В Україні станом на 27 січня зафіксували 32 393 нові випадки COVID-19, серед них — захворіли 4 847 дітей та 797 медпрацівників.
Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.
Зокрема, в Івано-Франківській області за добу 2 862 нові підтверджені випадки. Крім того, в області одужали — 387 осіб, летальні випадки — тринадцять.
Так, за весь час пандемії в області захворіли 153 688 осіб. Зокрема, захворіли — 8 552 дитини, медичних працівників — 3 892, одужали — 124 994 особи, летальних випадків — 3 228.
Протягом минулої доби прикарпатські медики провели методом ПЛР — 5 303 дослідження, а методом ІФА — 263 дослідження.
Кількість захворювань в регіонах за добу:
- Київ – 2012;
- Вінницька область – 1512;
- Волинська область – 544;
- Дніпропетровська область – 1270;
- Донецька область – 1348;
- Житомирська область – 2467;
- Закарпатська область – 855;
- Запорізька область – 523;
- Київська область – 980;
- Кіровоградська область – 186;
- Луганська область – 513;
- Львівська область – 2696;
- Миколаївська область – 616;
- Одеська область – 1939;
- Полтавська область – 903;
- Рівненська область – 1424;
- Сумська область – 1909;
- Тернопільська область – 1597;
- Харківська область – 1593;
- Херсонська область – 670;
- Хмельницька область – 1391;
- Черкаська область – 700;
- Чернівецька область – 1085;
- Чернігівська область – 798.
В Україні діє адаптивний карантин, коли регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони епіднебезпеки.
З 23 вересня по всій Україні запровадили «жовту» зону. Проте, станом на 27 січня в Україні два регіони перебувають у «червоній» зоні епіднебезпеки.
Наразі у червоній» зоні епідемічної небезпеки Івано-Франківська та Рівненська області.
У «помаранчевій» зоні епіднебезпеки Вінницька, Волинська, Донецька, Закарпатська, Запорізька, Одеська, Харківська, Хмельницька, Сумська, Житомирська, Львівська, Тернопільська, Чернігівська та Чернівецька області.
Інші регіони перебувають у «жовтій» зоні епіднебезпеки.
Зазначимо, що в областях без обмежень працюватимуть тільки аптеки, продовольчі й ветеринарні магазини, АЗС та банки. Натомість робота ресторанів, кав'ярень, спортзалів, кінотеатрів та непродовольчих магазинів можлива лише за повної вакцинації персоналу та відвідувачів.
Водночас 15 грудня Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року.
читайте також: Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron»
Так, епіцентром спалаху COVID-19 є регіони з найнижчим рівнем вакцинації.
Зокрема, у західних областях, де найменший відсоток вакцинованих осіб, спостерігається стрімке зростання кількості нових випадків COVID-19 і госпіталізацій. Івано-Франківщина лідирує за заповненістю ковідних відділень — 62,9% (2 127 осіб). Також високий рівень госпіталізацій зафіксували в Чернівецькій, Тернопільській і Закарпатській областях.
Загалом у країні заповненість ковідних відділень становить 31,1%. Станом на сьогодні госпіталізували 20 553 особи.
Крім того, від початку вакцинальної кампанії в Україні щепили 15 250 202 людини, з них отримали першу дозу – 15 250 200 людей, отримали дві дози – 14 549 494 людини, отримали додаткову дозу – 14 921 людина, бустерну дозу – 271 119 людей.
Загалом провели 30 085 734 щеплення.
Також у МОЗ опублікували алгоритм дій у разі отримання позитивного тесту на COVID-19:
- залишайтесь вдома та обмежте контакти з іншими людьми
Доречно також повідомити людей, з якими ви напередодні мали фізичний контакт, про позитивний результат тестування. До прикладу, якщо працюєте у великому колективі. Це потрібно, щоб унеможливити подальшу передачу вірусу.
- зв'яжіться зі своїм сімейним лікарем та дотримуйтесь його інструкцій
Якщо йдете до лікаря на прийом, то обов’язково:
1.використовуйте засоби індивідуального захисту;
2. уникайте великих скупчень людей;
3. тримайте дистанцію;
4. узгодьте із лікарем час прийому, щоб не чекати в черзі та не поширювати COVID-19.
- чесно розповідайте лікарю про свої симптоми
Говоріть правду, не варто придумувати «додаткових» симптомів та станів, адже на основі обстеження лікар ухвалює рішення про спосіб лікування. Якщо ж не маєте жодних симптомів, так і скажіть. Бувають випадки, коли хвороба протікає безсимптомно або в легкій формі.
- викликайте «швидку» лише за необхідності невідкладної допомоги
Зараз в Україні на стаціонарне лікування госпіталізують пацієнтів середньої тяжкості та тяжких хворих.
Важливо, що рішення про госпіталізацію приймає лікар на основі проведеного обстеження. Телефонувати на «103» варто за наявності симптомів та станів, що виникають у пацієнтів із COVID-19.
Водночас МОЗ спільно з освітньою платформою StopFake продовжують інформаційний проєкт «Чистий мозок». Представляємо нову підбірку спростувань.
МІФ №1: Вакцина від грипу в 5,5 раза підвищує ризик захворювання на респіраторні інфекції
Поширюють інформацію про те, що вакцина від грипу нібито у 5,5 раза підвищує захворюваність на респіраторні інфекції. На підтвердження своїх слів користувачі посилаються на дослідження, яке начебто доводить зростання кількості випадків респіраторних інфекцій серед вакцинованих від грипу дітей.
