CNN: відомо, коли повернуться смак та запах, якщо вони зникли після Covid-19

Аліссон Кларк вперше зрозуміла, що у неї точно був Covid-19 у вересні минулого року, коли жінка втратила нюх.

"Я взяла чашку кави вранці, і вона просто була гарячою на дотик, без смаку і запаху", - сказала Кларк, національний стратег з питань засобів масової інформації в Університеті Флориди.

"Під час карантину я почувалася настільки добре, що подумала, що це помилково позитивний результат, але тоді, коли це сталося, я подумала:"Добре, це справді ковід", - сказала Кларк.

Через кілька місяців вона мила волосся своїм улюбленим ароматним шампунем, коли помітила незвичний запах.

"Лаванда - мій улюблений запах, але тепер шампунь пахнув сіркою та порохом", - сказала вона.

Раптом багато речей запахло дивно або спотворено. Червоне м'ясо пахло "мерзенним, гнилим", а все, що було зі спиртом, пахло "противно".

"Найгіршим є дезінфікуючий засіб для рук, бо він скрізь. Пахне дешевою текілою та шинкою з нотками парфумів старої леді", - каже Кларк. "Або те, що, на мою думку, мало приємно пахнути, тепер має не той запах, який я коли-небудь відчувала".

Кларк страждає на паросмію, спотворення запаху, яке виникає, коли рецепторні клітини в носі не виявляють і належним чином не переносять запахи в мозок. Це може статися після сильної застуди або інфекції пазухи, травми голови, судом та деяких ліків.

Паросмія також асоціюється з повною втратою запаху та смаку, так звана аносмія, яка стала характерною ознакою інфекцій Covid-19 від легкої та середньої тяжкості.

Через пів року після діагнозу Covid-19 ніс Кларк все ще відновлюється.

"Я можу виявити запахи - я просто не можу точно сказати, які вони", - пояснює Кларк. "Отже, я розумію, що ця паросмія - це зміни в мозку, який намагається реагувати та знову почати розрізняти запахи".


Рік на одужання
Нове дослідження, яке опублікували в четвер у JAMA Network Open, може дати надію Кларк.

У дослідженні брали участь 97 пацієнтів з Covid-19, які втратили відчуття смаку та запаху впродовж року.

Кожні чотири місяці всіх пацієнтів просили розповісти дослідникам, як вони відчувають, що їх нюхова функція відновлюється. З учасників дослідження 51 також пройшов об’єктивне тестування, щоб перевірити їх здатність нюхати через кожні чотири місяці.

"За вісім місяців об'єктивна нюхова оцінка підтвердила повне одужання 49 з 51 пацієнта (96,1%)", - каже доктор Маріон Рено, отоларинголог з університетських лікарень Страсбурга, Франція.

З двох пацієнтів, які не повністю одужали, один відчував запахи, але спотворено, тоді як інший не відновив здатність нюху взагалі. Цікавим додатковим відкриттям стало те, що багато людей, які відновили свою нюхову функцію за оцінкою об'єктивного тесту нюхання, продовжували вірити, що їхнє відчуття смаку та запаху знижено. З 49, хто пройшов тестування як повністю відновлене, лише 23 сказали, що відчули, що нюх повністю повернувся.

"Це підкреслює важливість застосування обох методів для оцінки поствірусного нюхового розладу", - написали дослідники.


Ранній знак симптом Covid-19

Незвичайний симптом втрати запаху виявили порівняно рано в період пандемії.

Дослідження виявили, що втрата запаху може траплятися у 40% - 68% випадків захворювання на Covid-19, найчастіше виникаючи у легких та середніх формах перебігу хвороби, і найчастіше це вражає більше жінок, ніж чоловіків.

Хоча й раніше було встановлено, що застуда та інші інфекції впливають на нюх, іноді навіть це триває постійно, дослідження, яке провели у серпні 2020 року показало, що різниця все ж таки є. Здатність виявляти солодкий і гіркий смак особливо порушується у пацієнтів із Covid-19 у порівнянні з порушеннями у пацієнтів із застудою.

"Особливо цікаво, що Covid-19, здається, особливо впливає на рецептори солодкого і гіркого смаку, оскільки вони, як відомо, відіграють важливу роль у вродженому імунітеті", - сказав автор дослідження Карл Філпотт, професор ринології та ольфактології в Університеті Східної Англії.


Чи можете ви перевірити свій запах вдома?

Так, існує кілька способів точно перевірити нюх в домашніх умовах, стверджують експерти. Одним з них є тест на желе.

"Ви берете желе в одну руку, а іншою рукою міцно тримаєте ніс, щоб у вас не було повітряного потоку", - сказав Стівен Мангер, директор Центру запаху і смаку Університету Флориди.

"Ви кладете желе в рот і жуєте. Скажімо, це фруктовий смак желе: якщо ви отримаєте солоне і солодкість желе, ви дізнаєтесь, що у вас функціональний смак", - сказав Мангер.

"Тоді, поки ще жуєте, раптом відпустіть ніс. Якщо у вас є нюх, ви раптом відчуєте всі запахи й скажете:" О! Це лимонний желе ", або" О! Це вишня". Це насправді дуже емоційна, швидка реакція типу "нічого собі", - пояснив він.

"Якщо ви можете перейти від кисло-солодкого до повного смаку і знати, що це за смак, - сказав Мангер, - то ваш нюх, мабуть, у досить хорошій формі".

Наукова назва цього процесу - ретро нюх, при якому запахи стікають із задньої частини рота вгору через носогорло та потрапляють у носову порожнину.

Але що, якщо у вас немає желе? Ви також можете вживати інші продукти, сказав лор-спеціаліст д-р Еріх Фойгт, директор відділу отоларингології в NYU Langone Health.

"Чистий запах буде, якщо ви зможете відчути запах певної речовини, яка не стимулює інші нерви", - сказав Фойгт. "Ось деякі приклади цього можуть бути, якщо ви відчуваєте запах меленої кави або заварювання кави, або якщо ви відчуваєте запах коли хтось чистить апельсин. Це відчуття запаху".

Але ви повинні бути обережними, бо легко подумати, що ви використовуєте нюх, коли цього не робите, сказав Фойгт.

"Так, наприклад, аміак або розчини для чищення стимулюють трійчастий нерв", - сказав він. "І тому люди будуть думати:" О, я відчуваю запах клороксу, я відчуваю аміак, а це означає, що я відчуваю запах ". Але ні, це не правильно. Вони насправді не мають нюху, вони використовують трійчастий нерв".

за матеріалами СNN


26.06.2021 1230
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

952
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1958
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2829
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3464
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6851 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7628
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2463
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

946
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1816
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3399
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1788
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3907 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5453