Члени Світової організації торгівлі мають обговорити пропозицію про відмову від прав інтелектуальної власності на вакцини та препарати проти Covid-19 у середу на тлі зростаючого міжнародного тиску щодо збільшення доступу країн, що розвиваються.
Правозахисники також закликали міністрів закордонних справ та розвитку G7, які збираються у Лондоні, розглянути питання про перевагу патентів Covid-19 фармацевтичних компаній.
Активісти та багато світових діячів стверджують, що цей крок - єдиний спосіб пришвидшити доступ до рятівних вакцин проти Covid-19 для країн, що розвиваються, в той час, коли багатші країни скупили значну частину світового постачання.
Хоча зараз Сполучені Штати повністю щепили 32% свого населення - і можуть дозволити використання вакцини Pfizer для 12-15-річних громадян вже наступного тижня - багато бідних країн намагаються отримати дози вакцин для своїх літніх та найбільш вразливі громадян через COVAX, глобальну ініціативу з розподілу вакцин, яка надає пільгові та безкоштовні дози для країн з нижчими доходами.
Індія, де кількість інфікованих Covid-19 щодня зростає, що має руйнівні наслідки - з середини січня вводила понад 160 мільйонів доз вакцин порти Covid-19, але доз зараз недостатньо для її майже 1,4 мільярда населення. На сьогодні повністю щеплено лише близько 30 мільйонів людей.
Пропозицію про відмову від патенту, вперше висунули Південно-Африканська Республіка та Індія в жовтні минулого року, а оскільки її підтримали десятки країн, що в основному розвиваються, розгляне Генеральна рада СОТ після обговорення минулого тижня її Радою з торгових аспектів прав інтелектуальної власності (ТРІПС).
Пропозиція передбачає відмову для всіх членів СОТ деяких положень Угоди ТРІПС щодо "запобігання, стримування або поводження" з Covid-19. За словами СОТ, метою його прихильників є "уникнення бар'єрів для своєчасного доступу до доступних медичних виробів, включаючи вакцини та ліки, або до збільшення масштабів досліджень, розробок, виробництва та постачання необхідних медичних виробів".
Раніше відмова перешкоджала "невеликій кількості" заможніших країн, повідомляють "Лікарі без кордонів".
Коли його заблокували в СОТ у березні, допоміжна організація Oxfam визнала це рішення "великою втраченою можливістю" для прискорення виробництва вакцин у всьому світі та звинуватила багаті країни в тому, що вони "стоять на стороні декількох фармацевтичних корпорацій у захисті своїх монополій від потреб більшості країн, що розвиваються, які намагаються ввести першу дозу".
"Помилки керівництва"
Правозахисна група "Міжнародна амністія" та "Народний альянс вакцин" закликали лідерів "Великої сімки" в середу вислухати їхніх людей та забезпечити обмін знаннями про вакцини.
"Уряди G7 мають чіткі зобов'язання щодо прав людини, щоб знехтувати життями мільйонів людей у всьому світі заради інтересів фармацевтичних компаній, які вони фінансують", - заявив Стів Кокберн, керівник відділу економічної та соціальної справедливості в Amnesty International, у своїй новині звільнення.
"Це було б суттєвою помилкою керівництва продовжувати блокувати обмін технологіями, що рятують життя, і лише послужило причиною продовження величезного болю і страждання, які спричиняє ця пандемія".
Засідання СОТ у середу відбудеться на наступний день після того, як керівник Pfizer заявив, що компанія очікує приблизно 26 мільярдів доларів доходу від вакцини проти Covid-19 у 2021 році.
Більше ніж 300 експертів з питань охорони здоров'я підписали лист у п'ятницю, в якому стверджували, що Сполучені Штати повинні об'єднати зусилля, щоб змусити виробників вакцин відмовитись від прав інтелектуальної власності на вакцини та лікування коронавірусу, щоб більше країн могли почати їх виготовляти.
Група, яку очолив професор Колумбійського університету Террі Макговерн та Челсі Клінтон, заявила, що так звана відмова від TRIPS дозволить місцеве виробництво вакцин, лікування та діагностику. "Дозвіл країнам виробляти на місцевому рівні пришвидшить доступ до вакцин та лікування, запобіжить непотрібній смертності та сприятиме швидшому відновленню економіки", - написали вони.
"Поки вакцини, тестування та лікування не будуть доступні кожному скрізь, ми ризикуємо отримати нові штами, стійкість до препаратів та більші втрати життя та страждання в усьому світі".
Цей лист надійшов через два тижні після того, як понад 170 колишніх світових лідерів та лауреатів Нобелівської премії, включаючи колишнього прем'єр-міністра Великобританії Гордона Брауна, експрезидента Ліберії Елен Джонсон Сірліф та експрезидента Франції Франсуа Олланда, направили відкритий лист у Білий дім, в якому закликали президента Джо Байдена підтримати тимчасову відмову від прав інтелектуальної власності для вакцин проти Covid-19 у СОТ.