітників:
▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.
Зазначимо, що термін відсторонення від роботи діятиме, поки людина не вакцинується.
Чи є винятки?
Так. Винятком будуть лише ті працівники, які мають обґрунтовані медичні протипоказання. Таким пацієнтам видадуть відповідну медичну довідку, яка свідчить, що робити щеплення не можна. Таке рішення ухвалює сімейний лікар.
«Проте, невеликий відсоток людей має протипоказання — це 3-4% всього. Сформовано, можливо, такий міф про те, що багатьом людям не можна вакцинуватися», — зауважив міністр охорони здоров’я України.
За його словами, сьогодні в Україні роблять усе для того, щоб запобігти будь-яким підробкам. А тому така довідка буде в електронній системі охорони здоров’я. Вона видаватиметься, як і COVID-сертифікат.
За яких умов допускатимуть до роботи?
У постанові Кабінету Міністрів йдеться про те, що термін відсторонення від роботи спливає після усунення обставин, які його зумовили. У цьому випадку ними є:
- повна вакцинація;
- скасування/зупинення дії постанови.
Водночас МОЗ спільно з освітньою платформою StopFake продовжують інформаційний проєкт «Чистий мозок». Представляємо нову підбірку спростувань.
МІФ №1: Вакцина проти коронавірусу спричиняє розсіяний склероз
Правда: Насправді лише в єдиному випадку при випробуванні вакцини AstraZeneca повідомили, що у досліджуваного виявили розсіяний склероз, в іншому — запалення спинного мозку. В обох випадках експерти дійшли висновку, що хвороба не мала стосунку до вакцинації.
Міф №2: мРНК-вакцини — генетична зброя, яка змінює наші гени
Правда: мРНК-вакцини проти COVID-19 ніколи не потрапляє в ядро клітини, де розташована наша ДНК. мРНК нікуди не інтегрується, не вмонтовується, не заходить у ядро клітини, не змінює геном, а через кілька днів руйнується. Це означає, що мРНК не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК будь-яким чином. Натомість мРНК-вакцини працюють із природними захисними силами організму, щоб безпечно виробити імунітет до COVID-19.
МІФ №3: Авіакомпанії рекомендують людям, яких щепили проти COVID-19, не подорожувати літаками через підвищений ризик утворення тромбів
Правда: Міжнародна асоціація повітряного транспорту заявила, що авіакомпанії не надають таких рекомендацій, а вакциновані проти COVID-19 люди можуть подорожувати літаками без будь-яких обмежень. Під час польоту внаслідок тривалої відсутності руху та тиску повітря дійсно можуть розвинутися тромбози глибоких вен ніг. Втім, вони ніяк не пов’язані з тромбозами судин головного мозку та черевної порожнини, які вкрай рідко реєстрували після вакцинації проти COVID-19. Медичні експерти вважають, що немає підстав вважати, що щеплення проти COVID-19 може вплинути на ризик виникнення тромбозів під час повітряних подорожей.
Міф №4: Людина може заразитися COVID-19 внаслідок вакцинації
Правда: Неможливо заразитися COVID-19 від вакцин, бо жодна з них не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу. Вакцини вчать нашу імунну систему розпізнавати та боротися з коронавірусом. Іноді цей процес може викликати такі симптоми, як лихоманка. Вони нормальні та є ознакою того, що організм створює захист від вірусу. Якщо невдовзі після вакцинації ви все ж отримали позитивний тест на COVID-19, то можливо, що на момент щеплення вже були інфіковані коронавірусом, але не знали цього.
Додамо, що 20 тисяч флаконів Ремдесивіру, який використовується для лікування хворих на коронавірусну інфекцію і закуплений за кошти державного бюджету, доставлено в регіони.
Ремдесивір (торговельна назва Veklury) дозволений МОЗ України для використання в лікуванні пацієнтів з коронавірусною хворобою (COVID-19) згідно з протоколом надання медичної допомоги.
Для того, щоб дізнатись про наявність Ремдесивіру в закладах охорони здоров’я, скористайтесь інформаційною системою. Перейдіть на вкладку «Залишки» та у випадаючому списку оберіть «Ліки для запобігання COVID-19», а серед переліку товарів – Ремдесивір.
Наприкінці 2021 року ДП «Медзакупівлі України», на замовлення МОЗ України, уклало угоди на закупівлю 20 000 та 43 711 одиниць Ремдесивіру (100 мг). Наступна поставка 43 711 флаконів, відповідно до договору, очікується на центральний склад у лютому 2022 року.
ДП МЗУ не вперше закуповує Ремдесивір. Загалом за кошти 2021 року закупили 78 тисяч одиниць препарату.
Про це в інтерв'ю ЛігаLife сказав заступник міністра охорони здоров'я Ігор Кузін.
«Зараз немає фінальних прогнозів, багато змінних ще в процесі або обговорення, або з’ясування. За попередніми розрахунками, представленими Радою національної безпеки та оборони, 59 000 осіб може хворіти щоденно, сумарно біля 1 мільйона українців за лютий може захворіти», — зазначив Кузін.
При цьому заступник міністра назвав це оптимістичними прогнозами. За його словами, згідно з американськими прогнозами, які роблять для України, пікові показники захворюваності очікуються приблизно на середину лютого з доволі швидким спаданням до першого квітня.
Так, медики пояснюють, що стрімке зростання захворюваності обумовлене поширенням штаму «Omicron», який швидко передається та має симптоми звичайної застуди. Вірус вражає всі вікові категорії населення, зокрема і дітей.
На Івано-Франківщині також виявили зараження штамом «Omicron».
Якими є симптоми штаму «Omicron»
У Міністерстві охорони здоров'я України розповіли, що наразі ще тривають дослідження нового штаму, проте вже можна виокремити симптоми, які найчастіше зустрічаються у хворих:
- нежить (73%);
- головний біль (67,5%);
- втома (63,5);
- чхання (60%);
- біль у горлі (59,6%).
Водночас не виявили суттєвої відмінності від симптомів штаму «Delta», який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.
Попри те, що симптоми «Omicron» здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення нового штаму у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19.
При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, своєю чергою, має надати скерування на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Pfizer: вірус циркулюватиме роками, але нинішня хвиля може бути останньою з обмеженнями