CNN: Ціни у світі стрімко зростають - люди в паніці купують будинки

Будівництво житлового кварталу в Шеньчжені, Китай


Не так давно експерти з нерухомості готувались до найгіршого.

Пандемія коронавірусу призвела до закриття великої частини світу, закриття підприємств, звільнення десятків мільйонів робітників, скорочення робочих місць і глибоко заморозила ринок житла.

Кількість людей, які просять позикодавців більше часу щодо їх іпотечних платежів, зросла внаслідок глобальної рецесії.

"Минулого року ми думали, що це буде знову як у 2008 році", - сказала Кейт Еверетт-Аллен, керівник міжнародних досліджень житла в консалтинговій компанії Knight Frank.

Страх полягав у тому, що ціни на житло впадуть, як це відбувалося в минулі економічні спади. Зростання банкрутства та безробіття призведе до зменшення наявних доходів та ускладнить процес погашення виплат для власників будинків з високим боргом іпотеки.

Ті, кому пощастило мати друге житло, будуть змушені його продати, щоб створити грошові резерви, ще більше знижуючи ціни.

"Насправді нічого з цього не сталося", - додав Еверетт-Аллен.

Натомість ціни на житло злетіли, навіть коли світова економіка зазнала найгіршого спаду з часів Великої депресії.

Від Нової Зеландії до Сполучених Штатів, Німеччини, Китаю та Перу спостерігається одне й те саме явище: ціни на житло стрімко зростають, і багато покупців панікують.

Серед 37 заможних країн, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), реальні ціни на житло зросли майже на 7% у період з четвертого кварталу 2019 року до четвертого кварталу 2020 року - це найшвидший річний приріст в останні два десятиліття.


Ефект коронавірусу

Несподіваним поворотом пандемія виграла від ціни на житло.

Це пов’язано з тим, що уряди усього світу допомагали власникам будинків, тимчасово забороняючи повернення власності та надаючи трильйони доларів підтримки працівникам та бізнесу.

Зниження відсоткових ставок підтримувало виплати іпотечних кредитів доступними в багатьох державах, тоді як тимчасові зниження податків на придбання на деяких ринках стимулювали покупку житла.

Ці заходи захистили ринок житла від рецесії коронавірусу. 

"Якщо ви закриваєте переважну більшість населення на місяці, вони швидко переоцінюють те, що хочуть від своїх домівок", - сказав Річард Доннелл, директор з досліджень британської майнової платформи Zoopla.

Оскільки людей змусили перетворити будинки на офіси та класи, відбулися "перегони за простір".

Заможніші люди з кількох країн втекли з міст у великі заміські будинки з більшим простором на відкритому повітрі, очікуючи, що їм не потрібно буде їздити до центральних офісів, навіть після закінчення пандемії.

Багато з них перебувають у вигідному фінансовому становищі, ніж були до пандемії, оскільки вони витрачають менше на відпустку та харчування, і тому можуть витратити більше на придбання будинків.

Наприклад, у Сполученому Королівстві в приміських районах, що знаходяться недалеко від Лондона, таких як Бішоп Стортфорд та Вінчестер, спостерігається зростання цін на майно.

"Все, що дає можливість мати домашній офіс за годину їзди на поїзді до Лондона, на 10% перевищує ринкову вартість", - заявив Даніель Гаррінгтон, міжнародний керівник відділу зростання нерухомості Fine & Country.

Нове житло на північ від Вінчестера, Англія. Ціни на будинки у Великобританії зросли на 8,5% у 2020 році, це найшвидший річний темп зростання з 2014 року

Тенденція, яку Гаррінгтон спостерігав у таких столицях, як Лондон та Париж, полягає у тому, що заможні керівники обмінюють свої будинки в центрі на щось більше, але дешевше за межами міста, залишаючи собі достатньо грошей, щоб купити невелику квартиру в центрі міста та будинок для відпочинку в іншому місці.

Це підвищило внутрішній попит на нерухомість у таких місцях, як Французька Рив'єра, де традиційно на ринку нерухомості переважають іноземні покупці.

У приморському курортному містечку Ілфракомб на південному заході Англії Лі Хассел, директор агентства нерухомості "Вебберс", за останні місяці продав два об'єкти нерухомості на 100 000 фунтів стерлінгів (139 000 доларів) вище ціни.

"За 38 років купівлі та продажу будинків я не бачив такого попиту на ринку", - прокоментував Генрі Прайор, британський агент з купівлі-продажу. "Покупці платили 10 000 фунтів стерлінгів (14 100 доларів США) плюс лише за те, щоб мати можливість переглянути нерухомість".

Оскільки запаси у Великобританії приблизно на 30% нижчі за норму, люди "купують паніку", додав Прайор.

З листопада щомісяця трансакції відстежувались вище середнього, і в березні зафіксовано 180 000 продажів, що майже вдвічі перевищує середнє значення за той самий місяць за останні 20 років.


Чому бум навряд чи зникне

Але навіть коли уряди контролюють ринки житла, аналітики не прогнозують корекції ціни на житло.

Прогнозується, що глобальне економічне зростання цього року стане набагато сильнішим, оскільки активно розгорнуті кампанії з вакцинації, карантинні обмеження слабшають, це сприятиме активації житлових ринків.

Що найважливіше, відсоткові ставки залишаться низькими.

"Історично періоди низьких цін на житло були спричинені зростанням відсоткових ставок", - сказав Холжей.

То цей міхур ось-ось лопне? Ні, за словами Еверетт-Аллен. Позики залишаються дешевими, і, як тільки кордони знову відкриються, іноземні інвестори нададуть ще більший поштовх ринкам нерухомості, де купівельна діяльність в основному здійснюється внутрішніми покупцями, сказала вона.

"Це відбудеться протягом решти цього та у наступному році, і тоді може прийти затишшя", - додала вона.

Найнижчі ставки були ключовим фактором зростання цін, особливо в США та Європі, оскільки роблять запозичення більш доступними.

За офіційною статистикою, ставки за іпотечними кредитами в 19 країнах, які використовують євро, у березні становили в середньому лише 1,3%.

Навіть за умови зростання рівня інфляції, політики, як очікується, будуть підтримувати низькі відсоткові ставки для забезпечення відновлення.

Можливо, їм доведеться змінити курс, якщо ціни продовжуватимуть зростати й стабільно утримуватись на вищих рівнях, але великі центральні банки докладають зусиль, щоб наголосити, що їм зручно давати своїм економікам час, ніж зазвичай, якщо це допоможе зростанню обігу та створенню робочих місць.

"Ставки по іпотечних кредитах залишатимуться структурно низькими та підтримуватимуть зростання ринку протягом наступних кількох років", - сказав Адам Чалліс, виконавчий директор з досліджень та стратегій Джонса Ленга ЛаСалла в Європі, на Близькому Сході та в Африці.

Іншими словами, не очікуйте, що цей бум скоро згасне.

за матеріалами CNN


25.05.2021 1652
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

953
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1958
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2829
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3464
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3672
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6851 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7628
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

946
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1816
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3399
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1788
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3909 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5453