Згідно з новим звітом про дослідження, яке опубліковане у четвер в журналі Reproduction є докази, що у важких випадках зараження Covid-19 внаслідок хвороби може змінитися якість сперми чоловіка, тим самим, можливий вплив на його фертильність.
"Цей звіт пропонує перші на сьогодні прямі докази того, що інфекція COVID-19 погіршує якість сперми та репродуктивний потенціал чоловіків", - йдеться у дослідженні.
Однак експерти, які не брали участі у дослідженні, відразу скептично поставились до висновку звіту та закликали до обережності у надмірному узагальненні результатів дослідження.
"Мені потрібно підкреслити обережність в інтерпретації цих даних. Наприклад, автори заявляють, що їхні дані демонструють, що" інфекція COVID-19 спричиняє значні порушення репродуктивної функції чоловіків", але насправді вона демонструє лише асоціацію", - йдеться в електронному листі Аллана Пейсі, професора андрології з Університету Шеффілда в Південному Йоркширі, Великобританія.
Невелике дослідження 84 чоловіків
"Ці ефекти на сперматозоїди пов'язані з нижчою якістю сперми та зниженням потенціалу фертильності. Хоча, як правило, вони покращувались з часом, проте у пацієнтів з COVID-19 вони залишались аномально вищими, і величина цих змін також була пов'язана із тяжкістю захворювання", - зазначив провідний дослідник Бехзад Гаджизаде Малекі, докторант Університету Юстуса Лібіха Гіссен, Гессен, Німеччина.
Постійне занепокоєння
"Тому все, що я бачу в цьому наборі даних, - це можливі відмінності в якості сперми між чоловіками, які хворі на фебрильну хворобу (лихоманку), і тими, хто був здоровим. Ми вже знаємо, що фебрильна хвороба може вплинути на вироблення сперми, незалежно від того, що її спричинило", - сказав Пейсі.
"Мене турбує те, що чоловіки з COVID мали значно більшу масу тіла і проходили ряд терапевтичних процедур. Ми знаємо, що ожиріння саме по собі знижує якість сперми. Лікування COVID може також вплинути на якість сперми цих чоловіків, а не на сам COVID", - сказала Льюїс. "Таким чином, необхідні більш тривалі дослідження, перш ніж яєчка вважатимуться органом високого ризику, характерним для Covid-19", - резюмувала професор.