Перший громадянин Саудівської Аравії, який отримав вакцину проти коронавірусу Pfizer-BioNTech в Ер-Ріяді у грудні 2020 року.
По всьому світу розповсюдження вакцини яскраво висвітлило диспропорції у світовому доході.
Багаті країни беруть левову частку щеплень, а бідніші держави борються, щоб мати перспективу життя після коронавірусу.
Близький Схід є мікросвітом цієї глобальної проблеми. У той час, як багаті нафтою арабські країни Перської затоки отримали вакцину серед перших у світі, такі країни, як Ємен та Сирія, повинні боротись із невизначеними термінами та складними планами розподілу, попри те, що вони найбільше постраждалими від вірусу.
Лідирують країни Перської затоки
Першими арабськими країнами, які розпочали вакцинацію своїх громадян та місцевих жителів, були найбагатші такі як: Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Катар, Кувейт, Бахрейн та Оман.
Особливо виділяються ОАЕ. Майже 10-мільйонна країна, яка має один з найвищих ВВП на душу населення у світі, також має один із найвищих показників вакцинації у світі. Понад 2 мільйони жителів та громадян вже вакциновані за допомогою Pfizer/BioNTech та китайською вакциниою Sinopharm.
Держава Перської затоки вже щепила більше людей, ніж Йорданія планує щепити на середньому рівні на першій фазі розгортання кампанії.
Ліван, який зараз переживає фінансовий крах, ще не доставив жодної вакцини.
Зруйновані війною держави не мають конкретних планів щодо закупівлі та розповсюдження вакцин, навіть коли міжнародні організації втручаються із допомогою. Арно Бернаерт, керівник глобальної галузі охорони здоров'я на Всесвітньому економічному форумі (СЕФ), заявив, що світ не повинен бути "наївним" щодо цих несправедливостей.
"Країни з високим рівнем доходу мають політичну та юридичну надійність, що дозволяє їм організовувати найшвидші плани захисту свого населення", - сказав він. "Так буде завжди".
Директор з інфекційних хвороб у регіональному офісі Світового Середземноморського регіону Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) д-р Іван Гутін пояснив ситуацію так:
"Країни Арабської затоки мають менше населення, більший обсяг коштів та потужні системи охорони здоров'я, тому вони розпочали вакцинацію раніше, і це факт".
"Близький Схід просто характеризується суттєвою несправедливістю".
Для арабських держав, що не входять до Перської затоки, що страждають від злиднів, ендемічної корупції чи конфліктів, плани вакцинації ускладнюються не просто поганою адміністрацією, а глибокою недовірою до політичного керівництва.
"Ви повинні мати чітке бачення плану вакцинації населення, який вимагає чіткого управління та платоспроможності", - сказав Гутін CNN. "У більшості країн регіону їх немає".
У Лівані владна еліта, широко звинувачувана у корупції, протягом десятиліть марнувала ресурси країни, що завершилося фінансовою кризою минулого року. Медична система зазнала збитків, внаслідок чого виникла нестача лікарських засобів та відтік медичних працівників.
Вибух у порту Бейрута в серпні минулого року, який пошкодив деякі великі лікарні, посилив те, що президент країни назвав "надзвичайним станом для здоров'я".
Попри те, що в перші місяці пандемії кількість випадків захворювання в регіоні була однією з найнижчих, Ліван зараз очолює арабський світ у кількості хворих на мільйон населення.
Очікується, що два мільйони доз вакцини Pfizer / BioNTech надійдуть на початку лютого, але вони охоплять лише близько 20% населення країни. На вулицях Лівану мало хто вірить, що розповсюдження неминуче або що воно буде проведене безпечно. Подібна історія в Іраці та Йорданії, країнах, що страждають від економічних потрясінь і де люди регулярно протестували з вимогою проведення політичних реформ.
За словами представників охорони здоров'я, вже триває безкоштовна програма вакцинації Йорданії вакцинами Pfizer/BioNTech, але лише дуже невеликий відсоток населення погодився на її отримання, посилаючись на відсутність довіри. В Іраку для 40-мільйонного населення буде доступно лише 1,5 мільйона доз вакцини Pfizer/BioNTech, попри те, що країна стикалася з неодноразовими випадку масового інфікування коронавірусом протягом 2020 року.
"Початок нової ери"
За словами Гутіна, ВООЗ звернулася до багатих країн, включаючи країни Перської затоки, щоб поділитися своїми дозами вакцини. Домовленості дотримуються, але це все ще у процесі.
Міністерство охорони здоров'я Абу-Дабі розпочало місцеву співпрацю під назвою "Консорціум Надії", яка має поставити 18 мільярдів доз вакцин до кінця 2021 року.
Заступник секретаря департаменту Джамал Мохамед Аль Каббі сказав CNN, що план являти собою повне рішення ланцюжка постачання для вирішення та полегшення доступності вакцин у всьому світі.
Попри затримку щеплень у країнах з низьким рівнем доходу, він більш оптимістичний, ніж був кілька місяців тому.
"Чи зможемо ми щепити всіх у 2021 році? Ні, я не думаю. Чи продовжуватиметься вакцинація у 2022 році, або навіть 2023 році? Так, я думаю. Так. Але те, що нам вдалося зробити поки що - це знак того, що ми можемо опинитися на початку нової ери ".