Понад 4000 вчених, лікарів, медсестер та інших фахівців підписали лист, який опублікували у середу, засуджуючи плани британського уряду скасувати більшість заходів боротьби з пандемією в Англії 19 липня, назвавши такі дії "небезпечним та неетичним експериментом".
"Ми вважаємо, що це рішення небезпечне і передчасне", - написали вони в листі до медичного журналу "Lancet".
Уряд Великобританії повинен переглянути свою поточну стратегію і вжити термінових заходів для захисту громадськості, включаючи дітей.
Ми вважаємо, що уряд починає небезпечний і неетичний експеримент, і ми закликаємо його припинити плани щодо відмови від пом'якшувальних заходів 19 липня 2021 року ", - додали науковці.
Натомість уряд повинен відкласти відкриття кордонів, поки всім, включаючи підлітків, не запропонують вакцинацію, і поки не будуть вжиті заходи щодо пом'якшення наслідків, особливо потрібна відповідна вентиляція та інтервали в школах.
"До цього часу заходи охорони здоров'я повинні включати такі, до яких закликає ВООЗ - маска, яку носять у приміщеннях, навіть для тих, хто щеплений ", - написали вони.
Лист, який спочатку підписали кілька десятків дослідників, наразі містить понад 4200 підписів.
"Уряд навмисно зробив вибір піддавати дітей масовому зараженню, а не захищати їх у школах або вакцинувати", - сказала д-р Діпті Гурдасані, епідеміолог з Університету Королеви Марії, який організував написання листа.
"Це неетично і неприпустимо. Наша молодь вже стільки страждала за минулий рік, і зараз їх засуджують за наслідки цього небезпечного експерименту".
Британський прем'єр-міністр Борис Джонсон оголосив, що обмеження будуть зняті на початку цього місяця, назвавши 19 липня "Днем Свободи" і запитав: "Якщо ми не зможемо відкритись у найближчі кілька тижнів ... то коли ми можемо?"
Прем'єр-міністр додав, що остаточне рішення про розблокування в Англії приймуть 12 липня після розгляду даних.
У рамках зняття карантинних обмежень відбудеться перехід від юридичних обмежень до особистої відповідальності, заявив Джонсон. Це означало б скасування офіційної вимоги, законів про обов'язкове носіння маски, дотримання соціального дистанціювання та вказівки працювати вдома.
Поточні обмеження включають підтримку дистанції "один метр плюс", використання маски в громадському транспорті та всередині закритих громадських приміщень, обмеження кількості відвідувачів на весіллях та похоронах, постійне закриття нічних клубів та обмеження щодо роботи кафе та ресторанів.
Натомість епідеміологи закликали уряд прийняти більш розумну політику, як постійне використання масок та інвестиції у вентиляцію в школах та на робочих місцях, одночасно надаючи більше часу для більш широкого охоплення вакцинацією до скасування заходів.
"На відміну від заяв урядових вчених, наукового консенсусу щодо поточних планів уряду щодо зняття карантинних обмежень на 19 липня немає. Натомість є глибокі розбіжності", - зазначив у заяві редактор "Lancet" д-р Річард Хортон.
"Багато вчених щиро стурбовані тим, що, маючи неоптимальні показники подвійної вакцинації та стрімко зростаючу швидкість передачі, ми перебуваємо у дуже небезпечному моменті пандемії. Зняття карантинних обмежень 19 липня призведе не тільки до прискорення передачі вірусу, оскільки істотно збільшиться рівень захворювання та госпіталізацій щодо коронавірусного інфікування, але також створюють умови для появи нових штамів, які знижують рівень захисту навіть з вакцинацією."
Лист також підписав доктор Ерік Топол, кардіолог і директор дослідницького підрозділу досліджень Скриппса в Ла-Хойї, Каліфорнія.
"Різке зростання випадків захворювання у зв'язку із появою штаму Дельта у Великобританії не тільки сприятиме продовженню пандемії, але також призведе до важких захворювань, госпіталізацій та смертей.
Якщо витратити більше часу на подальше покращення рівня вакцинації, це повинно допомогти зменшити кількість жертв цього штаму, який надзвичайно швидко поширюється", - зазначив Топол у заяві.
Британська медична асоціація також заперечила проти цих планів.
У середу високопоставлений представник Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) закликав бути обережними, скасовуючи обмеження. "На цей момент ми просимо уряди не втрачати наші досягнення", - сказав доктор Майк Райан, керівник програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій, під час зустрічі в Женеві.
Не називаючи конкретних країн, Райан сказав, що це "небезпечне припущення", що країни, які щепили значну частину свого населення, можуть контролювати збільшення госпіталізацій та смертність.
За даними британського уряду, 86,4% дорослих жителів отримали принаймні одну дозу вакцини проти Covid-19, а 64,6% повністю вакциновані.
У середу у Великобританії зареєстрували понад 32 000 нових випадків інфікування, а у липні передбачається різке збільшення числа нових випадків захворювання. Великобританія одна з найбільш постраждалих країн в Європі, під час пандемії зафіксовано понад 128 000 смертей та майже 5 мільйонів випадків.
за матеріалами CNN