Раніше людям і в голову не приходило, та й різноманітності продуктів не було, щоб годувати 2-річну дитину чіпсами і давати запити їх кока-колою. Але минув час, розвинулася хімічна та харчова промисловість, в супермаркетах величезний асортимент солодощів і мінералок, які діти постійно «клянчут».
Але більшість батьків якщо і звертає увагу на складові продукту, вказані на упаковці, то не завжди знають про шкідливість барвників, ароматизаторів та консервантів.
У підсумку наші чада страждають не тільки від захворювань шлунково-кишкового тракту, але також можуть мати проблеми з нервовою системою. Завідуюча Вінницької обласної дитячої поліклініки, обласний дитячий гастроентеролог Людмила Кондратюк розповіла, що батьки все частіше і частіше звертаються на прийом до лікаря: «Що з нашою дитиною, чому в неї блювання, нудота, млявість?»
«Дуже важливим для здоров‘я дитини є якість продуктів і харчування. На жаль, незважаючи на те, що на упаковках дуже часто пишуть: відсутність консервантів, відсутність стабілізаторів й інших хімічних речовин, але в дійсності технічні умови виготовлення продукту не відповідають написаному. І коли батьки, довіряючись таким етикеткам, купують дитині шкідливий продукт, і вона його приймає, то, звичайно, в даному випадку продукти є причиною захворювання», — повідомила Л. Кондратюк.
Ласощі впливають на активність дітей
Багато споживачів (крім мабуть чиновників МОЗ) знають, в країнах Євросоюзу, продукти, що містять небезпечні для дітей барвники, зобов’язані розміщувати попереджувальні написи: «барвники» можуть чинити негативний вплив на активність й увагу дітей.
Гіперактивність — стан, при якому активність і збудливість людини перевищує норму. У випадку, якщо подібна поведінка є проблемою для інших, гіперактивність трактується як психічний розлад. Гіперактивність частіше зустрічається у дітей і підлітків, ніж у дорослих людей, адже викликається емоціями.Наші виробники знаючи про це, по видимому, не вважають себе споживачами або думають, що організми українських дітей відрізняються від інших європейців, не поспішають публікувати такі попередження. Причому це стосується і великих транснаціональних виробників, які продають свою (таку ж) продукцію і на ринку ЄС.З урахуванням цього, Цент експертиз ТЕСТ допоміг споживачам і підказав товари, що містять такі барвники.
Список продуктів, які категорично не можна купувати дітям:
- безалкогольний напій Тархун вироблений в Україні (марка Росинка) — містить небезпечний барвник Е102;
- шоколадний батончик MilkyWay вироблений в Росії (компанія Марс) — містить небезпечний барвник Е129;
- безалкогольний напій Schweppes вироблений в Україні Пряна Журавлина (компанія Кока-Кола) — містить небезпечний барвник Е129;
- безалкогольний напій Тархун вироблений в Україні (марка Біола) — містить небезпечний барвник Е102;
- безалкогольний напій Зі смаком лайма вироблений в Україні (марка Оболонь) — містить небезпечний барвник Е102;
- мармелад «Апельсинові та лимонні дольки» вироблено в Україні (марка «Повна чаша») — містять небезпечні барвники Е102 і Е110;
- дитячі драже M&Ms зроблені в Росії (компанія Марс) — містять відразу 5 небезпечних барвників;
- драже «Морські камінці» вироблено в Україні (марка «Повна чаша») — містять небезпечні барвники Е102 і Е122;
- цукерки «Дюшес» вироблено в Україну (марка «Повна чаша») — містять небезпечний барвник Е102;
- дитячі драже M&Ms з арахісом зроблено в Росії (компанії «Марс») — містять відразу 5 небезпечних барвників;
- цукерки «Барбарис» вироблено в Україні (марка «Повна чаша» — містять небезпечний барвник Е122;
- напій соковий «Сицилійський червоний апельсин» вироблено в Україні (марка Сандора) містить найнебезпечніший барвник Е110;
- цукерки «Гусячі лапки» вироблено в Україні (марка «Повна чаша») — містять небезпечний барвник Е129;
- рулет з начинкою «полуниця» 7 days зроблено в Росії (марка Chipita) — містить небезпечний барвник Е124;
- напій соковий «Сицилійський червоний апельсин» вироблено в Україні (марка Джаффа) — містить небезпечний барвник Е110;
- дві марки печива Фруктберрі зі смаком полуниці та зі смаком вишні вироблено в Україні (марка АВК) — містить небезпечний барвник Е122;
- мармелад для хворих діабетом «Розмай» зроблено в Україні — містить одразу 3 небезпечних барвника Е102, Е122, Е124;
- безалкогольний соковмісний напій Fanta, зроблено в Україні (компанія Кока-Кола) — містить небезпечний барвник Е104.