У четвер, 20 травня, Рада Європейського Союзу прийняла рекомендацію щодо внесення змін щодо тимчасового обмеження на необов’язкові поїздки до ЄС.
Ця поправка відповідає поточним вакцинаційним кампаніям, вводячи певні відмови для вакцинованих осіб та полегшуючи критерії для скасування обмежень для третіх країн.
В той самий час враховуються можливі ризики, які представляють нові штами коронавірусної інфекції, встановлюючи механізм екстреного гальмування, щоб швидко реагувати на появу штаму, що представляє інтерес чи занепокоєння у третіх країнах.
Критерії скасування обмежень для всіх мандрівників з третіх країн
Для скасування обмежень на необов’язкові поїздки для даної третьої країни згідно з новими правилами кількість випадків COVID-19 на 100 000 жителів за останні 14 днів збільшено з 25 до 75.
Також враховується прогрес у кампанії вакцинації населення проти вірусу. В той самий час, щоб вчасно реагувати на ризик, пов'язаний з новими штамами, тепер слід розглядати виявлення в країні варіантів, що представляють інтерес, разом із варіантами, що викликають занепокоєння.
Інші наявні критерії продовжують застосовуватись, включаючи стабільну або тенденцію до зменшення кількості нових випадків, кількість проведених тестів, позитивність серед усіх проведених тестів, загальну відповідь на COVID-19 у країні та надійність наявної інформації. Надалі враховувати показники в кожному конкретному випадку.
Зняття обмежень для щеплених осіб
Якщо держави-члени приймають докази вакцинації, щоб скасувати обмеження на подорожі, такі як тестування або карантин, вони, в принципі, повинні зняти обмеження на неосновні подорожі для мандрівників третіх країн, які отримали останню рекомендовану дозу схваленої ЄМА вакцини принаймні за 14 днів до прибуття.
Держави-члени можуть також зняти обмеження на необов’язкові поїздки для тих, хто отримав принаймні за 14 днів до останньої рекомендованої дози вакцини, завершивши процес ВООЗ щодо екстреного використання.
При скасуванні цих обмежень держави-члени повинні враховувати взаємність у кожному конкретному випадку.
Після прийняття положення про цифровий ковід-сертифікат, який має забезпечити безперешкодний в'їзд, через імплементаційний акт Комісії, для сертифікатів щеплень третіх країн, еквівалентних цифровим зеленим сертифікатам.
До цього часу держави-члени повинні мати можливість приймати сертифікати третіх країн, що містять принаймні мінімальний набір даних, відповідно до національного законодавства та з урахуванням необхідності мати можливість перевірити справжність, дійсність та цілісність сертифіката.
Механізм «аварійного гальмування»
Якщо епідеміологічна ситуація третьої країни або регіону швидко погіршується, зокрема, якщо виявлено штам, що викликає занепокоєння або інтерес, держави-члени повинні прийняти термінове, тимчасове обмеження на всі поїздки до ЄС.
Це екстрене гальмування не повинно застосовуватися до громадян ЄС, довгострокових мешканців ЄС та певних категорій основних мандрівників, які, тим не менше, повинні проходити відповідні тести та карантин, навіть якщо вони повністю вакциновані.
Коли держава-член застосовує такі обмеження, держави-члени, які збираються в Раді, повинні терміново переглянути ситуацію узгоджено та у тісній співпраці з Комісією. Такі обмеження слід переглядати щонайменше кожні два тижні.
Передумови
30 червня 2020 року Рада прийняла рекомендацію щодо поступового скасування тимчасових обмежень на необов'язкові поїздки до ЄС. Ця рекомендація включала початковий список країн, для яких держави-члени повинні почати скасовувати обмеження на поїздки на зовнішніх кордонах, що переглядається кожні два тижні.
2 лютого 2021 року Рада прийняла рекомендацію про внесення змін, оновила критерії скасування обмежень, визначила заходи для мандрівників та передбачила швидке відновлення обмежень у ситуаціях, що можуть погіршитити стан, або коли виявлено високу частоту штамів, що викликають занепокоєння.
3 травня 2021 року Комісія представила пропозицію щодо подальшого пом'якшення наявних обмежень на необов'язкові поїздки з огляду на розвиток епідеміологічної ситуації та хід вакцинаційних кампаній.
Рекомендація Ради не є юридично обов'язковим документом. Влада держав-членів залишається відповідальною за реалізацію змісту рекомендації.
за матеріалами Consilium.Europa.eu