Covid-19: команда ВООЗ починає довгоочікуване розслідування в Ухані

Жінка у захисній масці оглядає виставку в Ухані (Китай) про боротьбу міста з коронавірусом, 26 січня 2021 р.

Група слідчих Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), які вивчають походження пандемії коронавірусу, у четвер вдень залишила свій готель у китайському місті Ухань після завершення двотижневого карантину. Телевізійні оператори зазняли, як 13 членів команди виходили з готелю в масках для обличчя. 
Вони виходять у місто, яке колись було центром світового спалаху, але зараз, через рік, в основному повернулося до звичного стану.
Дослідження роботи команди буде величезним, оскільки вчені орієнтуються на те, що, ймовірно, буде політичним мінним полем, розкриваючи, як вперше з’явився вірус, який зупинив більшу частину світу.
"Очі світу зосереджені на цьому, думки світу зосереджені на цьому", - сказала голландський вірусолог і член команди Маріон Купманс у середу вранці, готуючись до заключного раунду зустрічей перед виходом із карантинного готелю. "Ми це усвідомлюємо, цього не можна обійти. Ось чому ми справді намагаємось бути зосередженими, ми вчені, ми не політики, ми намагаємось по-справжньому поглянути на це з наукової точки зору".
Складність завдання полягає ще й полягає у тому, що треба відмовитися від усіх попередніх уявлень про те, як вірус еволюціонував та поширювався, щоб подивитися на те, що свідчать дані, і піти далі, сказала Купманс.
Останні два тижні команда провела у відеодзвінках між собою та китайськими вченими, "обговорюючи те, що ми вже знаємо і, що ми ще не знаємо". Попит на відповіді буде великий, особливо після того, як саме розслідування кілька разів затягувалось, але Купманс набралася терпіння.
"Я думаю, що ми дійсно повинні керувати очікуваннями. Якщо ви подивитесь на деякі попередні пошуки, що стосуються походження спалахів інфекцій, на їх завершення пішли роки", - сказала вона. "Ранні дослідження вже зроблені та опубліковані".
У попередньому звіті групи ВООЗ у Китаї, опублікованому в лютому 2020 року, встановлено, щодо походження вірусу "залишаються ключові прогалини", хоча він підтвердив попередні висновки про те, що вірус, як видається, походить від тварин, імовірно, перший спалах виник на ринку морепродуктів в Ухані.

Політичний тиск
Хоча команда ВООЗ намагатиметься ігнорувати політичний елемент у своїй роботі, зробити це може бути важко.
Минулого тижня Незалежна комісія з питань готовності та реагування заявила, що як ВООЗ, так і Китай могли б діяти швидше і продуктивніше, щоб стримувати початок спалаху захворювання Covid-19.
Кілька країн, зокрема найбільше США та Австралія, звинуватили Пекін у зменшенні ступеня тяжкості спалаху на його ранніх стадіях та запобіганні ефективній реакції, поки не стало занадто пізно.
Зокрема, чиновників Уханя звинуватили у замовчуванні викривачів та приховуванні доказів передачі вірусу між людьми під час повтору епідемії ГРВІ 2003 року.
Сама ВООЗ також зазнала величезного тиску, тодішній президент США Дональд Трамп минулого року заявив, що це "маріонетка" Китаю, і скасував фінансування організації з боку Вашингтона. Незабаром після інавгурації президент Джо Байден змінив це розпорядження.
Оскільки Китай внутрішньо контролює пандемію, на відміну від США та більшої частини Європи, де триває пандемічний хаос, Пекін почав наполегливо відхиляти будь-які звинувачення у своїй провині, просуваючи альтернативні та необґрунтовані теорії про походження пандемії, включаючи змови американської військової лабораторії.
Минулого тижня в Женеві глава американської делегації при ВООЗ закликав Китай дозволити групі в Ухані оглянути "доглядачів, колишніх пацієнтів і працівників лабораторій", а також поділитися всіма науковими дослідженнями про зразки тварин, людей та навколишнього середовища, ринку в Ухані, повідомляє Reuters.
"Ми маємо повноваження, це наш обов'язок забезпечити достовірність цього критичного розслідування та його проведення об'єктивно та прозоро", - заявив представник США Гаррет Грігсбі, викликавши докір делегації Китаю, яка звинуватила його у "політичному тиску".

Важка робота
Через рік, після того, як Ухань запровадив карантинні обмеження, після того, як місто неодноразово чистили та санітарно очищали, щоб знищити будь-які сліди вірусу, існує скептицизм щодо того, що і скільки зможе виявити команда слідчих.
"Дуже складно з'ясувати причину цього", - сказав Джин Донгян, професор вірусології з Університету Гонконгу. "Зараз було б дуже важко отримати будь-які докази для дослідження походження SARS-COV-2 та індексних випадків Covid-19. Це справді складно. І я сумніваюся, що ці міжнародні експерти зможуть щось знайти. Я налаштований не дуже оптимістично ".
Якою мірою китайська влада готова співпрацювати, незрозуміло, тим більше, що навіть вищі посадові особи охорони здоров’я почали сумніватися, чи походить вірус з Уханя, просуваючи теорію "множинного походження", яку вперше виклали органи пропаганди країни у спробі відхилити звинувачення щодо пандемії.
Янчжун Хуанг, старший науковий співробітник з питань охорони здоров'я в Раді з міжнародних відносин, заявив, що чи буде успішною поїздка команд ВООЗ "багато в чому залежить від того, наскільки уряд готовий співпрацювати та сприяти з точки зору обміну дослідженнями, дозволити їм мати доступ до визначних місць, вести розмови з людьми, з якими вони хочуть поговорити".
"Основна проблема полягає в тому, що саме це питання було настільки політизованим, що ускладнює проведення незалежного, прозорого, ретельного розслідування", - сказав Хуанг, додавши, що "міжнародне суспільство також, можливо, має знизити свої очікування, мати більш реалістичне розуміння що ця подорож передбачає, особливо з огляду на те, що вони планують завершити дослідження за кілька місяців, насправді ми не повинні очікувати чогось магічного". 
за матеріалами CNN
 


28.01.2021 591
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455