COVID-19: темпи вакцинації, медичні міфи та ситуація на Івано-Франківщині

В Україні станом на 5 січня зафіксували 4 571 новий випадок COVID-19. Зокрема, захворіли 210 дітей та 112 медпрацівників.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.

Зокрема, в Івано-Франківській області за добу 130 нових підтверджених випадків. Крім того, в області одужали – 358 осіб, летальних випадків – сім.

Так, за весь час пандемії в області захворіли 127 933 особи. Зокрема, захворіли – 6 402 дитини, медичних працівників – 3 543, одужали – 120 722 особи, летальних випадків – 3 114.

Крім того, в області здійснили тестувань за добу:

  • методом ПЛР – 1 044 дослідження;
  • методом ІФА – 256 досліджень.

Кількість захворювань в регіонах за добу:

  • Київ – 1344;
  • Вінницька область – 156;
  • Волинська область – 25;
  • Дніпропетровська область – 169;
  • Донецька область – 126;
  • Житомирська область – 71;
  • Закарпатська область – 148;
  • Запорізька область – 148;
  • Київська область – 199;
  • Кіровоградська область – 49;
  • Луганська область – 103;
  • Львівська область – 210;
  • Миколаївська область – 102;
  • Одеська область – 209;
  • Полтавська область – 273;
  • Рівненська область – 104;
  • Сумська область – 129;
  • Тернопільська область – 85;
  • Харківська область – 178;
  • Херсонська область – 111;
  • Хмельницька область – 169;
  • Черкаська область – 157;
  • Чернівецька область – 85;
  • Чернігівська область – 91.

В Україні діє адаптивний карантин, коли регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони епіднебезпеки.

Станом на 5 січня в Україні усі регіони перебувають у «жовтій» зоні епіднебезпеки.

Зауважимо, що в областях без обмежень працюватимуть тільки аптеки, продовольчі й ветеринарні магазини, АЗС та банки. Натомість робота ресторанів, кав'ярень, спортзалів, кінотеатрів та непродовольчих магазинів можлива лише за повної вакцинації персоналу та відвідувачів.

Водночас 15 грудня Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року.

  читайте також: Відомо, що забезпечує «суперімунітет» до COVID-19

Крім того, за добу 4 січня 102 478 людей вакциновано проти COVID-19. Першу дозу отримали 26 502 людини, другу дозу – 73 536 людей, додаткову дозу отримали 597 людей, бустерну дозу – 1 843 людини.

Водночас від початку вакцинальної кампанії щеплено 14 748 324 людини, з них отримали першу дозу – 14 748 322 людини, отримали дві дози – 13 835 698 людей, отримали додаткову дозу – 4 756 людей, бустерну дозу – 7 556 людей.

Загалом провели 28 596 332 щеплення.

Заразом на Прикарпатті 108 людей отримали третю дозу вакцини проти COVID-19. 

В Україні працює понад три тисячі пунктів щеплень та 400 центрів масової вакцинації. Йдеться про лікарні, торгово-розважальні та культурні центри, деякі відділення Укрпошти та залізничні вокзали.

Переглянути перелік пунктів щеплення та центрів масової вакцинації можна на офіційному сайті кампанії вакцинації проти COVID-19.

Нагадаємо, що Україні схвалили додаткове щеплення проти COVID-19.
 
Зокрема, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко підписав наказ щодо введення додаткової дози вакцини проти COVID-19 відповідно до рекомендації Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ).
 
Отримати додаткову дозу щеплення рекомендовано:
 
— особам із ВІЛ-інфекцією;
— особам із раком крові;
— після трансплантації органів;
— особам, які проходять імуносупресивну або імуномодулюючу терапію;
— особам із низкою інших імунодефіцитних станів.
 
Повний перелік станів та показань для отримання додаткової дози антиковідної вакцини можна знайти в рекомендаціях НТГЕІ.

Водночас в Україні дозволили бустерну дозу вакцини проти COVID-19 для людей віком від 60 років, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися.

Літні люди зможуть отримати бустерну дозу щонайменше через шість місяців після другої. 

Для бустерної дози перевагу надаватимуть м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech, незалежно від того, якою вакциною була щеплена людина. Тим, хто отримав перші два щеплення вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech, рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer. 

За відсутності мРНК-вакцин бустерну дозу можна зробити іншою вакциною згідно з дозволеними в Україні схемами.

