Covid-19: що заборонено робити після вакцинації

Цей день нарешті настав. Ви отримали другу дозу вакцини Covid-19, яка зараз знаходиться на західному ринку - Moderna, Pfizer-BioNTech або Oxford-AstraZeneca. Чи означає це, що ви можете вільно жити, як це було до пандемії, як тільки отримаєте імунітет?

На жаль, поки немає паспорта імунізації, сказали експерти CNN. Все ще існують заходи безпеки, яких потрібно дотримуватися, щоб захистити себе, своїх близьких від смертельного коронавірусу.

Надаємо відповіді експертів на найпопулярніші питання, наприклад, коли можна перестати носити маску, їсти в ресторані, подорожувати, відвідувати спортивні заходи та концерти, а також вільно зустрічатися з друзями та родичами.


Чи можу я перестати носити маску для обличчя?

Відповідь - ні. Спробуйте думати про маску для обличчя як про свого нового найкращого друга, якого вам треба цінувати протягом довгого часу. Ось п’ять причин, чому.

1) Це не 100% захист.
Навіть найкращі з наявних на цей момент вакцин забезпечують захист до 95% лише тоді, коли ви повністю імунізовані.
Це означає, що є 5% шансів, що ви зможете заразитися новим коронавірусом у будь-який час.

Думаєте, це незначний ризик? Порівняймо це з контролем за народжуваністю: таблетки, пластирі, вагінальні кільця та уколи ефективні від 91% до 96%. Це означає, що дев'ять зі 100 жінок завагітніли попри застосування протизаплідних засобів, згідно з даними Управління з контролю за продуктами та ліками США.

2) Усі ми різні.

Деякі люди менше реагують на більш стійкі імунні реакції на обидва цикли вакцинації Covid-19, ніж інші.

Це одна з ключових причин, за якою експерти наполягають на тому, що кожен отримає другу вакцину за ключові терміни.

"Дивлячись на дані першої та другої фази, я побачив, що з однією дозою деякі люди мали високий рівень нейтралізуючих віруси антитіл, інші не реагували та не мали такого захисту", - сказав вчений-вакцинолог д-р Пітер Хотез, професор та декан Національної Школи тропічної медицини при Медичному коледжі Бейлора в Х'юстоні. "Отже, основним завданням другої дози є змусити всі організми дати відповідь. Якщо ви отримаєте лише одну дозу, ви насправді не знаєте, який маєте рівень захисту", - сказав Хотес.

Пам’ятайте, вироблення імунітету може зайняти два-три тижні після того, як ви отримаєте другу дозу, перш ніж з’явиться повний імунітет.

3) Рухлива ціль.

Як це характерно для вірусів, вірус SARS-CoV-2 мутує по всьому світу - створюючи штами, які виявляються більш заразними, ніж ті, з якими зараз борються в США.

Експерти вже попереджають, що антитіла до попереднього штаму Covid-19 не захистять від повторного зараження новим штамом з Південної Африки.

"Якщо це стане домінуючим, досвід наших колег у Південній Африці вказує на те, що навіть, якщо ви заражені оригінальним вірусом, існує дуже високий рівень реінфекції", - сказав доктор Ентоні Фочі, директор Національного інституту алергії та інфекційні хвороби. "Попередня інфекція, схоже, не захищає вас від повторного зараження".

Також існує ймовірність того, що нинішні вакцини не повністю захистять від нових штамів вірусу SARS-CoV-2. Це зараз посилено вивчається.

4) Ви можете бути безсимптомним розповсюджувачем.

Пам’ятаєте Маллона з «Тифозною Мері»? Вона була ірландською іммігранткою, яка працювала кухарем у нью-йоркських сім'ях і відмовлялася вірити, що є безсимптомним джерелом черевного тифу, оскільки вона залишалася здоровою. Відмовляючись співпрацювати з владою, Маллон заразила щонайменше 122 людини у 1880-х роках, п'ятеро з яких померли, перш ніж її вдалося два рази впродовж 26 років змусити відбути карантин.

Цей сценарій діє й при Covid-19.

"Ми ще не знаємо, чи означає вакцинація те, що ви більше не є носієм коронавірусу. Тобто повністю імунізовані люди все ще можуть передати Covid-19 іншим", - сказала медичний аналітик CNN доктор Леана Вен, лікар невідкладної допомоги та професор Університету Джорджа Вашингтона Школа громадського здоров'я Інституту Мілкена.

"Можливо, хтось й отримав вакцину, але все одно може бути безсимптомним носієм", - заявив Вень. "Вони можуть не проявляти симптомів, але у них є вірус у носових проходах, тому, якщо вони говорять, дихають, чхають тощо, вони все ще можуть передавати його іншим".

5) Чи довготривалий імунітет?

Дослідники ще не знають, скільки триватиме імунітет, який дають сучасні вакцини. Існує ймовірність того, що бустер-дози можуть знадобитися в найближчі місяці або роки. Це не рідкість - дорослі потребують вакцини проти правця та дифтерії кожні 10 років. Тож, поки не стане відомо більше про те, як довго триває захист - і проти яких штамів - залишайтеся в безпеці та захищайте інших, одягаючи маску.


Коли я можу зустрічатися з друзями та родиною?

