CNN: в Африці найменше людей щеплені від Covid-19, ніж будь-де у світі

Кенійський медичний працівник готується ввести дозу вакцини Оксфорд / Астра Зенека ще в березні


Мій дядько помер від Covid-19, перш ніж він зміг отримати вакцину в Кенії, а я отримав можливість обирати між фірмами свою дозу в американській аптеці.

Ось так виглядає нерівність розподілу вакцин.

Щоразу, коли я отримую дзвінок з дому, моє серце стискається. Я завжди боюся, що рідні  дзвонять, щоб повідомити про те, що моя бабуся померла. Вона дихає за допомогою апарату штучної вентиляції легенів чотири тижні, і моє занепокоєння наближається до точки перелому. Страшний дзвінок може надійти будь-коли: Covid-19  не подолано.

Навіть у 96 років моя бабуся-кенійка була серед сотень мільйонів у країнах, що розвиваються, і до недавнього часу не була щеплена, бо багаті країни накопичили більшість доступних вакцин.  Хоча я більш ніж на 60 років молодший за неї, до квітня мене повністю прищепили, оскільки я жив у США, де кожен, хто старше 12 років, може отримати вакцину, якщо захоче.

Гострий дефіцит доз для найбідніших людей у ​​світі називають "вакцинним апартеїдом", "жадібністю" та "катастрофічним моральним провалом". Проте публічне ганьблення мало що зробило, і Африка отримала найменше вакцин у світі на сьогодні.

Зараз приблизно половина всіх американців повністю щеплена. Тут, у Кенії, ця цифра становить лише 1,1% населення. Хоча заможні країни відмовляються від усіх обмежень і знову відкривають свої кордони, оскільки більшість дорослих повністю прищеплені, нові випадки зростають найшвидшими темпами за всю історію пандемії в Африці, де дуже мало людей вакциновані.

Захід накопичив більше вакцин, ніж їм коли-небудь знадобиться, угоди, укладені у кількох країнах, дозволяють їм купувати дози, необхідні для щеплення кожного свого громадянина кілька разів. На початку року країни Північної Америки придбали достатньо доз для повного щеплення населення регіону більш ніж удвічі, тоді як африканські країни забезпечили лише у кількості, яка покриває третину населення континенту. Наймолодша у світі країна Південний Судан зараз повністю вичерпала вакцини та припинила свою програму, оскільки не знає, коли отримає наступі дози вакцини.

З 3,5 мільярда людей, які вже отримали щеплення у всьому світі, лише 1,6% перебувають в африканських країнах. Нові випадки на континенті зростають протягом восьми тижнів поспіль, що призводить до нової хвилі блоку локдаунів, перевантажень систем охорони здоров’я, втрати засобів до існування та - що найгірше - великих жертв. Тільки за минулий тиждень смертність зросла на понад 40%. Багатьом з них можна було б запобігти, якби більше африканців були щеплені.

Немає можливості оплакувати

Я щойно закінчив зйомки в тісному відділенні інтенсивної терапії для лікування критичних пацієнтів Covid-19 в столиці Уганди Кампалі минулого місяця, коли дізнався, що мій дядько Юстус сам помер від вірусу через кордон у Кенії. Я був з розбитим серцем і злий.

Він не був щеплений, оскільки Кенія не мала - і все ще не має - достатньої кількості доз вакцини навіть для таких старших людей, як він. Юстуса поховали протягом 48 годин, як того вимагає уряд Кенії. Він був третім членом сім'ї, який загинув під час пандемії, і я не мав можливості належним чином оплакувати або бути присутнім, на його похороні.

На заході Кенії, де живе моя бабуся і де загинув мій дядько, надзвичайні умови, оскільки штам Дельта сильно лютує у регіоні. Це черговий удар по бідному регіону в країні, де з кінця березня 2020 року введена комендантська година.

Як і скрізь у світі, пандемічна втома охоплює й Африку. Різниця тут полягає в тому, що люди не можуть дозволити собі ігнорувати здоровий глузд заходів охорони здоров’я, тому що ми не маємо розкоші широко розповсюдженої вакцини та колективного імунітету, який захистить нас.

"І оскільки люди помирають щодня, тому я кажу, що відкладена вакцина - це вакцина, якій відмовлено", - сказав CNN доктор Гітахі Гітінджі, генеральний директор Amref Health Africa.

Африканці залишились збентеженими небажанням ділитися вакцинами на Заході

Люди чекають автобусів на автостанції в Кігалі, столиці Руанди, 1 липня

У Руанді є, мабуть, найсуворіші правила щодо соціального дистанціювання та маскування, які я бачив де-небудь на континенті, але східноафриканська держава була змушена ввести ще один суворий карантин, щоб спробувати послабити силу третьої хвилі інфекцій.

У країні дотримувались усіх рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) і, здавалося, робили все правильно, але все-таки випадки інфікування коронавірусом постійно зростають, оскільки лише вакцини забезпечують справжній захист. Оскільки щеплено лише близько 2% жителів Руанди, це може бути не останнім блокуванням в країні.

Багатьох людей, яких я зустрів у п'яти африканських країнах, що я відвідав за останні кілька тижнів, бентежить питання надлишку вакцин на Заході. Я спостерігав за висвітленням протестів у Європі проти правил вакцинації.

"Чи можуть вони дати нам ті вакцини, яких вони не хочуть?", - запитала жінка з Найробі.

Деякі американці навіть отримують заохочення пивом, пампушками або готівкою, щоб отримати щеплення проти Covid-19, коли багато африканців із задоволенням брали б їх безкоштовно, якби вони були в наявності. Хоча найбагатші у світі, здається, вступають у постпандемічне життя, ми, решта людей на Глобальному Півдні, все ще переживаємо руйнівну кризу, яка не має виходу в найближчому майбутньому.

Зараз дуже трансмісивний варіант Delta виявлений у 21 африканській країні. Світові органи охорони здоров’я попередили, що під час глобальної пандемії ніхто не перебуває в безпеці, поки всі не будуть у безпеці. Проте несправедливий поділ вакцин означає, що нові штами вірусів можуть з'явитися в Африці та швидко поширитися на решту світу, роблячи будь-які надходження масових вакцинацій неефективними.

за матеріалами CNN


21.07.2021 600
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

951
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1958
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2828
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3464
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6851 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7627
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2463
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

946
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1816
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3399
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1788
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3695
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3907 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5452