Covid-19: висновки розслідування ВООЗ в Китаї

Читаючи державні китайські засоби масової інформації, може виникнути думка, що розслідування Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо походження Covid-19 виключило Ухань, як потенційне джерело пандемії.

Напередодні чотиритижневого візиту до китайського міста, який завершився цього тижня, команда ВООЗ попереджала, що їх дослідження можуть не виявити нічого нового.

Вчені наголошували на тривалості часу з моменту розповсюдження інфекцій в Ухані та вказували на високий ступінь дезінфекції та стерилізації міста, оскільки мешканці терпіли тривалі карантинні обмеження і тільки тепер повернулися до відносної "нормальності".

І тому, не було дивним, що команда не викрила жодних серйозних "сюрпризів", представивши свої висновки у вівторок.

Найбільш чітко слідчі заперечили припущення, що вірус "вирвався" з китайської лабораторії, яка працювала над вивченням вірусних інфекцій. Що стосується більшості інших питань, експерти ВООЗ попереджали або визнавали, що чітких доказів не знайшли.

"Ми різко змінили картину, яку мали раніше? Я не думаю", - сказав Пітер Бен Ембарек, один зі слідчих ВООЗ, на пресконференції. "Ми додали деталей? Абсолютно".


Думка державних ЗМІ

Китайські державні ЗМІ використовували коментарі аполітичних вчених, щоб підтвердити гіпотезу, що вірус походить з-за меж Китаю.

Державна газета China Daily, орієнтована на міжнародних читачів, випустила заголовок "Команда ВООЗ: походження вірусу не повинно бути "географічно пов'язаним", тоді як національний таблоїд Global Times зробив крок далі, заявивши, що готовий "уважно вивчити Південно-Східну Азію" як потенційне походження вірусу.

Китайські експерти, які працювали разом із командою, пішли далі, ніж їхні колеги з ВООЗ, описуючи свої висновки, принаймні тоді, коли ці висновки можна було розкрити, щоб викреслити Ухань як потенційне джерело походження пандемії.

Лян Ванніан, провідний експерт Національної комісії охорони здоров'я Китаю (NHC), заявив журналістам, що досі незрозуміло, як вірус потрапив на ринок морепродуктів Хуанань, яке визначили місцем найпершого спалаху захворювання.

За словами вченого, вірус могли занести інфіковані люди, забруднені продукти, заморожені продукти або тварини.

Тварини розглядалися як найбільш вірогідні розповсюджувачі вірусу, перш ніж він перенісся на людей. Раніше висувалося припущення, що вірус еволюціонував усередині кажанів, які схильні до розповсюдження коронавірусу, а потім передавався людям, потенційно через третій вид.

"Наші первинні висновки свідчать про те, що інтродукція через посередницький вид-хазяїн є найбільш вірогідним шляхом і одним зі способів, який потребує додаткових досліджень та більш конкретних цільових досліджень", - сказав Бен Ембарек, додавши, що існує також можливість "прямого зоонозного поширення" або передача від точки до точки від вихідного виду - найімовірніше кажана - людині.

На пресконференції ВООЗ Бен Ембарек також нагадав про дві інші теорії: ймовірність витоку з лабораторії Уханя, що, на його думку, малоймовірне, або що він передався людям через заморожені продукти, що, за його словами, не виключено.


Альтернативні теорії походження

Протягом кількох місяців китайські експерти відстоювали теорію, згідно з якою розповсюдження відбулося через ланцюг постачання заморожених продуктів харчування з іншої країни, проте більшість міжнародних учених вважає цю можливість малоймовірною.

Наприкінці минулого року газета People's Daily, офіційний рупор компартії Китаю, стверджувала, що "всі наявні дані свідчать про те, що коронавірус походить не з Ухані центральної частини Китаю, а потрапив в Китай через імпортні заморожені харчові продукти та їх упаковку.

"Як ВООЗ, так і Американські центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) раніше заявляли, що немає жодних доказів передачі вірусу через харчові продукти або харчову упаковку, навіть після того, як він досяг рівня пандемії і був набагато більш поширеним на складах і фабриках.

Члени команди ВООЗ усвідомлюють наскільки ретельно вони перебувають під контролем, як від світу, який відчайдушно розуміє, як почалася пандемія, так і від китайців, які шукають повного виправдання за свої ранні помилки в боротьбі з пандемією.

Саме ці початкові помилки - незаперечні та, в основному, не пов’язані з кінцевим походженням вірусу, - результати висновків групи ВООЗ ненавмисно це підтвердили.