Це залежить від вакцинного статусу кожного, стверджують експерти. Якщо друзі або інші члени вашої родини також отримали обидві дози вакцини Covid-19, ризик значно зменшується, особливо якщо зустріч проводиться на відкритому повітрі.  

"Напевно, досить безпечно зустрічатися з іншими, які також були щеплені, після того, як кожен отримає обидві дози та почекає кілька тижнів", - сказав Вень.

Також безпечно, якщо невакциновані друзі та члени родини потрапляли на карантин протягом 10 днів до зустрічі на свіжому повітрі.

Однак, якщо візит відбувається в приміщенні, "буде певний рівень ризику", сказав Вень, особливо з урахуванням нинішнього поширення більш заразних варіантів та менш ніж 100% ефективності сучасних вакцин.

"Цей ризик буде набагато меншим, ніж якби ви не були вакциновані, але ризик для вас все ще буде, і ви все одно можете бути ризиком для невакцинованих членів вашої родини, оскільки ви можете бути безсимптомним носієм", - сказав Вень.

"Якщо ви дійсно хочете проводити час з онуками в приміщенні, найбезпечнішим способом зробити це все-таки є те, що всі можуть піти на карантин щонайменше на 10 днів і знижувати ризик протягом цих 10 днів", - заявив Вень. "Карантин на сім днів і негативний тест - теж варіант, але кожен також повинен пройти карантин - одного негативного тесту недостатньо". 

І знову, лише через те, що вам зробили щеплення, це не зменшує вашої відповідальності. Вам слід продовжувати носити маску і практикувати соціальне дистанціювання, коли ви поруч з іншими.

"Ви не хотіли б займатися діяльністю, де ви могли б потенційно отримати новий коронавірус, а потім передати його іншим", - сказав Вень. "Сюди входить побачення інших людей, які щеплені, але не носять маски - на основі того, що ми знаємо зараз, вони можуть заразитися вірусом і передати його вам, а ви можете передати його людям, з якими ви живете. Обережність не зашкодить".


Коли я можу відвідувати ресторан або йти на концерт чи спортивний захід?

Приміщення ресторанів - це, мабуть, гарячі точки для передачі Covid-19.

Це частково тому, що ніхто не носить маски, поки їсть, таким чином розпилюючи свої дихальні краплі навколо, коли люди спілкуються.

Інша причина - у більшості ресторанів на вентиляційних системах немає фільтрів HEPA та іншого обладнання для фільтрації, через що повітря погано провітрюється та є найкращим середовищем для розмноження вірусів.

Американські центри з контролю та профілактики захворювань рекомендують уникати "погано провітрюваних приміщень". Тож навіть із другою вакциною ви все одно ризикуєте потрапити під дію Covid-19 і стати безсимптомним носієм.

Але хіба обов'язкове типове розташування між столами чи перегородки та кабінки не забезпечують захист?

"Я думаю, що 6 футів у приміщенні само по собі недостатньо", - сказала Лінсі Марр, професор цивільної та екологічної інженерії в Virginia Tech, яка вивчала передачу Covid-19. "Ви повинні мати хорошу вентиляцію в цьому барі чи ресторані", - сказав Марр, співавтор статті про повітряну передачу Covid-19 за допомогою дуже маленьких крапель, які називаються аерозолями.

Однак навіть HEPA-фільтр не змусить інженера з охорони навколишнього середовища Марра почуватись комфортно під час їжі в ресторані.

Щоб фільтр захистив вас, забруднене вірусом повітря повинно проходити через систему обробки повітря і спочатку фільтруватися, перш ніж потрапити до вас, сказала вона.

"HEPA-фільтри зменшують кількість вірусу, але деякі передачі відбуваються внаслідок тісного контакту, коли ви знаходитесь поруч із зараженою людиною і вона поширює вірус", - сказала вона. "І оскільки я не можу бути у масці під час їжі, я просто уникаю закритих ресторанів, поки така ситуація не закінчиться", - сказав Марр.

А як щодо розваг, таких як концерти та спортивні заходи?

"Після вакцинації спортивний захід або концерт на відкритому повітрі, мабуть, безпечний, якщо існує соціальна дистанція, і всі носять маски", - заявив Вень. "Проте натовпів у закритому приміщенні, мабуть, все-таки краще уникати, навіть якщо ви щеплені".

Чи можна подорожувати, якщо мені зробили щеплення?

"Я хочу наголосити, що зараз не час подорожувати, як на міжнародному, так і на внутрішньому рівні, просто не найкращий час для подорожей", - сказала доктор Рошель Валенскі, новий директор Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC).

І це стосується людей, які вже були щеплені, додав Фаучі, головний медичний радник Білого дому.

"Вакцинація ще не означає, що я маю безкоштовну путівку на поїздку", - сказав Фаучі. "Також не сказано, що я маю достатній захист, щоб скасувати всі заходи з охорони здоров'я, про які ми постійно говоримо. Я маю на увазі, якщо вам необхідно подорожувати, і це важливо, то, очевидно, ви маєте право це зробити. Але ми не хочемо, щоб люди думали, якщо їм зробили щеплення, то дотримання усіх інших рекомендацій щодо охорони здоров'я вже не потрібне", - сказав Ентоні Фаучі, американський вчений-медик, імунолог та інфекціоніст.

за матеріалами CNN


05.02.2021 1092
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455