Президент Філіппін Родріго Дутерте отримує свою першу дозу китайської вакцини Sinopharm проти Covid-19, 3 травня 2021 року
Коли президент Філіппін Родріго Дутерте в прямому ефірі отримав першу дозу вакцини китайського виробництва Sinopharm у понеділок, це повинно було спонукати неохочих філіппінців наслідувати його приклад і захищатися від Covid-19.
Натомість він викликав бурхливу критику проти Дутерте - за вибір вакцини, яка ще не схвалена регуляторами країни.
На тлі негативної реакції Дутерте в середу попросив Китай повернути 1000 доз вакцини Sinopharm, яку він надав Філіппінам, і вибачився перед громадськістю за отриману дозу вакцини, яку ще не затвердили.
Дутерте попросив китайського посла припинити відправлення вакцини Sinopharm.
"Просто дайте нам Sinovac, яким користуються всі", - сказав він, повідомляють місцеві ЗМІ, маючи на увазі іншу китайську вакцину, яка отримала дозвіл на екстрене застосування на Філіппінах ще у лютому.
Це була друга "незграбна дипломатія" між Філіппінами та її великим сусідом за тиждень, після того, як міністру закордонних справ Тедді Локсіну довелося вибачитися за твіт про діяльність Пекіна в Південно-Китайському морі.
Міністр закордонних справ Філіппін Теодоро Лочін та міністр закордонних справ Китаю Ван І відвідують зустріч у Манілі 16 січня 2021 року
Обличчя Дутерте на знімках Sinopharm підкреслює регуляторну перешкоду, з якою стикаються китайські вакцини за відсутності дозволу на екстрене використання від Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), навіть попри те, що кадри були схвалені для використання в десятках країн.
Коли на початку березня компанія Sinopharm подала заявку на екстрене використання до Філіппінської адміністрації з контролю за продуктами та ліками (FDA), директор агентства заявив, що, як і у випадку з Sinovac, прийняття рішення щодо заявки Sinopharm займе більше часу, оскільки вона не була схвалена "суворим регуляторним органом", такий як ВООЗ.
Але це може незабаром змінитися. ВООЗ заявила на пресбрифінгу в понеділок, що очікується, що "до кінця цього тижня" доопрацьоване рішення щодо дозволу на екстрене використання обох поданих вакцин Sinopharm та Sinovac.
Схвалення ВООЗ може нарешті підвищити довіру до китайських вакцин, які давно стикаються з побоюваннями щодо ефективності та недостатньою прозорістю щодо даних клінічних випробувань.
Вакцини Sinopharm та Sinovac - це інактивовані вакцини, які мають меншу ефективність, ніж вакцини за технологією мРНК, вироблені Pfizer-BioNTech та Moderna. І на відміну від своїх західних аналогів, дві китайські компанії не опублікували повних даних своїх останніх стадій клінічних випробувань, які проводили по всьому світу, викликаючи критику з боку вчених та медичних експертів.
За даними Sinopharm та Sinovac, їхні вакцини отримали різні результати щодо ефективності в ході досліджень, які проводили у різних країнах, але всі вони перевищили встановлений ВООЗ 50%-вий поріг ефективності, щоб отримати дозвіл на екстрене використання.
Їх затвердження могло б бути своєчасним для COVAX, глобальної ініціативи, підтриманої ВООЗ, щодо забезпечення рівного доступу до вакцин проти Covid-19. В останні тижні вона зіткнулася з серйозною нестачею вакцини для Індії, що зупинило експорт вакцини AstraZeneca на фоні кризи Covid-19.
Оскільки COVAX може розповсюджувати лише вакцини, які схвалені ВООЗ, на сьогодні китайські вакцини не входять до його портфеля. Натомість йому доводиться покладатися на Pfizer-BioNTech, AstraZeneca, Covishield з Інституту сироватки крові в Індії, Johnson & Johnson та Moderna, які всі мають попит.
Натомість Китай робить власні пожертви вакцин за допомогою двосторонніх угод з окремими країнами, включаючи Філіппіни - зусилля експертів, на думку експертів, керуються більше стратегічними інтересами Китаю, ніж потребами найбільш вразливих країн.
Схвалення ВООЗ, без сумніву, посилить пекінську дипломатію щодо вакцин. Але що більш важливо, це повинно допомогти забезпечити кращий захист від Covid-19 країнам, які найбільше потребують.
Бізнес Китаю: Кінотеатри демонструють старі пропагандистські фільми. Чи програє Голлівуд?
Пекін наказав китайським кінотеатрам цього року використовувати каси для поширення пропаганди про свято Комуністичної партії.
Минулого місяця китайські кіномани повстали після того, як великі сайти з продажу квитків по всій країні припинили продавати квитки для повторних релізів трьох фільмів "Володаря кілець".
Фільми зникли в той самий час, коли регулятори перевіряли графіки.
Китайська влада наказала кінотеатрам демонструвати щонайменше два старі фільми на тиждень до кінця року на честь 100-річчя заснування Комуністичної партії Китаю.
Пара обіймається біля залізничного вокзалу Пекіна в останній день свята Дня праці 5 травня 2021 року. Китай повністю повертається до роботи в п’ятницю