Політичні лідери обіцяють, що за масової вакцинації життя повернеться до норми, оскільки більш заразний варіант коронавірусу поширюється на десятки країн, додаючи терміновості у перегонах за припинення пандемії.
Але процес вакцинування розгортається повільніше, ніж обіцяли. Це викликає сумнів щодо швидкого виходу з кризи. У країнах, де дозволені вакцини, посилюється критика через дефіцит і затримки з отриманням та введенням її людям. І рішення, розроблені для розширення постачання - розподілу часу між двома дозами - викликали занепокоєння у деяких експертів.
Деякі уряди незадоволенні, тоді як розробники вакцин кажуть, що це проблема постачання. Інші посилаються на ускладнення щодо планів розподілу та відсутність підготовленого персоналу для проведення процесу вакцинування. Але більшість експертів у галузі охорони здоров'я стверджують, що повільний темп є неминучим наслідком темпів виготовлення вакцин.
Всього за кілька тижнів після того, як Великобританія стала першою державою у світі, яка почала вакцинувати своїх громадян повністю перевіреним та дозволеним препаратом проти Covid-19, перед урядом виникло питання щодо кількості доступних доз.
Англійське місто Бірмінгем повідомило, що минулого тижня вакцина Pfizer/BioNTech закінчилася, і лікарі вимагають відомостей, на якому етапі постачання.
"Питання у Великобританії полягає в тому, чи є проблема з постачанням, чи є проблема з інфраструктурою? І ми насправді цього не знаємо. Виробники кажуть, що проблем із постачанням немає, але уряд стверджує, що є ", - сказав Мартін Маккі, професор європейського громадського здоров'я в Лондонській школі гігієни та тропічної медицини.
У звіті Британської науково-консультативної групи з надзвичайних ситуацій (SAGE), членом якої є Маккі, уряд Великобританії закликають бути прозорим щодо постачання, відзначаючи докази того, що "деякі з тих, хто бере участь у реалізації стратегії вакцинації, не мають довіри до своєї організації".
На запитання CNN, скільки доз доставлено, урядові особи Великобританії сказали, що вони не можуть надати детальну інформацію ні про обсяги постачання, ні про майбутні постачання з міркувань безпеки.
У Великобританії з моменту початку кампанії, 8 грудня, вже близько 2 мільйонів людей отримали принаймні одну дозу, але прем'єр-міністр Борис Джонсон пообіцяв збільшити кількість щеплень до 2 мільйонів на тиждень.
Великобританія слідкує за Ізраїлем, Об'єднаними Арабськими Еміратами, Бахрейном, США та Данією за кількістю доз, які введені 100 осіб, згідно з даними глобального вебсайту про відстеження, що працює в Оксфордському університеті.
Маккі зазначив, що європейські уряди також повинні чітко усвідомлювати, чи затримки пов'язані з нестачею вакцин, чи проблемами інфраструктури, зазначивши, що "просто неймовірно", що такі країни, як Франція, здається, не серйозні.
"Багато людей з недовірою дивляться на те, що низка європейських країн не мають чітких планів", - додав він.
Член медичного персоналу лікарні у Ліоні, Франція, отримує вакцину Pfizer/BioNTech 6 січня.
Згідно з даними французького органу охорони здоров’я на 1 січня у Франції повільні темпи вакцинації. Згідно з даними французького органу охорони здоров’я, за перший тиждень вакцинували лише 516 людей.
У своєму новорічному виступі президент Франції Еммануель Макрон заявив, що не буде терпіти будь-якої "невиправданої повільності" у проведенні вакцинаційної кампанії в країні, навіть попри те, що представники охорони здоров'я стверджують, що розповсюдження навмисно обережне, щоб переконати значну кількість скептиків вакцинації отримати її.
Німеччина, яка розпочала свою кампанію у той самий час, що й Франція, зробила понад 500 000 щеплень (менше половини доставлених доз), але все ще стикається з критикою. На тлі закликів до уряду країни взяти під контроль покупки від органів влади Європейського Союзу міністр охорони здоров'я Єнс Шпан заявив, що "буде достатньо вакцини", і закликав до терпіння.
Останньою серед європейських країн кампанію вакцинації розпочали Нідерланди, лише в середу.
