COVID-19: як посилити імунітет, медичні міфи та ситуація на Івано-Франківщині

В Україні станом на 29 січня зафіксували 37 351 новий випадок COVID-19. Серед них — захворіли 5 341 дитина та 806 медпрацівників.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.

Зокрема, в Івано-Франківській області за добу 2 572 нові підтверджені випадки. Крім того, в області одужали — 653 особи, летальні випадки — дев'ять.

Так, за весь час пандемії в області захворіли 159 067 осіб. Зокрема, захворіли — 9 025 дітей, медичних працівників — 3 942, одужали — 126 084 особи, летальних випадків — 3 243.

Протягом минулої доби прикарпатські медики провели методом ПЛР — 4 386 досліджень, а методом ІФА — 263 дослідження.


Кількість захворювань в регіонах за добу:

  • Київ – 2418;
  • Вінницька область – 2100;
  • Волинська область – 768;
  • Дніпропетровська область – 1822;
  • Донецька область – 1430;
  • Житомирська область – 2214;
  • Закарпатська область – 876;
  • Запорізька область – 739;
  • Київська область – 1227;
  • Кіровоградська область – 193;
  • Луганська область – 599;
  • Львівська область – 3791;
  • Миколаївська область – 686;
  • Одеська область – 2598;
  • Полтавська область – 915;
  • Рівненська область – 1994;
  • Сумська область – 1502;
  • Тернопільська область – 1487;
  • Харківська область – 1319;
  • Херсонська область – 813;
  • Хмельницька область – 2186;
  • Черкаська область – 933;
  • Чернівецька область – 1085;
  • Чернігівська область – 1084.

В Україні діє адаптивний карантин, коли регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони епіднебезпеки.

З 23 вересня по всій Україні запровадили «жовту» зону. Проте, станом на 29 січня в Україні два регіони перебувають у «червоній» зоні епіднебезпеки.

Наразі у червоній» зоні епідемічної небезпеки Івано-Франківська та Рівненська області.

У «помаранчевій» зоні епіднебезпеки Вінницька, Волинська, Донецька, Закарпатська, Луганська, Запорізька, Одеська, Харківська, Хмельницька, Сумська, Житомирська, Львівська, Тернопільська, Чернігівська, Черкаська та Чернівецька області.

Інші регіони перебувають у «жовтій» зоні епіднебезпеки.

Згідно з даними відомства, станом на 28 січня рівень захворюваності на коронавірус в країні становив 709 на 100 тисяч населення при визначеному індикаторі 75 на 100 тисяч осіб. Найвищий показник захворюваності зафіксований на Івано-Франківщині — 1 917 на 100 тисяч населення, у Сумській — 1 409, Тернопільській та Чернівецькій областях — відповідно 1 252 і 1 216 на 100 тисяч населення.

Коефіцієнт виявлення випадків інфікування 28 січня був перевищений у 15 областях — понад 20%, а рівень госпіталізацій — у дев'яти регіонах при визначеному індикаторі 60 на 100 тисяч населення. Водночас показник завантаженості ліжок з киснем не перевищено в жодному регіоні України.

Зазначимо, що в областях без обмежень працюватимуть тільки аптеки, продовольчі й ветеринарні магазини, АЗС та банки. Натомість робота ресторанів, кав'ярень, спортзалів, кінотеатрів та непродовольчих магазинів можлива лише за повної вакцинації персоналу та відвідувачів.

Зазначимо, що 15 грудня Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року.

  читайте також: Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron»


Крім того, вже найближчими тижнями очікується до 40-60 тисяч хворих на добу. Однак смертність, за прогнозами, буде на третину нижчою, ніж в останню хвилю.

«Оскільки Україна велика, поширення коронавірусної хвороби, реєстрація кількості випадків та навантаження на систему охорони здоров'я неоднорідні.

Коли одна область може вийти з «червоного» рівня епідеміологічної небезпеки, то інша може до нього зайти. Тому загальнодержавного локдауну не буде», — зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Водночас за даними статистичного ресурсу Worldometers, станом на 27 січня за кількістю нових випадків COVID-19 Україна посіла 26 місце у світі та 16 — серед країн Європи.

