CNN: раз на тисячу років дощі спустошували центральний Китай, але про зміни клімату тут мало говорять

Пошкоджений міст внаслідок сильних дощів, які спричинили сильну повінь у центральній провінції Китаю Хенань 21 липня 2021 року


Коли рекордна спека заполонила захід Північної Америки, а смертельні повені охопили Німеччину, зростають ризики катаклізмів, пов’язані зі зміною клімату, вони потрапляють в заголовки новин та спричиняють глобальні дискусії на Заході.

Вчені роками попереджають, що кліматична криза посилить екстремальну погоду, зробить її "смертельнішою" і частішою - і останні катастрофи розглядаються як нагадування про загрозу, яка може трапитися набагато ближче до дому, ніж деякі люди думають.

Але цього тижня, коли значна частина центральної провінції Китаю зруйнована рекордними дощами, серед китайських чиновників, науковців або державних ЗМІ мало посилань на глобальну кліматичну кризу.

Тиша тим помітніша, враховуючи, наскільки китайська влада підкреслювала надзвичайність та рідкість такої погоди. Водночас у столиці провінції Чженчжоу за годину випало 8 дюймів (20 сантиметрів) дощу. За даними метеостанції Чженчжоу, лише за три дні випало 61 дюйм (або майже річна норма) опадів.

Метеостанція Чженчжоу назвала це зливою, яка буває "раз на тисячу років". Відділ водних ресурсів Хенаня пішов на крок далі, стверджуючи, що рівні дощів, зафіксовані на деяких станціях, можна спостерігати лише "раз на 5000 років".

Але в четвер державна газета Global Times заявила, що Рен Гою, головний експерт Національного кліматичного центру Китаю, "відкинув зв'язок між сильними дощами в Чженчжоу та глобальними змінами клімату".

Натомість у його звіті йдеться про "аномальну планетарну циркуляцію атмосфери". Лю Цзюньян, керівник проєкту з питань клімату та енергетики для Східної Азії "Грінпіс", заявив, що без впливу кліматичних змін "дуже важко уявити, щоб такі екстремальні опади траплялись у такому місті, як Чженчжоу".

Але вона зазначила, що ніколи китайські кспрти з погоди та клімату не визнають потенційний зв’язок зі зміною клімату після надзвичайних ситуацій, оскільки такий аналіз вимагає додаткових досліджень та даних.

"З обережності вони в основному уникають говорити про це", - сказала вона. Про такі асоціації також рідко повідомляють державні ЗМІ, додала спеціаліст.

Це суттєво контрастує з реакцією вчених із питань клімату та ЗМІ на Заході. Хоча необхідний повний аналіз, щоб підтвердити, наскільки зміни клімату Землі вплинули на конкретні екстремальні погодні явища, багато експертів сходяться на думці, що ця тенденція очевидна.

Наприклад, вчені Всесвітньої метеорологічної організації ООН (ВМО) провели експрес-атрибутивний аналіз, який показав, що на заході Північної Америки спека була б "практично неможливою" без зміни клімату. Пізніше Генеральний секретар ВМО Петтері Таалас заявив, що вони "чітко пов'язані" з глобальним потеплінням.

Справа не в тому, що китайські лідери не визнають, що зміна клімату є реальною. Навпаки, президент Сі Цзіньпін хоче, щоб Китай, який є лідером у світі щодо викидів парникових газів, став глобальним лідером у галузі кліматичної кризи. Минулого року він пообіцяв досягти пікових показників внутрішнього викиду до 2030 року та досягти вуглецевого нейтралітету до 2060 року, заслуживши міжнародне схвалення.

В офіційному описі зміна клімату часто подається як глобальна криза, яку вирішить Китай, "відповідальна головна держава". Однак менше згадуються прямі загрози, які є в Китаї, та їх вплив на повсякденне життя 1,4 мільярда людей. Китайська влада також насторожується, що кліматична активність, популярна серед молоді на Заході, може поширитися на Китай.

У вересні минулого року 17-річна Оу Хонгей, відома як китайська Грета Тунберг, була затримана, її допитували впродовж декількох годин в поліції, коли вона приєдналася до Глобального кліматичного страйку в Шанхаї, міжнародної події, яка залучила тисячі активістів у більш ніж 3500 місцях світу.

Це ускладнило китайській громадськості усвідомлення того, як вони особисто пов'язані з кліматичною кризою, сказала Лю. Як і деякі на Заході, китайці сприймають небезпеку зміни клімату як щось віддалене, що загрожує лише таненням крижаних шапок в Арктиці або низько розташованих островах у тропіках.

І хоча про скорочення викидів та екологічні реформи часто згадують у державних ЗМІ та навчальних класах, багато хто трактує їх як чергову державну політику, яку слід дотримуватися місцевим органам влади. "Для багатьох кліматичні зміни - це більше питання про політику, про економічні вигоди та витрати та міжнародну співпрацю", - каже Лю.

Але, як показує руйнування в Хенані, багато китайських міст не готові боротися з кліматичними ризиками через все частішу та інтенсивнішу екстремальну погоду. За 18 годин до вечірнього катаклізму у вівторок метеостанція Чженчжоу випустила п’ять червоних попереджень про проливний дощ.

Згідно з керівництвом Метеорологічного управління Китаю, попередження мало спонукати владу припинити роботу, призупинити заняття та бізнес активність, проте влада Чженчжоу не послухала експертів. Оскільки таким чином можна було уникнути смерті 12 пасажирів у метро, яке затопило, дехто ставить питання, чому влада не закрила його раніше, щоб уникнути жертв.

за матеріалами CNN


24.07.2021 807
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

951
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1958
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2828
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3463
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6851 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7627
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2463
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

946
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1816
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3399
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1788
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3695
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3907 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5452