Чорнобиль та прикарпатці

Друга половина 80-х років для працівників органів внутрішніх справ Івано-Франківщини та усієї України стала періодом великих випробувань та напруженої праці.

 

Сумнозвісна аварія, яка сталася в ніч на 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції, на тривалий період змінила розмірений ритм роботи численних трудових колективів, органів та підрозділів МВС і загалом населення нашої держави.

 

Волею службового обов’язку першими прийняли на себе удар атомного монстра черговий персонал АЕС та працівники пожежної охорони міст Прип’яті і Чорнобиля, для яких він став непередбачуваним іспитом на мужність, стійкість, героїзм і вміння професійно виконувати свої завдання в екстремальних умовах.

 

Потім було багато днів і ночей, тижнів і місяців важкої і небезпечної для життя і здоров’я людей роботи щодо ліквідації наслідків аварії та зменшення її шкідливого впливу на навколишнє середовище.

 

З перших хвилин після виникнення катастрофи працівники органів внутрішніх справ Прикарпаття брали активну участь у ліквідації наслідків цієї жахливої аварії.

 

Підняті за сигналом тривоги, вони кинулись на бій з невидимим підступним ворогом. Вони, БОЙЧУК Михайло Степанович, ГРИШКО Дмитро Дмитрович, ГУРТОВСЬКИЙ Зіновій Миколайович, ДЗЕМ’ЮК Юрій Іванович, ІВАНЕЦЬ Петро Якович, ЄФІМОВИЧ Олег Миколайович, МАНДАР Михайло Михайлович, МЕНДЕЛЮК Іван Іванович, МАТУЛЯК Петро Ярославович, МИРОНОВ Микола Михайлович, МЕЛЬНИК Андрій Данилович, ТАРАСЕНКО Олександр Георгійович, РИБАК Іван Васильович, ОСІДАЧ Роман Степанович, КАСІЯНЧУК Василь Васильович, КОРИЗМА Петро Михайлович, КРЕЧКО Михайло Михайлович, КРУЛЬ Михайло Франкович, СЄРИЙ Ігор Павлович, СЕНИЧ Юрій Ярославович, ПРОКОПІВ Юрій Степанович, РОМАНЧИЧ Микола Миколайович, ( помер у 2005 році), ЯКОВИШИН Петро Володимирович, - це перші прикарпатські, тоді ще такі молоді, міліціонери, які з 26 по 30 квітня 1986 року стали на охорону громадського порядку в 30-кілометровій зоні навколо джерела біди і отримали невідомі дози опромінення.

 

Не було чіткого алгоритму щодо дій за даних обставин, та час вимагав від них негайних рішень. Тож часто доводилося діяти не за службовими інструкціями, а за велінням власного сумління і обов’язку.

 

Вони, ліквідатори тієї страшної катастрофи, досвіду та навичок боротьби з радіаційним лихом набули вже там, в Чорнобилі, залишивши на цій землі частку власного здоров’я.

 

Так, у книзі “ Чорнобильська катастрофа в документах, фактах та долях людей ” головний оперуповноважений інспектор ГУКР МВС України підполковник міліції Калашник П.С., який на той час був заступником командира зведеного загону УВС Київського міськвиконкому в зоні аварії на ЧАЕС, розповідає, що вже менше, ніж за добу після евакуації міста Прип’яті, а точніше о 1 годині 20 хвилин 28 квітня, підлеглий йому слухач навчального центру УВС Київського міськвиконкому міліціонер Коломийського МВВС Івано-Франківської області старшина міліції Романчич М.М., виявивши пильність, винахідливість і сміливість, затримав під час патрулювання по місту та доставив до Прип’ятського міськвідділу раніше двічі засудженого З., який скоював крадіжки з спустілих квартир.

 

У складі 25-ї бригади хімзахисту Міністерства оборони протягом 48 діб – з 18 липня по 3 вересня 1986 року – у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС також приймав участь батальйон протипожежної служби Івано-Франківської області, сформований із військовозобов’язаних запасу Прикарпаття.

 

У ньому налічувалось 269 чоловік, в тому числі 10 осіб начальницького складу пожежної охорони та УВС області.

 