Також Україна на 18 місці серед країн світу за кількістю нових летальних випадків від COVID-19 і на 8 — серед європейських країн.

Додамо, що від початку вакцинальної кампанії в Україні щепили 15 306 059 людей, з них отримали першу дозу — 15 306 057 людей, отримали дві дози — 14 600 434 людини, отримали додаткову дозу — 16 362 людини, бустерну дозу — 322 543 людини.

Загалом провели 30 245 396 щеплень.

Від початку вакцинальної кампанії в Івано-Франківській області провели 842 174 щеплення. Заразом на Прикарпатті 3 915 людей отримали бустерну дозу вакцини проти COVID-19, а  174 прикарпатці — додаткову дозу.


У чому різниця між бустерною і додатковою дозою?


Бустерна доза вводиться після повного курсу щеплення через 6-9 місяців для посилення вже наявного імунітету.

Додаткова доза призначена тільки для людей з ослабленим через важкі хвороби імунітетом. Її роблять після повного курсу щеплення через 28-90 днів.

При отриманні бустерної дози строк дії COVID-сертифіката подовжується на 270 днів після введення. При додатковій дозі строк сертифіката не подовжується і становить 270 днів із дати введення другої дози.

Люди з ослабленим імунітетом, які отримали додаткову дозу, також зможуть отримати бустерну дозу. Рекомендований термін — від 3 до 6 місяців після додаткової дози.


Також лікар-імунолог, кандидат медичних наук, доцент Івано-Франківського національного медичного університету Галина Курилів надала рекомендації, як захиститися від COVID-19 і посилити імунітет.

  • Отримайте повний курс щеплення і бустерну дозу. У разі ослабленого через важкі хвороби імунітету — додаткову дозу.
  • Користуйтеся захисними масками або респіраторами.
  • Ретельно мийте руки та користуйтеся антисептиками.
  • Обов’язково дотримуйтеся соціальної дистанції та уникайте скупчення людей, зважаючи на особливості штаму «Омікрон».

Що посилює імунітет:

  • Вітамін D.
  • Препарати цинку.
  • Вітамін С.
  • Загартовування.
  • Прогулянки на свіжому повітрі.
  • Фізичні вправи.
  • Уникання стресів.

Як зауважила медик, перед прийомом будь-яких вітамінів і препаратів обов’язковою є консультація із сімейним лікарем.


Нагадаємо, медики пояснюють, що стрімке зростання захворюваності обумовлене поширенням штаму «Omicron», який швидко передається та має симптоми звичайної застуди. Вірус вражає всі вікові категорії населення, зокрема і дітей.

Найчастіше «Омікрон» вражає верхні дихальні шляхи (рот, ніс). Це може спричиняти біль у вухах, зазначив доктор з інфекційних захворювань Каліфорнійського університету. Експерти радять не ігнорувати біль у вухах, адже це може бути важливою ознакою захворювання. У разі появи симптомів одразу зверніться до сімейного лікаря.

Також симптомами нового штаму є:

  • нежить (73%);
  • головний біль (67,5%);
  • втома (63,5);
  • чхання (60%);
  • біль у горлі (59,6%).

Водночас не виявили суттєвої відмінності від симптомів штаму «Delta», який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.

Попри те, що симптоми «Omicron» здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення нового штаму у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19.

При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, своєю чергою, має надати скерування на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції.


Водночас МОЗ спільно з освітньою платформою StopFake продовжують інформаційний проєкт «Чистий мозок». Представляємо нову підбірку спростувань.


МІФ №1: Молодші за 60 років вакциновані англійці помирають вдвічі частіше, ніж невакциновані
Користувачі соціальних мереж розповсюджують інформацію про те, що начебто вакциновані англійці молодші 60 років помирають вдвічі частіше, ніж невакциновані люди того ж віку. Здебільшого в таких повідомленнях цитують перекладений російською мовою англомовний текст із порівнянням щотижневих даних смертності від британського уряду. Деякі автори додають, що не знають, як це пояснити, окрім як «смертністю від щеплень».
Факт: У коментарі для StopFake експерти з організації Health Desk повідомили, що оприлюднені дані в соціальних мережах були неправильно витлумачені та не відображають ефективність вакцини або справжнє розуміння смертності, спричиненої COVID-19.

