Вугільна електростанція в Нанкіні
Зростаюча криза постачання електроенергії в Китаї спричиняє припинення роботи домогосподарств та змушує заводи скорочувати виробництво, загрожуючи уповільненням економіки країни та ще більшим навантаженням на глобальні ланцюжки поставок.
Компанії в індустріальних центрах країни отримали вказівку обмежити споживання енергії, щоб зменшити попит на електроенергію, повідомляють державні ЗМІ.
Електропостачання деяких будинків припинили внаслідок чого, як повідомляють у місцевих ЗМІ, навіть затримували людей у ліфтах.
"Несподіване і безпрецедентне" відключення електроенергії виникло у трьох північно-східних провінціях в понеділок, повідомляє державне видання Global Times.
Газета повідомляла у вівторок, що нормування влади в провінціях Хейлунцзян, Цзілінь та Ляонін "призвело до серйозних збоїв у повсякденному житті людей та ділових операціях".
Внаслідок дефіциту електроенергії також зазнали збитків у південній провінції Гуандун, великому промисловому та транспортному вузлі.
Місцеві чиновники заявили в понеділок, що багато фірм намагаються зменшити попит, працюючи два -три дні на тиждень.
Китайська державна мережева корпорація заявила в понеділок, що "піде на все, щоб боротися у важкій битві за постачання електроенергії" та докладе всіх зусиль для забезпечення хоча б житла.
У червні Китай зазнав подібного падіння виробництва електроенергії, але ситуація погіршилася.
Промисловість стикається з величезним тиском від зростання цін на енергію та з боку Пекіна щодо боротьби з викидами вуглецю.
Найбільший забруднювач у світі намагається виконати обіцянку, що викиди вуглецю досягнуть свого піку до 2030 року.
Це вимагає від провінцій використовувати менше викопного палива для кожної одиниці економічної продукції, наприклад, спалюючи менше вугілля для виробництва електроенергії.
Водночас попит на товари китайського виробництва зростав у міру виходу світової економіки з пандемії. Результат: недостатність енергії, щоб забезпечити виробництво.
Великі міжнародні постачальники готуються до впливу на підприємства, які вже стикаються із затримками, що виникли внаслідок нестачі та глобальними затримками доставлення.
Pegatron-тайванська фірма, що виробляє компоненти та збирає iPhone для Apple (AAPL) заявила у вівторок, що співпрацює з "політикою місцевого [китайського] уряду", щоб "активувати механізми енергозбереження та скоротити виробництво", у відповідь на запит CNN Business для коментарів щодо кризи влади.
Pegatron має великий завод у східному китайському місті Куншань, де тайванські ЗМІ повідомляють, що влада обмежує постачання електроенергії.
Нормування потужності може створити нові затримки у ланцюжку постачання технологій, вважає Дейл Гай, директор Counterpoint Research, хоча, ймовірно, не настільки серйозний, як нестача комп’ютерних мікросхем у всьому світі, яка зашкодила всьому, від автомобілів та пральних машин до іншої електроніки.
Перебої в місцях, де зазвичай збираються модулі смартфонів, можуть призвести до короткочасних затримок. Існує "ймовірно, деяка затримка компонентів приблизно на тиждень", сказав Гай. "Що все ще можна контролювати, але це затримка".
Зниження прогнозів зростання
Шок навіть спонукає економістів скоротити очікування зростання цього року у другій за величиною економіці світу.
У п'ятницю аналітики компанії Nomura зменшили прогноз зростання Китаю у 2021 році на половину відсоткового пункту до 7,7%, посилаючись на "зростання кількості заводів", яким довелося "припинити роботу", або через обмеження на місцеве споживання енергії, або через відключення електроенергії, зростання цін та дефіциту вугілля.
Аналітики Goldman Sachs у вівторок скоротили прогноз зростання ВВП на 2021 рік до 7,8% з 8,2%, посилаючись на "нещодавнє різке скорочення виробництва в ряді галузей високої енергоємності".
Вони відзначили, що "остаточна невизначеність" почалася в останньому кварталі року, враховуючи, що економіка Китаю вже стикається з ризиками через боргову кризу в "Евергранде" - конфліктній боротьбі, яка викликала побоювання серед деяких аналітиків щодо потенційного моменту для Китаю Lehman Brothers. Проблеми з енергопостачанням не є новиною для Китаю.
Цього літа кілька провінцій Китаю попередили про дефіцит, що було найгіршим в країні з 2011 року. Але останні звіти викликають ще більше занепокоєння. Гострий дефіцит у частинах північного сходу "триватиме ще деякий час", повідомляє державне мовлення CCTV.
Китай вийшов з пандемії значною мірою завдяки буму будівництва та виробництва: але проєкти та заводи з нерухомості потребують тонни електроенергії, а отже, і величезної кількості вугілля.
Зосередження на інфраструктурі та будівництві змусило викиди вуглекислого газу Китаю досягти рекордних показників у першому кварталі 2021 року, згідно з дослідженням, яке опубліковане у травні Центром досліджень енергетики та чистого повітря (CREA). Агентство заявило, що це найшвидший темп зростання за більше ніж десять років.
"Економіка набагато більше орієнтована на промисловий сектор, ніж на сектор споживання", - пише економіст Macquarie Ларрі Ху у примітці до досліджень. "На жаль, енергоємність у промисловості набагато вища, ніж у секторі споживання".
Бум сировинних товарів після пандемії та амбітні кліматичні цілі тим часом спричинили високі ціни на вугілля, враховуючи зростання попиту та зменшення видобутку. Ху зазначив, що ціна на теплове вугілля, яке в основному використовується для виробництва електроенергії, зросла цього року з 671 юанів (104 долари США) за тонну до приблизно 1100 юанів (170 доларів США). Проте це не допомагає торговій напрузі.
за матеріалами CNN