Країни-члени схеми закупівель вакцин в ЄС, яку узгодили в червні, покладаються на європейські регулятори, які надають дозволи на вакцини проти Covid-19, але ЄС знадобилося більше часу, ніж Великобританії, США та Канаді, щоб дати зелене світло.
Наразі Європейське агентство з лікарських засобів дозволило вакцину BioNTech/Pfizer та минулого тижня вакцину Moderna - з початковими замовленнями на 300 мільйонів доз вакцини BioNTech/Pfizer та 160 мільйонів Moderna.
На запитання, чому минулого понеділка вона не забезпечила більше доз вакцин, Європейська Комісія захистила свою стратегію - вказавши на 2 мільярди доз від шести виробників, про які вже домовились.
"Ми всі судимо про це так, ніби ця кампанія закінчена; насправді вона тільки починається", - заявив речник ЄК Ерік Мамер журналістам у Брюсселі.
Але засновник BioNTech заявив, що ЄС повільно забезпечував дози, та попередив про можливі розриви в пропозиції на тлі зростаючого попиту.
"На цей момент це не виглядає добре - з'являється діра, тому що бракує інших затверджених вакцин, і ми повинні заповнити прогалину власною вакциною", - сказав Угур Сахін щотижневику Spiegel.
У п’ятницю президент Європейської комісії Урсула фон дер Лейен заявила, що ЄС продовжив контракт з BioNTech/Pfizer до подвоєних узгоджених доз.
Співробітники несуть контейнери з вакциною Pfizer/BioNTech до центру боротьби з Covid-19 поблизу Магдебурга, Німеччина, 8 січня.
У Канаді прем'єр-міністр Джастін Трюдо визнав, що розчарований тим, що бачить вакцини в морозильних камерах, а не введеними людям. Станом на неділю, з початку кампанії 14 грудня Канаді вдалося ввести близько 315 000 доз - близько половини доз вакцин, які доставлені до цього часу. Тим часом федеральні чиновники в США намагаються пояснити, чому вакциновано лише 6,7 мільйона людей, коли розподілено втричі більше доз; вони обіцяли, що до кінця 2020 року щеплять 20 мільйонів людей. США також розпочали випуск 14 грудня.
"Ми мали б розподілити 20, а 20 - для людей", - сказав доктор Ентоні Фочі, директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб, Економічному клубу Вашингтона. Але Фаучі заявив, що зараз "відстань" має скоротитися.
Президент США Джо Байден заявив у п'ятницю, коли вступить на посаду, що розриває стратегію адміністрації Трампа щодо стримування виробництва вакцин у США, щоб забезпечити доступність другої дози. Наразі американські урядовці звинувачували у затримках питання розподілу на державному та місцевому рівнях.
Без федерального мандату щодо введення вакцини в США, штати повинні вирішити, хто і коли отримує вакцину, створюючи заплутану систему правил, яка сильно відрізняється для різних країн.
На запитання минулого тижня про невідповідність кількості розподілених вакцин та введених, Монсеф Слауї, керівник операції Warp Speed, що здійснює багатовідомчі зусилля з прискорення розробки та закупівлі вакцин, сказав:
"Ми згодні з тим, що існує відставання. Ми будемо працювати з державами. Нам потрібні конкретні прохання про допомогу, чесно кажучи, не я повинен вирішувати, чи слід використовувати стадіони".
На запитання минулого тижня про невідповідність кількості розподілених вакцин та введених, Монсеф Слауї, керівник операції Warp Speed, що здійснює багатовідомчі зусилля з прискорення розробки та закупівлі вакцин, сказав:
"Ми згодні з тим, що існує відставання. Ми будемо працювати. Нам потрібні конкретні прохання про допомогу, чесно кажучи, не я повинен вирішувати, чи слід використовувати стадіони".
Люди похилого віку чекають у черзі на отримання вакцини у Форт-Майєрс, штат Флорида, 30 грудня.
Деякі штати визнають проблеми на місцях, про затримку вакцинації, але багато хто заявляє, що потрібно більше федерального фінансування для виконання складних планів розгортання. Генерал Гюстав Перна, відповідальний за матеріально-технічне забезпечення кампанії Warp Speed, взяв на себе відповідальність за перші затримки та плутанину щодо вакцинування в ряді штатів, після того, як непорозуміння щодо процесу затвердження призвело до прорахунків у дозах.
