Covid-19: Китай обґрунтовує теорію походження вірусу з США

Форт Детрік, база армії США в штаті Мериленд, став центром уваги китайських теорій змови щодо коронавірусу.

Коли цього місяця слідчі Всесвітньої організації охорони здоров’я завершили свою роботу з вивчення походження коронавірусу в Ухані, китайські чиновники зрозуміли, куди, на їхню думку, слід шукати ВООЗ.

"Ми сподіваємось, що за прикладом Китаю американська сторона буде діяти на основі науки та у співпраці щодо відстеження походження вірусу також запросить експертів ВООЗ для відстеження походження", - речник МЗС Ван - сказав Венбін минулого тижня.

Цзенг Гуан, головний епідеміолог китайського Центру контролю за хворобами, заявив, що США зараз повинні бути "центром" глобальних досліджень з відстеження вірусу.

Вже кілька місяців Китай просуває альтернативні теорії того, як вперше виник коронавірус, - ті, що дозволять усунути звинувачення чиновників в Ухані за недостатньо швидку реакцію під час перших спалахів у цьому місті в кінці 2019 року, коли було розповсюдження від людини до людини й стало зрозумілим, що вірус швидко поширюється.

Зокрема, одна з китайських теорій з’явилася на початку пандемії, але за останні тижні набула значного розвитку, оскільки розслідування ВООЗ та нові спалахи коронавірусу в Китаї відновили увагу як зсередини, так і ззовні на провалах уряду.

Багато в чому ця теорія є дзеркальним відображенням змови щодо Китаю, де стверджується, що вірус міг розповсюдитися - навмисно або помилково - з лабораторії в Ухані, робота якої зосереджена на дослідженні смертоносних патогенів.

Те, що цього не сталося, є однією з небагатьох остаточних заяв, яку команда ВООЗ змогла зробити після своєї поїздки до міста цього місяця.

"Наші висновки свідчать про те, що гіпотеза про лабораторні витоки навряд чи може пояснити введення вірусу в людську популяцію, а отже, не є гіпотезою, яка передбачає майбутні дослідження в нашій роботі, щоб підтримати нашу подальшу роботу щодо походження вірусу", - сказав член команди Пітер Бен Ембарек на пресконференції, в якій оголосив про свої висновки ще до виїзду команди з Китаю.

В той самий час, китайський чиновник ЦДК Цзен, висував саме таку гіпотезу не про лабораторію Ухань, а про Форт Детрік, лабораторію біомедичних досліджень армії США в штаті Мериленд. Доказів, що підтверджують цю теорію, наразі немає.

"США мають біологічні лабораторії по всьому світу", - заявив він в інтерв'ю, в якому є згадка про Форт Детрік та Інститут медичних досліджень інфекційних хвороб армії США (USAMRIID) та їх дослідження, які проводив горезвісний підрозділ 731 японської імператорської армії під час Другої світової війни.

"Чому в США стільки лабораторій? Яка мета цього?" - сказав Дзен. "У багатьох речах США вимагають, щоб інші були відкритими та прозорими. Зрештою, виявляється, що самі США часто є найбільш непрозорими".

Багато американських політиків та конспірологів поширювали думку про те, що відповідальність повинна нести китайська лабораторія, тоді як інші висловлювали думку альтернативних розробників біозброї, включаючи самі США.

Опитування, проведене Pew у квітні 2020 року, показало, що близько 30% американців вважають, що вірус створений в лабораторії, причому більшість з них стверджують, що створений навмисно.

Приблизно в той час провідні члени адміністрації тодішнього президента США Дональда Трампа, включаючи державного секретаря Майка Помпео, намагалися пов'язати Інститут вірусології Уханя з коронавірусом, маючи на увазі, що міг бути витік з лабораторії.

Китай з обуренням заперечував ці заяви та дорікав провідними вченими, що працюють над вірусом. Після інспекції лабораторії цього місяця команда ВООЗ в основному спростувала ці звинувачення, оголосивши висновки свого дослідження на пресконференції.

За даними розслідування CNN, зростаючий контроль щодо лабораторії на початку 2020 року, поряд з критикою першої реакції щодо поводження з пандемією зі сторони Китаю, схоже, спонукали органи пропаганди Комуністичної партії прийняти версію про Форт Детрік як потенційну протидію, як дзеркало дезінформації для відхилення критики.

І коли на початку цього року увагу знову повернулася до Уханя, пропаганда цієї змови подвоїлася: мережа офіційних державних рахунків, впливових осіб та державних ЗМІ поширила цю дезінформацію серед десятків мільйонів користувачів в Інтернеті.

Анжела Сяо Ву, доцент кафедри Нью-Йоркського університету Штайнхардт, яка вивчала зусилля, спрямовані на формування думки в Інтернеті в Китаї, сказала, що "це, безумовно, ефективна тактика для панівної партії спрямовувати увагу людей назовні, як спосіб спрямувати свої страхи та розчарування".

Хоча вона додала, що "багато інших урядів застосовували подібну тактику", включаючи адміністрацію Трампа.

Пожежники дезінфікують міжнародний аеропорт Уханя 3 квітня 2020 року.


Багато найпопулярніших дописів надходили від державних ЗМІ та приватних видань із тісними зв’язками з урядом.

Наприклад, кілька облікових записів популярних акторів на певний час перенесли фокус на форт Детрік, обмінюючись новинами про теорію змови зі своїми сотням тисяч послідовників, дозволяючи цій версії поширитися на ширшу групу, яка зазвичай не зосереджувалась на політиці.

Ву заявила, що загальноприйнятими, як правило, є неполітичні новини, що називається "онлайн-орієнтацією громадської думки", в тому числі "за допомогою комерційних угод".

"Те, як це працює в Китаї, нагадує комерційний сектор у західних країнах, де маркетингові фірми беруть гроші, щоб допомогти своїм клієнтам, включаючи політиків та організаторів кампаній, організувавши всі види KOL для поширення своїх повідомлень у соціальних мережах", - сказала вона про поширення від "ключових лідерів думок".

CNN не змогла отримати доступ до кількох найпопулярніших акаунтів, які розміщували повідомлення про форт Детрік, і немає жодних доказів, що дозволяють стверджувати, що цим користувачам соцмереж заплатили чи по-іншому заохотили розповсюджувати повідомлення про теорію чи це сталося просто тому, що це була популярна на той час новина.

Згідно з доповіддю DFRLab-AP, змови щодо форту Детрік, що виникли в китайській мережі, пізніше поширилися по всьому світі через Facebook та інші платформи, і були підхоплені політиками Росії та Ірану. Тим часом ще в Китаї органи пропаганди країни заявили про підтвердження після розслідування ВООЗ і напали як на Вашингтон, так і на західні ЗМІ, щоб поставити під сумнів його результати.

"Команда експертів ВООЗ майже виключила можливість того, що COVID-19 "втік" з лабораторії Інституту вірусології Уханя, і таким чином "відкрив двері" теорії, що вірус міг бути за межами Китаю до спалаху в Ухані. Це наукове твердження", - заявив у статті національний таблоїд "Global Times", додавши, що американські ЗМІ "є однією з найактивніших сил на Заході, що плетуть страшну брехню проти Китаю".

за матеріалами CNN


19.02.2021 1089
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415