Наказом УВС Івано-Франківського облвиконкому від 16 липня 1986 року №062 командиром батальйону було призначено заступника начальника відділу пожежної охорони УВС області підполковника внутрішньої служби Романа Антонюка, а начальником штабу (він же заступник командира батальйону) – начальника відділення служби і підготовки ВПО УВС майора внутрішньої служби В.В. Павловича. Заступниками командира батальйону були: - з політико-виховної роботи – старший лейтенант внутрішньої служби Василюк Я.Д.; - з тилового забезпечення – капітан внутрішньої служби Горчилін В.С. Цим же наказом медико-санітарне забезпечення батальйону було покладене на начальника поліклініки медслужби УВС І.М.Чоповського (нині покійного) і лікаря-терапевта В.Ф.Андрусяка Основними завданнями Івано-Франківського батальйону протипожежної служби були дезактивізація приміщень і обладнання 2 реакторного цеху, 3-го та 4-го енергоблоків АЕС, забезпечення безперебійної роботи насосів і стрічкового транспортера, які подавали бетонний розчин на спорудження т.зв. саркофагу та стіни між 3-м і 4-м енергоблоками станції, гасіння пожеж та загорання на ЧАЕС, у населених пунктах і лісових масивах 30-ти кілометрової зони відчуження. Чорнобильська катастрофа ще тривалий період вимагала залучення значних сил для ліквідації її наслідків. Протягом 1986-1990 років із Івано-Франківської області з цією метою були відряджені більше 400 працівників органів внутрішніх справ, переважна більшість яких в екстремальних умовах виконувала різні завдання щодо здійснення охорони громадського порядку, недопущення та припинення злочинних проявів, охорони зони по її периметру, недопущення випадків проникнення злочинного елементу в евакуйовані міста Прип’ять, Чорнобиль та інші населені пункти, охорона державного та особистого майна, надання практичної допомоги при евакуації мешканців з населених пунктів, розташованих у 30-ти кілометровій зоні, організація роботи з розкриття та розслідування злочинів на території, де розміщені громадяни, які евакуйовані з 30-ти кілометрової зони, заходи з безпеки дорожнього руху у зоні аварії та прилеглій до неї території, контролю за протипожежним станом об’єктів та гасіння пожеж. 26 квітня 1986 року – ця чорна дата, що позначає одну із найтяжчих трагедій в історії України, провела у людській свідомості болісну межу, що розділяє наше буття на до і післячорнобильське.

 

Чорнобиль – біль України. І біль цей неперебутній. 25 років пролетіли над зболеною українською землею після планетарної Чорнобильської катастрофи. Ще й сьогодні ми не можемо сповна оцінити чи бодай осмислити наслідки фатального вибуху. Знаємо тільки – це назавжди.

 

Кажемо, що від аварії на ЧАЕС в Україні постраждали 3,2 мільйона чоловік, серед них понад 1 мільйон дітей, і водночас розуміємо, що трагедія зачепила долю кожного українця, сколихнула життєве дерево українського народу і що ця лиховісна подія завжди об’єднуватиме усіх живих одними спогадами, одним сумом, однією надією.

 

Залишилася пам’ять, залишився біль, що пронизує серця тих, хто там був, і тих, хто через Чорнобиль зустрічає цьогорічний Великдень у смутку.

 

Згідно з архівними даними, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС взяли участь 472 працівники органів внутрішніх справ Прикарпаття.

 

Станом на квітень 2011 на обліку служби медичного забезпечення УМВС перебувають 312 ліквідаторів, із них інвалідів -103. Перебуває на пенсії 296 учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.

 

За час з 1986 року вже пішло з життя 55 чорнобильців, 24 з них внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС.

 

Хотілося би розповісти про особистий внесок кожного з них у загальну, величезну за своїми людськими і матеріально-технічними затратами роботу щодо ліквідації наслідків аварії та зменшенню її екологічно-шкідливого впливу на довкілля. Адже в пам’яті усіх тих, хто брав тоді безпосередню участь у виконанні невідкладних і вкрай важливих завдань в особливих умовах, ці події залишаться на все життя. Чорнобиль для нас ніколи не стане минулим. Величний подвиг здійснили всі, хто брав участь у ліквідації наслідків вибуху на 4-му блоці Чорнобильської АЕС. З часів аварії залишилися в основному документальні свідчення, які сухою мовою дозволяють відтворити події тих днів. Однак саме це дає змогу показати справжнє обличчя учасників двобою – розбурханого атома, який в своїй люті намагався знищити все навкруги, та тих, хто став на перепоні його свавіллю, ціною власного здоров’я чи й життям заплативши за це. Ті, хто вижив в тому страшному пеклі, які зараз це усвідомлюють, нині діляться спогадами про пережите та побачене, розповідаючи правду про ті дні, не намагаючись її прикрасити.

 

І нехай ці розповіді дещо сухуваті: правда в основному такою і буває – без лакування, жорсткою та гіркою. У 25 роковини, котрі віддаляють нас від тих подій, поклик нашого сумління – скласти данину пам’яті героям і жертвам Чорнобиля. Всі працівники органів внутрішніх справ, котрі пройшли через горнило Чорнобиля, не лише очевидці лиха, яке чорним рядком вписане в історію, а й герої свого часу, мужність та героїзм котрих гідні бути увічненими.

 

Час лікує рани, та не повинен розгладжувати закутків нашої пам’яті. І нехай спомини про страшну квітневу ніч 1986 року, боротьбу з наслідками катастрофи стануть останніми жахливими сторінками в нашій історії…

 

Володимир Числов, директор музею історії міліції Прикарпаття, голова Асаціації спілки “Чорнобиль” ОВС Івано-Франківської області.


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3486
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6823 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466