Кожна окрема партія вакцини повинна пройти незалежне тестування, перш ніж вона зможе потрапити в ланцюг розподілу, що може тривати до трьох тижнів. Цей крок, який є важливим для забезпечення якості та безпеки, також називають "тяганиною", яка перешкоджає доставлення у Великобританію.
Ще однією складністю є потреба у надхолодному зберіганні та транспорті вакцин - системи, які доводилося створювати з нуля. Вакцину BioNTech/Pfizer потрібно зберігати при -70 градусах Цельсія або -94 за Фаренгейтом, що значно нижче температури стандартних морозильних камер.
Встановити, що інфраструктура є простішою у розвинених країнах, але далеко не скрізь. Багато чого може піти не так у складному ланцюгу від виробництва до розподілу та введення пацієнтам, але експерти кажуть, що виробнича частина, яка розпочалася ще до того, як вакцини отримали дозвіл, проходить безперебійно.
"У виробництві мала бути природна затримка, особливо для вакцин, які ніколи не вироблялися в комерційних масштабах. Я думаю, що все пройшло порівняно добре. Я, насправді, очікував більших проблем", - сказав Робін Робінсон, директор та засновник Управління з удосконалення біомедичних досліджень та розробок (BARDA), відділення Міністерства охорони здоров'я та соціальних служб США.
Ящики, що містять вакцину Moderna, готові до відправлення до розподільчого центру McKesson в Olive Branch, штат Міссісіпі 20 грудня.
Рон П'єрвівенці, головний виконавчий директор Фармакопеї США (USP), організація якого допомагає виробникам лікарських препаратів відповідати стандартам якості, погодився, що виробництво на сьогодні було відносно передбачуваним - лише трохи затримано. Але затримки відчуваються все гостріше, коли зростає кількість смертей.
"Ми маємо вакцину, як ми можемо доставити її вам?", - сказав П'єрвінченці.
Працюючи повільніше, ніж очікувалося, чиновники поспішають знайти обхідні шляхи та рішення для величезного попиту - навіть зменшуючи необхідні дози для розтягування постачання.
Британський регулятор лікарських засобів дозволяє відкласти повторні дози вакцин проти коронавірусу на кілька тижнів, щоб щепити більше людей (цей крок також розглядається у Німеччині та США).
Окремо уряд Великобританії припустив, що було "розумно" використовувати іншу вакцину для другої дози, якщо та сама вакцина, що застосовувалася для першої, була недоступна, або якщо людина мала ризик або малоймовірно, що вона повернеться до лікаря для отримання другої дози вакцини.
У США Управління з контролю за продуктами та ліками заявило, що, можливо, отримати шість або навіть сім доз вакцин BioNTech/Pfizer Covid-19 із флаконів замість п’яти, зазначених в інструкції, оскільки компанія їх переповнює.
FDA розгляне можливість надання половинних доз вакцини Covid-19 від Moderna людям у віці від 18 до 55 років.
Але в той час, як країни намагаються приймати більше доз, експерти з охорони здоров’я кажуть, що основну увагу треба надати забезпеченню "останньої милі" процесу вакцинації - етапам від моменту створення вакцини до моменту введення двох доз людям.
За оцінками, 70-90% із 7,8 мільярда людей у світі повинні отримати вакцину, щоб створити колективний імунітет, який необхідний для повернення людей до нормального життя, сказав Фаучі.
"Країни з високим рівнем доходу захоплюють те, що можуть схопити. І вони отримують перші дози вакцин, про це немає сумнівів", - сказав П'єрвінченці. "З огляду на затримки, які ви спостерігаєте навіть у країнах з високим рівнем доходу, зрозуміло, що це займе досить довгий час, щоб мати надлишкові запаси вакцин".
"Нам потрібно перейти від розрізнених підходів до узгодженого багатонаціонального планування та реалізації, з дуже вдумливим і шанобливим використанням дефіцитного та неймовірно цінного товару", - резюмував Девід Набарро, спеціальний посол ВООЗ у справі Covid-19 і голова з питань охорони здоров'я в Імперському коледжі Лондона, наголосивши на співпраці щодо швидкісті."Зосередження уваги на кількості рук, котрі отримують щеплення, втрачає суть".