Солдат афганської армії проходить повз автомобілі (MRAP), які залишили американські військові на авіабазі Баграм, в провінції Парван на північ від Кабулу, Афганістан, у понеділок, 5 липня
Розташований за годину на північ від Кабула, Баграм майже 20 років був центром війни Америки в Афганістані.
Зараз моторошно тихо. Останні війська США залишились, і уряд Афганістану намагається розробити, як використовувати розширений комплекс - і як його захистити.
Афганські чиновники, які супроводжували CNN під час екскурсії по Баграму в понеділок, зізналися, що вони лише зараз отримали доступ до більшої частини бази та мають можливість оглянути те, що залишилось. Один старший офіцер сказав, що в минулий четвер його повідомили, що його загін має менш як 24 години, щоб звільнити периметр бази.
Останні американські війська покинули базу в п’ятницю. Деякі афганські солдати повідомили CNN, що лише того дня дізналися, що американці виїжджають.
Серед афганців, які зараз володіють Баграмом, існує дивне почуття втрати. Один афганський офіцер сказав CNN, що, здається, старий друг пішов, не попрощавшись.
Величезні ангарні літаки гірчичного кольору залишаються зачиненими. Серед обладнання, яке залишилося, є близько 700 автомобілів: Humvees, пікапи 4 x 4, деякі все ще завалені наполовину з'їденими американськими закусками, такими як Oreos, та напівспожитими пляшками газованої води.
Окрім обладнання, є й інші ознаки того, що ще донедавна це був маленький шматочок Америки в горах Гіндукуш. Баграм мав власні франшизи Burger King та Popeye, радіостанцію та мініторговий центр. Колись тут був навіть магазин Harley Davidson.
Зараз близько 3000 афганських вояків сил безпеки несуть службу в Баграмі. У понеділок делегація Ради національної безпеки Афганістану відвідала базу, вивчаючи, як вона може бути використана в битві проти талібів, що відновили напади.
Не так давно на аеродромі щодня відбувалися десятки прильотів та вильотів. Тут було "серце" масштабної військової авіаційної операції, яка постачала війська США та НАТО в Афганістані. З боку Баграма літаки спостереження цілодобово патрулюватимуть небо, спостерігаючи за діями"Талібану".
Злітно-посадкові смуги довжиною близько двох миль тягнуться до горизонту. Але єдиний шум - це вітер, що проноситься рівнинами.
Чи є в афганських сил безпеки час і ресурси для використання Баграма - велике питання без відповіді.
Один афганський чиновник заявив CNN, що база матиме все, що потрібно для роботи.
Ви повинні розуміти, що нам забезпечили достатньо обладнання для роботи всієї цієї бази", - сказав чиновник, виступаючи анонімно, оскільки не має повноважень коментувати.
"Афганці мають потенціал захистити свою землю, отримати максимальну вигоду від цієї бази та забезпечити суверенітет", - додав він.
Пентагон наголосив, що виведення сил США не обов'язково означатиме закінчення місії НАТО "Рішуча підтримка" в Афганістані, попри рішення НАТО у квітні розпочати та завершити власне скорочення військ протягом декількох місяців.
Будівлі на авіабазі Баграм після відходу американських військових
Однак афганські сили по всій країні розкинуті внаслідок атаки "Талібану" на кілька фронтів.
З травня таліби стверджують, що взяли під контроль близько 150 районів по всьому Афганістану, в їх південно-центральних районах провінцій Кандагар та Гельменд, але також і на півночі.
Протягом останніх кількох днів вони заявили про активність в провінції Бадахшан, що межує з Китаєм і Таджикистаном, а також сусіднім Тахар. Минулого тижня ООН повідомила, що в провінціях Кундуз, Тахар, Бадахшан та Баглан переміщено 56 546 осіб.
Перший віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що "десятки тисяч сімей" втекли від натиску "Талібану", щоб шукати притулку у великих містах.
Салех написав у понеділок в Twitter, що "деякі знайшли притулок у будинках родичів завдяки традиціям, а інші перебувають в імпровізованих наметах або на вулицях, чекаючи "руки допомоги".
"Ми робимо те, що можемо, і те, що повинні", - додав він.
Зараз в афганців є Баграм, але проблема полягає в тому, що їм не вистачає літаків, щоб повною мірою використовувати його. І бойові літаки - як зазначали вищі афганські чиновники, так і колишній командувач США генерал Девід Петреус - матимуть вирішальне значення у стримуванні нападів талібів.
Разом з військами коаліції, Афганістан також залишили тисячі військових підрядників. Багато з них базувалися в Баграмі.
"Саме вони утримують основні засоби афганських ВПС", - сказав Петреус минулого тижня. "Це американські системи, які ми їм надали".
Зараз Баграм почувається майже як місце без мети. Протягом багатьох років і, можливо, десятиліття у майбутньому, це буде найочевиднішим нагадуванням в Афганістані про операцію «Нездоланна свобода» - заклик, який виник після подій 11 вересня.
за матеріалами CNN