Пошкоджений міст внаслідок сильних дощів, які спричинили сильну повінь у центральній провінції Китаю Хенань 21 липня 2021 року
Коли рекордна спека заполонила захід Північної Америки, а смертельні повені охопили Німеччину, зростають ризики катаклізмів, пов’язані зі зміною клімату, вони потрапляють в заголовки новин та спричиняють глобальні дискусії на Заході.
Вчені роками попереджають, що кліматична криза посилить екстремальну погоду, зробить її "смертельнішою" і частішою - і останні катастрофи розглядаються як нагадування про загрозу, яка може трапитися набагато ближче до дому, ніж деякі люди думають.
Але цього тижня, коли значна частина центральної провінції Китаю зруйнована рекордними дощами, серед китайських чиновників, науковців або державних ЗМІ мало посилань на глобальну кліматичну кризу.
Тиша тим помітніша, враховуючи, наскільки китайська влада підкреслювала надзвичайність та рідкість такої погоди. Водночас у столиці провінції Чженчжоу за годину випало 8 дюймів (20 сантиметрів) дощу. За даними метеостанції Чженчжоу, лише за три дні випало 61 дюйм (або майже річна норма) опадів.
Метеостанція Чженчжоу назвала це зливою, яка буває "раз на тисячу років". Відділ водних ресурсів Хенаня пішов на крок далі, стверджуючи, що рівні дощів, зафіксовані на деяких станціях, можна спостерігати лише "раз на 5000 років".
Але в четвер державна газета Global Times заявила, що Рен Гою, головний експерт Національного кліматичного центру Китаю, "відкинув зв'язок між сильними дощами в Чженчжоу та глобальними змінами клімату".
Натомість у його звіті йдеться про "аномальну планетарну циркуляцію атмосфери". Лю Цзюньян, керівник проєкту з питань клімату та енергетики для Східної Азії "Грінпіс", заявив, що без впливу кліматичних змін "дуже важко уявити, щоб такі екстремальні опади траплялись у такому місті, як Чженчжоу".
Але вона зазначила, що ніколи китайські кспрти з погоди та клімату не визнають потенційний зв’язок зі зміною клімату після надзвичайних ситуацій, оскільки такий аналіз вимагає додаткових досліджень та даних.
"З обережності вони в основному уникають говорити про це", - сказала вона. Про такі асоціації також рідко повідомляють державні ЗМІ, додала спеціаліст.
Це суттєво контрастує з реакцією вчених із питань клімату та ЗМІ на Заході. Хоча необхідний повний аналіз, щоб підтвердити, наскільки зміни клімату Землі вплинули на конкретні екстремальні погодні явища, багато експертів сходяться на думці, що ця тенденція очевидна.
Наприклад, вчені Всесвітньої метеорологічної організації ООН (ВМО) провели експрес-атрибутивний аналіз, який показав, що на заході Північної Америки спека була б "практично неможливою" без зміни клімату. Пізніше Генеральний секретар ВМО Петтері Таалас заявив, що вони "чітко пов'язані" з глобальним потеплінням.
Справа не в тому, що китайські лідери не визнають, що зміна клімату є реальною. Навпаки, президент Сі Цзіньпін хоче, щоб Китай, який є лідером у світі щодо викидів парникових газів, став глобальним лідером у галузі кліматичної кризи. Минулого року він пообіцяв досягти пікових показників внутрішнього викиду до 2030 року та досягти вуглецевого нейтралітету до 2060 року, заслуживши міжнародне схвалення.
В офіційному описі зміна клімату часто подається як глобальна криза, яку вирішить Китай, "відповідальна головна держава". Однак менше згадуються прямі загрози, які є в Китаї, та їх вплив на повсякденне життя 1,4 мільярда людей. Китайська влада також насторожується, що кліматична активність, популярна серед молоді на Заході, може поширитися на Китай.
У вересні минулого року 17-річна Оу Хонгей, відома як китайська Грета Тунберг, була затримана, її допитували впродовж декількох годин в поліції, коли вона приєдналася до Глобального кліматичного страйку в Шанхаї, міжнародної події, яка залучила тисячі активістів у більш ніж 3500 місцях світу.
Це ускладнило китайській громадськості усвідомлення того, як вони особисто пов'язані з кліматичною кризою, сказала Лю. Як і деякі на Заході, китайці сприймають небезпеку зміни клімату як щось віддалене, що загрожує лише таненням крижаних шапок в Арктиці або низько розташованих островах у тропіках.
І хоча про скорочення викидів та екологічні реформи часто згадують у державних ЗМІ та навчальних класах, багато хто трактує їх як чергову державну політику, яку слід дотримуватися місцевим органам влади. "Для багатьох кліматичні зміни - це більше питання про політику, про економічні вигоди та витрати та міжнародну співпрацю", - каже Лю.
Але, як показує руйнування в Хенані, багато китайських міст не готові боротися з кліматичними ризиками через все частішу та інтенсивнішу екстремальну погоду. За 18 годин до вечірнього катаклізму у вівторок метеостанція Чженчжоу випустила п’ять червоних попереджень про проливний дощ.
Згідно з керівництвом Метеорологічного управління Китаю, попередження мало спонукати владу припинити роботу, призупинити заняття та бізнес активність, проте влада Чженчжоу не послухала експертів. Оскільки таким чином можна було уникнути смерті 12 пасажирів у метро, яке затопило, дехто ставить питання, чому влада не закрила його раніше, щоб уникнути жертв.
за матеріалами CNN