Для того, щоб отримати бустерну дозу, людина віком 60+ може записатися на щеплення у будь-який пункт чи центр вакцинації за єдиної умови, що з часу введення їй другої дози вже минуло 6 місяців. 

Нагадаємо, що бустерну дозу в Україні вже можуть отримати медичні працівники та співробітники будинків інтернатного типу. Станом на 3 січня 2022 року бустерну дозу отримали вже 5 713 осіб.

Для людей, в яких через важкі супутні хвороби міг не сформуватися належний імунний захист після двох доз вакцини від COVID-19, є можливість отримати додаткову дозу вакцини. Вони можуть зробити третє щеплення через 28 днів після основного курсу. 

Додаткову дозу не слід плутати з бустерною. Вона рекомендована лише людям із проблемами з імунітетом як частина основного курсу вакцинації. Її введення не впливає на термін дії COVID-сертифіката. 

Додамо, що «ковідну тисячу» почали виплачувати українцям, які пройшли повний курс вакцинації. Право на виплату мають громадяни України, старші 18 років, які згенерували «зелений» сертифікат про вакцинацію.

Для того, щоб подати заявку на отримання коштів, необхідно встановити на смартфоні останню версію застосунку «Дія» і оформити спеціальну картку в одному з банків-партнерів, повідомляє Мінцифри. Після цього ваш запит буде в опрацюванні та потрібно буде зачекати, коли на рахунок надійдуть кошти.

Витратити віртуальну 1000 гривень можна на:

  • книжки;
  • квитки у кіно чи театр;
  • візит до музею чи картинної галереї;
  • абонемент до фітнес-клубів і спортивних залів;
  • квитки на потяг чи літак в межах країни;
  • особи, старші 60 років, зможуть придбати на ці кошти ліки.

Перевести «ковідну тисячу» в готівку чи переказати на іншу картку чи рахунки заборонено. Використати гроші можна впродовж чотирьох місяців.

Чимало українців вже встигли витратити частину грошей. Зокрема, на кінотеатр або на квитки на потяг. Чимало ринули купувати книжки. Так, охочих придбати книжки було так багато, що на деяких сайтах навіть трапився збій.

Найменше охочих витрати тисячу на візит до музею та квиток на автобус.

    читайте також: Дослідження: наскільки ефективні комбінації різних вакцин проти COVID-19


Водночас МОЗ спільно з освітньою платформою StopFake продовжують інформаційний проєкт «Чистий мозок». Представляємо нову підбірку спростувань.


МІФ №1: ПЛР-тести є радіоактивними


Поширюють відео, яке нібито доводить, що ПЛР-тести є радіоактивними та, відповідно, небезпечними. На відео жінка, що розмовляє німецькою, підносить паличку з ПЛР-тесту до приладу, який починає пищати. Підпис до відео російською повідомляє: «Радіоактивні тести ПЛР». 

Факт: Перед нами типовий відеофейк. На відео паличку для ПЛР-тесту підносять до приладу, який визначає напруженість електричного поля. Цей прилад не призначений для вимірювання радіоактивного випромінювання. 


МІФ №2: Очільник ВООЗ заявив, що вакцини проти COVID-19 «використовують для вбивства дітей»


У соціальних мережах розповсюджують чергову дезінформаційну новину про те, що генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Гебрейесус нібито визнав «смертоносність» вакцинації проти COVID-19.

«Як ми бачимо, деякі країни використовують бустери [вакцини проти коронавірусу] для вбивства дітей, що є неправильним», – цитують очільника ВООЗ користувачі. 

Факт: ​​Генеральний директор ВООЗ став об’єктом для поширення дезінформації після того, як зробив обмовку під час виступу перед пресою 20 грудня 2021 року.

Тедрос Гебрейесус на пресбрифінгу розкритикував масові програми ревакцинації проти COVID-19, які стартували в заможних країнах. Очільник ВООЗ наголосив, що в усьому світі на тлі пандемії збільшується розрив у доступі до вакцинації між розвиненими промисловими країнами та державами, які лише почали розвиватися. Гебрейесус наголошував на тому, що на тлі нового штаму «Омікрон» необхідно замислитися про перерозподіл вакцин.


МІФ №3: 2,5 мільйона жертв після вакцинації від COVID-19 – статистика ВООЗ


Користувачі мережі поширюють нібито офіційну статистику Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) побічних ефектів від різних препаратів, серед яких і вакцина від COVID-19.