Вже кілька місяців пропагандистський апарат Китаю намагається спростувати кампанію, що країна - першоджерело виникнення пандемії та у вівторок на пресконференції запропонували спростування.

Виступаючи перед китайськими ЗМІ після пресконференції ВООЗ, Цзенг Гуан, керівник Центрів з контролю за захворюваннями в країні, також підкреслив ще одну (безпідставну) теорію змови - про те, що вірус розпочався в американській лабораторії.

"Американські біолабораторії є по всьому світу. Для чого Америці стільки лабораторій? Яка мета?, - запитав він. "Багато в чому Сполучені Штати вимагають, щоб інші були відкритими та прозорими, лише щоб виявити, що найбільш непрозорі справи в самих Сполучених Штатах".

Дзен сказав, що ВООЗ повинна "прослідкувати джерело вірусу в глобальному масштабі", а США повинні бути в центрі уваги розслідування.

Припущення про те, що новий коронавірус міг еволюціонувати за межами Китаю або завезений в Ухань із замороженими продуктами, використовуються державними китайськими ЗМІ, щоб натякати на те, що країна була безпомічна зупинити вірус до того, як він став нестримним.


Помилкові дії при перших спалахах

Хоча китайських чиновників не можна звинувачувати в тому, що вони не визначили кілька випадків пневмонії як початок наступної великої пандемії, це не те, що у чому полягає звинувачення, коли мова заходить про спалах в Ухані.

Кричущою реакцією було не те, що уряд ігнорував докази потенційної пандемії, коли дивився чиновникам в обличчя.

Згідно з документами, що потрапили до CNN від викривачів, а також з інших повідомлень та загальнодоступною інформацією, Ухань та китайські чиновники применшили загрозу коронавірусу, навіть коли існували чіткі докази передачі від людини до людини.

Заходи не вживали, поки не стало занадто пізно, щоб зупинити широкомасштабну передачу вірусу під час місяця новорічних подорожей 2020 року, хоча чиновників попереджали, що "це, можливо, переросте у масштабну подію в галузі охорони здоров'я".

В Ухані уряд навіть влаштував масовий бенкет, намагаючись побити світовий рекорд.

За даними міської влади, перші випадки в Ухані зафіксовані між 12 та 29 грудня 2019 року. ВООЗ про випадки захворювання повідомили лише 31 грудня.

До того часу, як Ухань ввів карантин 23 січня 2020 року, вірус вже поширився в Японії, Південній Кореї, Таїланді та США.

"Очевидно, що вони робили помилки - і не лише помилки, які трапляються, коли ви маєте справу з новим вірусом, - також бюрократичні та політично вмотивовані помилки в тому, як вони з цим поводились", - прокоментував ситуацію Янчжун Хуан, старший науковий співробітник з питань глобальної охорони здоров'я в Раді з міжнародних відносин.

Минулого місяця швейцарська Незалежна група з питань готовності та реагування на пандемію заявила, що Пекін міг би більше застосовувати заходів щодо охорони здоров'я, коли вперше виявили випадки пневмоній в Ухані.

"Для комісії стало зрозумілим, що у січні 2020 р. місцевими та національними органами охорони здоров'я в Китаї заходи щодо охорони громадського здоров'я слід було застосовувати активніше", - йдеться у звіті комісії.

Зрештою, це політичні та історичні питання, а не наукові. Можливо, буде встановлено, що вірус еволюціонував за межами Китаю, можливо, навіть поширився в Ухані через заморожені продукти, як стверджували представники охорони здоров’я країни.

Але це не змінить того факту, що Ухань був місцем першого великого спалаху, або що чиновники там не змогли зупинити його розповсюдження.

Що стосується коронавірусу, то тут є багато звинувачень, і лідери інших країн, які повільно реагували, також повинні розділити ці звинувачення. Якщо китайські чиновники мали діяти швидше, маючи докази, якими вони володіли в січні 2020 року, то влада в інших країнах світу - включаючи США - яка проігнорувала ще більші докази початку пандемії через тижні та місяці?

Що стосується того, як сам вірус еволюціонував і вперше перейшов до людей, ці дослідження тривають.

Виступаючи перед CNN у вівторок, член групи ВООЗ Пітер Дашак сказав, що врешті-решт вчені "отримають справді чітке уявлення" про те, як виник вірус, але це може зайняти тижні, місяці або навіть "декілька років". "Попереду ще багато роботи", - сказав він.

за матеріалами CNN


10.02.2021 882
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

953
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1959
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2830
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3465
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3674
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6853 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3858

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7628
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

947
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455