Жінка у захисній масці оглядає виставку в Ухані (Китай) про боротьбу міста з коронавірусом, 26 січня 2021 р.
Група слідчих Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), які вивчають походження пандемії коронавірусу, у четвер вдень залишила свій готель у китайському місті Ухань після завершення двотижневого карантину. Телевізійні оператори зазняли, як 13 членів команди виходили з готелю в масках для обличчя.
Вони виходять у місто, яке колись було центром світового спалаху, але зараз, через рік, в основному повернулося до звичного стану.
Дослідження роботи команди буде величезним, оскільки вчені орієнтуються на те, що, ймовірно, буде політичним мінним полем, розкриваючи, як вперше з’явився вірус, який зупинив більшу частину світу.
"Очі світу зосереджені на цьому, думки світу зосереджені на цьому", - сказала голландський вірусолог і член команди Маріон Купманс у середу вранці, готуючись до заключного раунду зустрічей перед виходом із карантинного готелю. "Ми це усвідомлюємо, цього не можна обійти. Ось чому ми справді намагаємось бути зосередженими, ми вчені, ми не політики, ми намагаємось по-справжньому поглянути на це з наукової точки зору".
Складність завдання полягає ще й полягає у тому, що треба відмовитися від усіх попередніх уявлень про те, як вірус еволюціонував та поширювався, щоб подивитися на те, що свідчать дані, і піти далі, сказала Купманс.
Останні два тижні команда провела у відеодзвінках між собою та китайськими вченими, "обговорюючи те, що ми вже знаємо і, що ми ще не знаємо". Попит на відповіді буде великий, особливо після того, як саме розслідування кілька разів затягувалось, але Купманс набралася терпіння.
"Я думаю, що ми дійсно повинні керувати очікуваннями. Якщо ви подивитесь на деякі попередні пошуки, що стосуються походження спалахів інфекцій, на їх завершення пішли роки", - сказала вона. "Ранні дослідження вже зроблені та опубліковані".
У попередньому звіті групи ВООЗ у Китаї, опублікованому в лютому 2020 року, встановлено, щодо походження вірусу "залишаються ключові прогалини", хоча він підтвердив попередні висновки про те, що вірус, як видається, походить від тварин, імовірно, перший спалах виник на ринку морепродуктів в Ухані.
Політичний тиск
Хоча команда ВООЗ намагатиметься ігнорувати політичний елемент у своїй роботі, зробити це може бути важко.
Минулого тижня Незалежна комісія з питань готовності та реагування заявила, що як ВООЗ, так і Китай могли б діяти швидше і продуктивніше, щоб стримувати початок спалаху захворювання Covid-19.
Кілька країн, зокрема найбільше США та Австралія, звинуватили Пекін у зменшенні ступеня тяжкості спалаху на його ранніх стадіях та запобіганні ефективній реакції, поки не стало занадто пізно.
Зокрема, чиновників Уханя звинуватили у замовчуванні викривачів та приховуванні доказів передачі вірусу між людьми під час повтору епідемії ГРВІ 2003 року.
Сама ВООЗ також зазнала величезного тиску, тодішній президент США Дональд Трамп минулого року заявив, що це "маріонетка" Китаю, і скасував фінансування організації з боку Вашингтона. Незабаром після інавгурації президент Джо Байден змінив це розпорядження.
Оскільки Китай внутрішньо контролює пандемію, на відміну від США та більшої частини Європи, де триває пандемічний хаос, Пекін почав наполегливо відхиляти будь-які звинувачення у своїй провині, просуваючи альтернативні та необґрунтовані теорії про походження пандемії, включаючи змови американської військової лабораторії.
Минулого тижня в Женеві глава американської делегації при ВООЗ закликав Китай дозволити групі в Ухані оглянути "доглядачів, колишніх пацієнтів і працівників лабораторій", а також поділитися всіма науковими дослідженнями про зразки тварин, людей та навколишнього середовища, ринку в Ухані, повідомляє Reuters.
"Ми маємо повноваження, це наш обов'язок забезпечити достовірність цього критичного розслідування та його проведення об'єктивно та прозоро", - заявив представник США Гаррет Грігсбі, викликавши докір делегації Китаю, яка звинуватила його у "політичному тиску".
Важка робота
Через рік, після того, як Ухань запровадив карантинні обмеження, після того, як місто неодноразово чистили та санітарно очищали, щоб знищити будь-які сліди вірусу, існує скептицизм щодо того, що і скільки зможе виявити команда слідчих.
"Дуже складно з'ясувати причину цього", - сказав Джин Донгян, професор вірусології з Університету Гонконгу. "Зараз було б дуже важко отримати будь-які докази для дослідження походження SARS-COV-2 та індексних випадків Covid-19. Це справді складно. І я сумніваюся, що ці міжнародні експерти зможуть щось знайти. Я налаштований не дуже оптимістично ".
Якою мірою китайська влада готова співпрацювати, незрозуміло, тим більше, що навіть вищі посадові особи охорони здоров’я почали сумніватися, чи походить вірус з Уханя, просуваючи теорію "множинного походження", яку вперше виклали органи пропаганди країни у спробі відхилити звинувачення щодо пандемії.
Янчжун Хуанг, старший науковий співробітник з питань охорони здоров'я в Раді з міжнародних відносин, заявив, що чи буде успішною поїздка команд ВООЗ "багато в чому залежить від того, наскільки уряд готовий співпрацювати та сприяти з точки зору обміну дослідженнями, дозволити їм мати доступ до визначних місць, вести розмови з людьми, з якими вони хочуть поговорити".
"Основна проблема полягає в тому, що саме це питання було настільки політизованим, що ускладнює проведення незалежного, прозорого, ретельного розслідування", - сказав Хуанг, додавши, що "міжнародне суспільство також, можливо, має знизити свої очікування, мати більш реалістичне розуміння що ця подорож передбачає, особливо з огляду на те, що вони планують завершити дослідження за кілька місяців, насправді ми не повинні очікувати чогось магічного".