Міф №2: Вчені у Швеції довели, що вакцини від COVID-19 виснажують імунну систему


Низка сайтів, а також користувачі Facebook стверджують, що «результати досліджень шведських учених виявили серйозні проблеми, пов’язані з вакцинацією». Серед таких проблем зазначаються виснаження імунної системи, відсутність захисту від коронавірусу, загострення хронічних захворювань, зростання смертності вакцинованих у порівнянні з невакцинованими.

Факт: Насправді шведські вчені аналізували тривалість ефективності вакцинації від COVID-19, а в дослідженні нічого не йдеться про виснаження імунної системи. 


Міф №3: Існують люди, які «не підчеплять COVID-19» навіть при контакті з хворими


Маргінальні сайти розповсюджують інформацію про те, що існують люди, які «не підчеплять корону, навіть якщо контактують з хворим». Йдеться про людей, схильних до частих застудних захворювань, оскільки у них виробляються Т-клітини, що захищають від COVID-19. Користувачі посилаються на інтерв’ю ізраїльського лікаря Бориса Бриля. 

Факт: ​​В інтерв’ю лікар Борис Бриль говорить про те, що люди, які часто страждають на застудні захворювання та мають вироблені Т-клітини, менше ризикують заразитися COVID-19. Згідно з науковими дослідженнями, Т-клітини, вироблені до контакту з COVID-19, можуть знизити ймовірність тяжкого перебігу хвороби, але не інфікування загалом. 


До слова, невакцинованих медиків, працівників органів місцевого самоврядування та комунальників відсторонюватимуть від роботи з 31 січня.

Працівників вищезазначених установ, які не щепляться принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 до цього періоду, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати. 

Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.

Так, з 8 листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковими, почали відсторонювати від роботи. Тоді уряд видав постанову, у яких затвердив перелік професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.

Йшлося про обов'язкове щеплення для працівників освіти всіх форм власності, центральних та місцевих органів влади та їхніх підрозділів, соціальних закладів, а також державних підприємств і організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Крім цього, 9 грудня уряд знову розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково вакцинуватись проти COVID-19.

Зокрема, додали наступних співробітників:

▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.

Зазначимо, що термін відсторонення від роботи діятиме, поки людина не вакцинується.


Чи є винятки?


Так. Винятком будуть лише ті працівники, які мають обґрунтовані медичні протипоказання. Таким пацієнтам видадуть відповідну медичну довідку, яка свідчить, що робити щеплення не можна. Таке рішення ухвалює сімейний лікар.

«Проте, невеликий відсоток людей має протипоказання — це 3-4% всього. Сформовано, можливо, такий міф про те, що багатьом людям не можна вакцинуватися», — зауважив міністр охорони здоров’я України.

За його словами, сьогодні в Україні роблять усе для того, щоб запобігти будь-яким підробкам. А тому така довідка буде в електронній системі охорони здоров’я. Вона видаватиметься, як і COVID-сертифікат.


За яких умов допускатимуть до роботи?


У постанові Кабінету Міністрів йдеться про те, що термін відсторонення від роботи спливає після усунення обставин, які його зумовили. У цьому випадку ними є:

  • повна вакцинація;
  • скасування/зупинення дії постанови.

Наразі єдиною альтернативою локдауну є масова вакцинація. Уряд не планує вводити повний локдаун. Навіть у «червоних» зонах бізнес і громадські заклади працюватимуть при повній вакцинації всіх працівників і відвідувачів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють

Рідкісна побічна реакція від вакцини Johnson & Johnson: що відомо


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

969
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1983
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2853
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3489
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3688
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6882 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3873

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5688

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6826 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7641
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2479
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4743
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5128
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

496
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

959
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1830
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3412
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

937
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1805
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3933 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5468