Аліссон Кларк вперше зрозуміла, що у неї точно був Covid-19 у вересні минулого року, коли жінка втратила нюх.
"Я взяла чашку кави вранці, і вона просто була гарячою на дотик, без смаку і запаху", - сказала Кларк, національний стратег з питань засобів масової інформації в Університеті Флориди.
"Під час карантину я почувалася настільки добре, що подумала, що це помилково позитивний результат, але тоді, коли це сталося, я подумала:"Добре, це справді ковід", - сказала Кларк.
Через кілька місяців вона мила волосся своїм улюбленим ароматним шампунем, коли помітила незвичний запах.
"Лаванда - мій улюблений запах, але тепер шампунь пахнув сіркою та порохом", - сказала вона.
Раптом багато речей запахло дивно або спотворено. Червоне м'ясо пахло "мерзенним, гнилим", а все, що було зі спиртом, пахло "противно".
"Найгіршим є дезінфікуючий засіб для рук, бо він скрізь. Пахне дешевою текілою та шинкою з нотками парфумів старої леді", - каже Кларк. "Або те, що, на мою думку, мало приємно пахнути, тепер має не той запах, який я коли-небудь відчувала".
Кларк страждає на паросмію, спотворення запаху, яке виникає, коли рецепторні клітини в носі не виявляють і належним чином не переносять запахи в мозок. Це може статися після сильної застуди або інфекції пазухи, травми голови, судом та деяких ліків.
Паросмія також асоціюється з повною втратою запаху та смаку, так звана аносмія, яка стала характерною ознакою інфекцій Covid-19 від легкої та середньої тяжкості.
Через пів року після діагнозу Covid-19 ніс Кларк все ще відновлюється.
"Я можу виявити запахи - я просто не можу точно сказати, які вони", - пояснює Кларк. "Отже, я розумію, що ця паросмія - це зміни в мозку, який намагається реагувати та знову почати розрізняти запахи".
Рік на одужання
У дослідженні брали участь 97 пацієнтів з Covid-19, які втратили відчуття смаку та запаху впродовж року.
Кожні чотири місяці всіх пацієнтів просили розповісти дослідникам, як вони відчувають, що їх нюхова функція відновлюється. З учасників дослідження 51 також пройшов об’єктивне тестування, щоб перевірити їх здатність нюхати через кожні чотири місяці.
"За вісім місяців об'єктивна нюхова оцінка підтвердила повне одужання 49 з 51 пацієнта (96,1%)", - каже доктор Маріон Рено, отоларинголог з університетських лікарень Страсбурга, Франція.
З двох пацієнтів, які не повністю одужали, один відчував запахи, але спотворено, тоді як інший не відновив здатність нюху взагалі. Цікавим додатковим відкриттям стало те, що багато людей, які відновили свою нюхову функцію за оцінкою об'єктивного тесту нюхання, продовжували вірити, що їхнє відчуття смаку та запаху знижено. З 49, хто пройшов тестування як повністю відновлене, лише 23 сказали, що відчули, що нюх повністю повернувся.
"Це підкреслює важливість застосування обох методів для оцінки поствірусного нюхового розладу", - написали дослідники.
Ранній знак симптом Covid-19
Незвичайний симптом втрати запаху виявили порівняно рано в період пандемії.
Дослідження виявили, що втрата запаху може траплятися у 40% - 68% випадків захворювання на Covid-19, найчастіше виникаючи у легких та середніх формах перебігу хвороби, і найчастіше це вражає більше жінок, ніж чоловіків.
Хоча й раніше було встановлено, що застуда та інші інфекції впливають на нюх, іноді навіть це триває постійно, дослідження, яке провели у серпні 2020 року показало, що різниця все ж таки є. Здатність виявляти солодкий і гіркий смак особливо порушується у пацієнтів із Covid-19 у порівнянні з порушеннями у пацієнтів із застудою.
"Особливо цікаво, що Covid-19, здається, особливо впливає на рецептори солодкого і гіркого смаку, оскільки вони, як відомо, відіграють важливу роль у вродженому імунітеті", - сказав автор дослідження Карл Філпотт, професор ринології та ольфактології в Університеті Східної Англії.
Чи можете ви перевірити свій запах вдома?
Так, існує кілька способів точно перевірити нюх в домашніх умовах, стверджують експерти. Одним з них є тест на желе.
"Ви берете желе в одну руку, а іншою рукою міцно тримаєте ніс, щоб у вас не було повітряного потоку", - сказав Стівен Мангер, директор Центру запаху і смаку Університету Флориди.
"Ви кладете желе в рот і жуєте. Скажімо, це фруктовий смак желе: якщо ви отримаєте солоне і солодкість желе, ви дізнаєтесь, що у вас функціональний смак", - сказав Мангер.
"Тоді, поки ще жуєте, раптом відпустіть ніс. Якщо у вас є нюх, ви раптом відчуєте всі запахи й скажете:" О! Це лимонний желе ", або" О! Це вишня". Це насправді дуже емоційна, швидка реакція типу "нічого собі", - пояснив він.
"Якщо ви можете перейти від кисло-солодкого до повного смаку і знати, що це за смак, - сказав Мангер, - то ваш нюх, мабуть, у досить хорошій формі".
Наукова назва цього процесу - ретро нюх, при якому запахи стікають із задньої частини рота вгору через носогорло та потрапляють у носову порожнину.
Але що, якщо у вас немає желе? Ви також можете вживати інші продукти, сказав лор-спеціаліст д-р Еріх Фойгт, директор відділу отоларингології в NYU Langone Health.
"Чистий запах буде, якщо ви зможете відчути запах певної речовини, яка не стимулює інші нерви", - сказав Фойгт. "Ось деякі приклади цього можуть бути, якщо ви відчуваєте запах меленої кави або заварювання кави, або якщо ви відчуваєте запах коли хтось чистить апельсин. Це відчуття запаху".
Але ви повинні бути обережними, бо легко подумати, що ви використовуєте нюх, коли цього не робите, сказав Фойгт.
"Так, наприклад, аміак або розчини для чищення стимулюють трійчастий нерв", - сказав він. "І тому люди будуть думати:" О, я відчуваю запах клороксу, я відчуваю аміак, а це означає, що я відчуваю запах ". Але ні, це не правильно. Вони насправді не мають нюху, вони використовують трійчастий нерв".
за матеріалами СNN