«ВООЗ опублікувала статистику побічних реакцій від їхніх різних хімікатів. В останньому рядку красується COVID-вакцина з рекордом майже 2,5 млн жертв. Всього за рік!», – йдеться у дописі. 

Факт: Наведена таблиця не є офіційною статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я. База VigiAccess є сховищем звітів про ймовірні побічні ефекти різних лікарських препаратів.

Дані з бази не означають, що лікарський препарат або речовина викликають ефект, що спостерігається, або є небезпечними для використання. Також не можна порівнювати безпеку лікарських засобів, використовуючи інформацію з VigiAccess.


До слова, наприкінці січня у «Дії» можна буде згенерувати новий COVID-сертифікат після вакцинації бустерною дозою. Доти усі, хто вакцинувався бустером, зможуть користуватися зеленим сертифікатом про повну вакцинацію. 

Щоб отримати новий цифровий документ, достатньо надіслати запит на порталі чи у застосунку Дія не раніше останніх чисел січня, звісно, вже після самого щеплення.

Порядок генерації сертифікату нічим не відрізнятиметься від того, як створюються COVID-сертифікати на підставі одужання чи вакцинації. Єдиною відмінністю є термін дії нового документу — він буде чинним 270 днів.

Також особи, щеплені бустерною дозою, зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію за місцем щеплення чи у сімейного лікаря. Цей документ, як і COVID-сертифікат, буде чинним 270 днів.

Також в Україні змінили змішані схеми вакцинації від COVID-19 на наступні:

▪️ 1-ша доза CoronaVac + 2-га AstraZeneca, Pfizer чи Moderna
▪️ 1-ша доза AstraZeneca + 2-га Pfizer чи Moderna
▪️ 1-ша доза Pfizer, Moderna + 2-га AstraZeneca

Інтервал між введеннями для всіх схем – 28 днів.

Такі самі схеми можна застосовувати також для додаткової чи бустерної дози.

Нагадаємо, оскільки напередодні свят поїздки у громадському транспорті стають частішими, а ризик інфікування COVID-19 — вищим, МОЗ підготував інфографіку щодо правил безпечних поїздок у громадському транспорті.

Для користування міжрегіональним транспортом у регіонах пасажирам потрібно буде мати один із вказаних документів: 

  • оформлений на порталі «Дія» або в однойменному додатку «жовтий» чи «зелений» COVID-сертифікат на підставі отримання однієї дози вакцини або повного курсу вакцинації;
  • іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях;
  • документ про отримання однієї дози вакцини – форма 063-О, яку можна отримати одразу після процедури у лікаря, який проводив щеплення;
  • Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке буде чинним рік від дати останнього щеплення. Його можна оформити у лікаря, що проводив щеплення в пункті щеплення закладу охорони здоров'я, або в сімейного лікаря;
  • негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, чинні 72 години від часу здавання матеріалу на аналіз;
  • оформлений на порталі «Дія» COVID-сертифікат на підставі одужання (чинний 105 днів з моменту встановлення діагнозу). 

У МОЗ радять провести зимові вихідні вдома в тісному родинному колі. Проте, якщо ви все ж вирішили організувати вечірку, дотримуйтеся простих порад, аби зменшити ризики поширення вірусу:

  • Обмежте кількість гостей, щоби створити можливості для фізичної дистанції. Не соромтеся дізнатися їхній вакцинальний статус, адже ідеться про ваше здоров'я.
  • За можливості святкуйте на відкритому повітрі. Якщо ж вечірка відбуватиметься в приміщенні, не забувайте регулярно провітрювати.
  • Просіть гостей носити маски, за винятком прийомів їжі й пиття. Слідкуйте, щоби маска закривала й ніс і рот. Спонукайте гостей мати запасні маски, або ж самі придбайте, аби за потреби дати їх гостям.
  • Подбайте, щоби гості дотримувалися базових гігієнічних умов — покажіть де ванна, забезпечте достатню кількість мила й одноразових рушників, або засобів для дезінфекції.
  • Дезінфікуйте поверхні, до яких часто торкаються, і будь-які предмети спільного користування.
  • Якщо почуваєтеся зле — змініть плани. 

Наразі єдиною альтернативою локдауну є масова вакцинація. Уряд не планує вводити повний локдаун. Навіть у «червоних» зонах бізнес і громадські заклади працюватимуть при повній вакцинації всіх працівників і відвідувачів.


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3694
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451