Факт: Наукові дослідження свідчать, що вакцина проти грипу знижує ризик зараження, тяжкість захворювання і рівень госпіталізацій та не збільшує загрозу розвитку респіраторних інфекцій. Цифра «5,5 раза» була отримана способом довільної антинаукової інтерпретації даних дослідження щодо наслідків вакцинації та не має під собою жодного наукового підґрунтя.
МІФ №2: AstraZeneca і «Спутник Лайт» – це однакові вакцини
З'явилася інформація про те, що вакцини від COVID-19 «Спутник Лайт» і AstraZeneca – це начебто одна й та ж вакцина. Як доказ користувачі показують зображення таблиці, нібито взятої з офіційного сайту Міністерства охорони здоров’я Росії. У таблиці вказано, що AstraZeneca проводить дослідження препарату «Спутник Лайт».
Факт: AstraZeneca і «Спутник Лайт» – це дві різні вакцини з різним складом. Користувачі соціальних мереж неправильно інтерпретували дані. AstraZeneca виступила як замовник досліджень на ефективність та сумісність із вакциною «Спутник Лайт».
МІФ №3: Літаки розпорошують із повітря COVID-19 – є «фотодоказ» Омікрону в мішках
З літаків навмисно розпорошується новий штам COVID-19 «Омікрон» – пишуть дезінформатори в мережі. На підтвердження цього користувачі публікують фотографії мішків, на яких написано Omikron. «От і те, чим нас запилюють чи обприскують із повітря літаки-хімтрейли. Бацила-реактив «Омікрон», фото зроблено в аеропорту Чеського міста Кбеле», – йдеться у публікаціях.
Факт: На світлині зображено мішки з компаундом виробництва компанії Omikron, назва якої співзвучна з назвою нового штаму COVID-19. Компаунд — високомолекулярні ізоляційні матеріали, які складаються із суміші різних речовин (смол, бітумів, ефірів целюлози). Цей матеріал використовується для потреб автомобільного, побутового та технічного ринків. Компаунди застосовують для герметизації блоків та вузлів радіоелектронних пристроїв, які працюють в умовах високої вологості.
До слова, невакцинованих медиків, працівників органів місцевого самоврядування та комунальників відсторонюватимуть від роботи з 31 січня.
Працівників вищезазначених установ, які не щепляться принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 до цього періоду, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати.
Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.
Так, з 8 листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковими, почали відсторонювати від роботи. Тоді уряд видав постанову, у яких затвердив перелік професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.
Йшлося про обов'язкове щеплення для працівників освіти всіх форм власності, центральних та місцевих органів влади та їхніх підрозділів, соціальних закладів, а також державних підприємств і організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.
Крім цього, 9 грудня уряд знову розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково вакцинуватись проти COVID-19.
Зокрема, додали наступних співробітників:
▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.
Зазначимо, що термін відсторонення від роботи діятиме, поки людина не вакцинується.
Чи є винятки?
Так. Винятком будуть лише ті працівники, які мають обґрунтовані медичні протипоказання. Таким пацієнтам видадуть відповідну медичну довідку, яка свідчить, що робити щеплення не можна. Таке рішення ухвалює сімейний лікар.
«Проте, невеликий відсоток людей має протипоказання — це 3-4% всього. Сформовано, можливо, такий міф про те, що багатьом людям не можна вакцинуватися», — зауважив міністр охорони здоров’я України.
За його словами, сьогодні в Україні роблять усе для того, щоб запобігти будь-яким підробкам. А тому така довідка буде в електронній системі охорони здоров’я. Вона видаватиметься, як і COVID-сертифікат.
За яких умов допускатимуть до роботи?
У постанові Кабінету Міністрів йдеться про те, що термін відсторонення від роботи спливає після усунення обставин, які його зумовили. У цьому випадку ними є:
- повна вакцинація;
- скасування/зупинення дії постанови.
Нагадаємо, медики пояснюють, що стрімке зростання захворюваності обумовлене поширенням штаму «Omicron», який швидко передається та має симптоми звичайної застуди. Вірус вражає всі вікові категорії населення, зокрема і дітей.
Заразом американські вчені виявили, що при захворюванні на штам «Омікрон» у хворих може спостерігатися біль у вухах.
Найчастіше «Омікрон» вражає верхні дихальні шляхи (рот, ніс). Саме це спричиняє біль у вухах, зазначив доктор з інфекційних захворювань Каліфорнійського університету. Експерти радять не ігнорувати біль у вухах, адже це може бути важливою ознакою захворювання. У разі появи симптомів одразу зверніться до сімейного лікаря.
Також симптомами нового штаму є:
- нежить (73%);
- головний біль (67,5%);
- втома (63,5);
- чхання (60%);
- біль у горлі (59,6%).
Водночас не виявили суттєвої відмінності від симптомів штаму «Delta», який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.
Попри те, що симптоми «Omicron» здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення нового штаму у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19.
При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, своєю чергою, має надати скерування на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції.
Наразі єдиною альтернативою локдауну є масова вакцинація. Уряд не планує вводити повний локдаун. Навіть у «червоних» зонах бізнес і громадські заклади працюватимуть при повній вакцинації всіх працівників і відвідувачів.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Дослідження: скільки доз COVID-вакцин потрібно для захисту від штаму «Omicron»
Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють
Рідкісна побічна реакція від вакцини Johnson & Johnson: що відомо