Президент США Джо Байден та держсекретар США Ентоні Блінкен беруть участь у віртуальній зустрічі з керівниками країн чотиристороннього діалогу щодо безпеки 12 березня у Білому домі
Забудьте про Францію та атомні підводні човни - сьогодні відбудеться найважливіша зустріч, яка у майбутньому визначатиме рівень впливу США в Азії.
Президент США Джо Байден у Вашингтоні проведе першу особисту зустріч у рамках чотиристороннього діалогу з питань безпеки, більш відомого як "чотирикутник", неофіційного стратегічного форуму США, Австралії, Японії та Індії - усіх демократичних країн, які зацікавлені у протидії зростанню впливу Китаю в Азії.
За словами Білого дому, до Байдена у Вашингтоні приєднаються прем'єр-міністр Японії Йошіхіде Суга, лідер Індії Нарендра Моді та прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон, щоб обговорити "сприяння вільному та відкритому Індо-Тихоокеанському регіону". Зустріч відбулася у час значних змін політики США в Азії.
Оскільки адміністрація Байдена рухається до зміцнення своїх дипломатичних партнерств у регіоні, Японія дедалі більш насторожено сприймає нарощування військової сили Китаю. В той самий час, австралійський оборонний пакт AUKUS із США та Великою Британією зміцнив прихильність Вашингтона до Азії.
У цей критичний момент те, що Quad вирішить робити далі, важливіше, ніж будь-коли. Старший аналітик Австралійського інституту стратегічної політики Малкольм Девіс сказав, що у порівнянні з його ранніми коріннями під час адміністрації Джорджа Буша, «чотирикутник» перетворився з «низького ключового політичного та економічного діалогу» до дуже значного гравця в азійсько-тихоокеанському регіоні.
"Четвірка не є азійським НАТО ... але водночас вона явно рухається у напрямку спільного підходу до безпеки", - сказав Девіс.
Протидія Китаю
Перша четвірка була запропонована у 2007 році, але була призупинена на десятиліття, поки не відновили співпрацю за часів експрезидента США Дональда Трампа на тлі зростання Китаю як економічної та військової наддержави.
Дипломатичне середовище в Азії помітно змінилося з моменту відродження 2017 року - і четвірка набула більшої ваги. У квітні 2020 року відносини між Австралією та Китаєм зазнали значного спаду після того, як австралійський президент Моррісон закликав провести незалежне розслідування щодо походження Covid-19.
Пекін у відповідь наклав обмеження на австралійські товари, і відносини ще не відновились.
Тим часом відносини між Вашингтоном і Пекіном, які погіршилися за часів Трампа, ще більше зіпсувалися за часів Байдена, оскільки США зміцнюють свої дипломатичні партнерства в Азії з метою стримування Китаю.
Нову американську інформаційну кампанію з ентузіазмом зустріли в Австралії, і на початку цього місяця обидва уряди приєдналися до Великої Британії, щоб оголосити AUKUS, угоду, за якою три країни обмінюватимуться військовою інформацією та технологіями для створення більш тісного оборонного партнерства в Азії.
Японія також вітає посилення впливу США у цьому регіоні. Після спроби проводити "теплішу" політику Китаю в перші роки перебування президента КНР Сі Цзіньпіна на посаді лідера, Японія за останній рік стала все більш насторожено ставитися до Пекіна.
У незвично відвертому інтерв'ю CNN у вересні міністр оборони Японії Нобуо Кіші заявив, що Японія "рішуче захищатиме" свою територію у Східно-Китайському морі "від дій Китаю".
Наразі Індія є найбільш обережним членом чотирикутника, і наскільки ця група готова просунути співпрацю у сфері оборони та протистояти Китаю, може залежати від Делі. Після сутички на кордоні між Індією та Китаєм у середині 2020 року, яка призвела до загибелі щонайменше 20 індійських солдатів, експерти кажуть, що Делі неохоче протистояв Пекіну.
Але писавши в журналі «Індо-Тихоокеанські справи» на початку 2021 року, Амріта Джеш, науковий співробітник Центру досліджень сухопутних воєн у Нью-Делі, заявила, що Індія все ще наближається до США у військовому плані, включаючи нові та посилені військові навчання, закупівлю озброєння та передачу технологій.
Колона індійської армії, що перевозить підкріплення та матеріали, рухається у напрямку Леха через Зоджі Ла, високий гірський перевал, що межує з Китаєм 13 червня в Ладаху, Індія
Частина співпраці передбачає вдосконалення технології відстеження та націлювання, сказала Джеш.
"(Існує) вкрай необхідна потреба для Індії - пильно стежити за китайськими (військовими), які рухаються вздовж кордону з Гімалаями та визначати наростальну присутність Китаю в Індійському океані", - додала вона.
Глейзер сказав, що є ще одна визначальна причина того, наскільки «Квадро» буде готовий піти проти опозиції Пекіну.
"Ще одним чинником є власна поведінка Китаю. Чим більше Китай погрожуватиме інтересам інших країн, загрожувати економічним примусом ... тим більше країн будуть готові захищатися", - сказала вона.
за матеріалами CNN