CNN: поспішна передача авіабази, як свідчення виходу Америки з найдовшої війни (ФОТО)

Солдат афганської армії проходить повз автомобілі (MRAP), які залишили американські військові на авіабазі Баграм, в провінції Парван на північ від Кабулу, Афганістан, у понеділок, 5 липня


Розташований за годину на північ від Кабула, Баграм майже 20 років був центром війни Америки в Афганістані.

Зараз моторошно тихо. Останні війська США залишились, і уряд Афганістану намагається розробити, як використовувати розширений комплекс - і як його захистити.

Афганські чиновники, які супроводжували CNN під час екскурсії по Баграму в понеділок, зізналися, що вони лише зараз отримали доступ до більшої частини бази та мають можливість оглянути те, що залишилось. Один старший офіцер сказав, що в минулий четвер його повідомили, що його загін має менш як 24 години, щоб звільнити периметр бази.

Останні американські війська покинули базу в п’ятницю. Деякі афганські солдати повідомили CNN, що лише того дня дізналися, що американці виїжджають.

Серед афганців, які зараз володіють Баграмом, існує дивне почуття втрати. Один афганський офіцер сказав CNN, що, здається, старий друг пішов, не попрощавшись.

Величезні ангарні літаки гірчичного кольору залишаються зачиненими. Серед обладнання, яке залишилося, є близько 700 автомобілів: Humvees, пікапи 4 x 4, деякі все ще завалені наполовину з'їденими американськими закусками, такими як Oreos, та напівспожитими пляшками газованої води.

Окрім обладнання, є й інші ознаки того, що ще донедавна це був маленький шматочок Америки в горах Гіндукуш. Баграм мав власні франшизи Burger King та Popeye, радіостанцію та мініторговий центр. Колись тут був навіть магазин Harley Davidson.

Зараз близько 3000 афганських вояків сил безпеки несуть службу в Баграмі. У понеділок делегація Ради національної безпеки Афганістану відвідала базу, вивчаючи, як вона може бути використана в битві проти талібів, що відновили напади.

Не так давно на аеродромі щодня відбувалися десятки прильотів та вильотів. Тут було "серце" масштабної військової авіаційної операції, яка постачала війська США та НАТО в Афганістані. З боку Баграма літаки спостереження цілодобово патрулюватимуть небо, спостерігаючи за діями"Талібану".

Злітно-посадкові смуги довжиною близько двох миль тягнуться до горизонту. Але єдиний шум - це вітер, що проноситься рівнинами.
Чи є в афганських сил безпеки час і ресурси для використання Баграма - велике питання без відповіді.

Один афганський чиновник заявив CNN, що база матиме все, що потрібно для роботи.

Ви повинні розуміти, що нам забезпечили достатньо обладнання для роботи всієї цієї бази", - сказав чиновник, виступаючи анонімно, оскільки не має повноважень коментувати.

"Афганці мають потенціал захистити свою землю, отримати максимальну вигоду від цієї бази та забезпечити суверенітет", - додав він.

Пентагон наголосив, що виведення сил США не обов'язково означатиме закінчення місії НАТО "Рішуча підтримка" в Афганістані, попри рішення НАТО у квітні розпочати та завершити власне скорочення військ протягом декількох місяців.

Будівлі на авіабазі Баграм після відходу американських військових

Однак афганські сили по всій країні розкинуті внаслідок атаки "Талібану" на кілька фронтів.

З травня таліби стверджують, що взяли під контроль близько 150 районів по всьому Афганістану, в їх південно-центральних районах провінцій Кандагар та Гельменд, але також і на півночі.

Протягом останніх кількох днів вони заявили про активність в провінції Бадахшан, що межує з Китаєм і Таджикистаном, а також сусіднім Тахар. Минулого тижня ООН повідомила, що в провінціях Кундуз, Тахар, Бадахшан та Баглан переміщено 56 546 осіб.

Перший віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що "десятки тисяч сімей" втекли від натиску "Талібану", щоб шукати притулку у великих містах.

Салех написав у понеділок в Twitter, що "деякі знайшли притулок у будинках родичів завдяки традиціям, а інші перебувають в імпровізованих наметах або на вулицях, чекаючи "руки допомоги".

"Ми робимо те, що можемо, і те, що повинні", - додав він.

Зараз в афганців є Баграм, але проблема полягає в тому, що їм не вистачає літаків, щоб повною мірою використовувати його. І бойові літаки - як зазначали вищі афганські чиновники, так і колишній командувач США генерал Девід Петреус - матимуть вирішальне значення у стримуванні нападів талібів.

Разом з військами коаліції, Афганістан також залишили тисячі військових підрядників. Багато з них базувалися в Баграмі.

"Саме вони утримують основні засоби афганських ВПС", - сказав Петреус минулого тижня. "Це американські системи, які ми їм надали".

Зараз Баграм почувається майже як місце без мети. Протягом багатьох років і, можливо, десятиліття у майбутньому, це буде найочевиднішим нагадуванням в Афганістані про операцію «Нездоланна свобода» - заклик, який виник після подій 11 вересня.

за матеріалами CNN


06.07.2021 947
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3876

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

963
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471