Палестинський медичний працівник тестує жінку на наявність Covid-19 у селі Дура на Західному березі, на південний захід від Хеврону, 8 січня 2021 року.
Двоє молодих чоловіків працюють пліч-о-пліч у м’ясній крамниці. Вони живуть в одному щільнозаселеному містечку. Одному пощастило - він має право отримати ізраїльську вакцинацію проти Covid-19. Інший - ні.
Обидва вони є палестинськими жителями Кафр-Акаба, території, яка за ізраїльським законодавством є частиною великого Єрусалиму, але за міжнародним правом вважається незаконно анексованою після захоплення її з Йорданії в 1967 році.
Він також відгороджений від Єрусалима гігантською бетонною стіною безпеки Ізраїлю. Сюди рідко приїжджають ізраїльтяни-євреї, за винятком проведення військових рейдів.
Махмуд Уде, як і тисячі інших жителів міста, має палестинський документ, що посвідчує особу. Його друг Анан абу Айше має ізраїльське посвідчення, що визначає його як постійного жителя східного Єрусалиму. Це дає йому право приєднатися до провідної в Ізраїлі кампанії вакцинації, яка має на меті щепити всю країну до кінця березня 2021 року.
Але щонайменше 4,5 мільйона палестинців, які проживають на Західному березі та в секторі Газа, залишаються осторонь. На сьогодні ніхто не робив ін’єкції, і більшість з них навряд чи отримають їх найближчим часом - адже на палестинських територіях не проводиться кампанія вакцинації проти Covid-19.
Отже, якщо Анан отримає вакцину і продовжить працювати поруч зі своїм другом, нарізаючи та продаючи м’ясо з тушок козлів та корів, що гойдаються на гаках у магазині, чоловік каже, що почуватиметься винним.
"Половина людей тут не може вакцинуватися, тому я також не збираюся цього робити, чому я мушу щепитися, коли вони не можуть? Не прийму", - сказав він CNN.
"Це расизм", - додав Махмуд.
На думку експертів Організації Об'єднаних Націй, політика імунізації, яка розрізняє політику за ізраїльськими посвідченнями, та політику без неї є "неприйнятною".
У звіті експерта ООН йдеться про те, що Ізраїль є окупаційною державою в Газі та на Західному березі, а також з 1967 року, і, отже, несе відповідальність за охорону здоров'я тих, хто живе під окупацією.
Згідно з доповіддю експертів, опублікованою Верховним комісаром ООН з прав людини, Ізраїль повинен розповсюдити кампанію вакцинації на всіх палестинців у секторі Газа та на Західному березі.
"Експерти заявили, що як окупаційна держава Ізраїль згідно з Четвертою Женевською конвенцією повинен у повному обсязі доступних йому засобів підтримувати медичні послуги на окупованій території. Стаття 56 вимагає, щоб Ізраїль прийняв і застосував профілактичні заходи, необхідні для боротьби з розповсюдженням заразних хвороб та епідемій "у співпраці з національними та місцевими органами влади", - йдеться у повідомленні правозахисного органу.
Експерти також заявили: "4,5 мільйона палестинців залишатимуться незахищеними та підданими дії Covid-19, тоді як ізраїльські громадяни, які проживають поблизу та серед них - включаючи ізраїльське поселенське населення - будуть вакциновані. Морально та юридично цей різний доступ до необхідної для здоров'я допомоги в розпал найгіршої світової кризи охорони здоров’я за століття є неприйнятним".
Але оскільки вакцинаційна кампанія Ізраїлю перевищує 20% ізраїльського населення (включаючи жителів східного Єрусалиму), це не характеристика, яку приймає міністр охорони здоров'я Ізраїлю Юлі Едельштейн.
"Наш розрахунок базувався на ізраїльських громадянах. Якщо ми дійдемо до ситуації, коли всі в країні, хто хоче вакцинуватися, вакцинуються, ми будемо більш ніж готові поділитися вакцинами з сусідами", - сказав Едельштейн CNN.
"На цьому етапі мова йде про ізраїльських громадян ... Я не чув про жодне зобов'язання Ізраїлю платити за вакцини для когось іншого".
Уряд Ізраїлю вказує на угоди в Осло, підписані в середині 90-х років з Організацією визволення Палестини, що призвело до створення Палестинської адміністрації (ПА). До першої з цих угод включено пункт, який передає ПА відповідальність за здоров'я всіх палестинців під його цивільною адміністрацією.
Експерти визнають, що спроба позбутися обов'язків, покладеними в Осло, що не було угодою про остаточний статус, та обов'язками, визначеними Женевськими конвенціями, є непростим завданням. У своєму інтерв’ю CNN Едельштейн висловлював рішення з точки зору інтересів, а не зобов'язань.
"На цьому етапі ми не постачаємо вакцини, але ми розуміємо, що в інтересах Ізраїлю переконатися, що ми не потрапимо в ситуацію, коли нас щеплять, а потім вийдемо з цієї неприємності, а на палестинській стороні знову зростання чисельності інфікованих", - додав Едельштейн.
Швидкість смерті людей із підтвердженим Covid-19 на палестинських територіях та в східному Єрусалимі (1,1%) вища, ніж в Ізраїлі (0,7%), але значно нижча, ніж у США (1,7%) та Великобританії (2,6%), за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Міністр охорони здоров’я ПА, доктор Май Аль-Кайле, каже, що вони очікують отримати вакцину Covid-19 до кінця березня, але поки немає конкретної дати її прибуття. Міністерство заявляє, що уклало контракти з чотирма компаніями, що виробляють вакцину. Ці вакцини охоплять 70% населення Палестини, а Всесвітня організація охорони здоров'я забезпечить міністерство 20% ", - йдеться у заяві ПА у заяві від 9 січня.
У державній центральній лікарні Рамалли медики цілодобово працюють лікуючи хворих на коронавірус у відділенні інтенсивної терапії, що складається лише з ковідних пацієнтів. Як і в багатьох інших лікарнях по всьому світу, для підготовки до пандемії залучили неспеціалізований персонал. Але після тривалого локдауну допуск падає, і в день відвідувань CNN блок реанімації не заповнений. Доктор Вафа Шихаде, лікар-резидент загальної практики, працює місяцями у відділеннях Covid-19. Він каже, що бачив, як багато його колег інфікуються та передають вірус своїм сім’ям.
"Ми починаємо відчувати депресію, бо не отримуємо вакцини тут, на палестинських територіях", - сказав він. "А з іншого боку кордону, Ізраїль ... Три дні тому щеплено близько 1 600 000 людей, а тут, в Палестині, кількість щеплених людей дорівнює нулю".
за матеріалами CNN