Коли в неділю Китай святкував успіх свого першого виходу в космос біля нової космічної станції Тяньгун, головна аерокосмічна компанія країни звернула на себе увагу в Інтернеті з зовсім інших причин.
Державна Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація (CASC) зазнала негативної реакції після того, як з'явилася новина про те, що представник комуністичної партії у її філії нібито напав на двох видатних космічних вчених - у тому числі на 85-річну жінку.
Жорстокий напад, який стався на початку червня, привернув увагу широкої громадськості в суботу у звіті державного журналу China News Weekly. Китайські лідери неодноразово наголошували на важливості науково-технічних інновацій, розглядаючи їх як "головне поле бою" для конкуренції із Заходом. Сам президент КНР Сі Цзіньпін привітав провідних науковців країни як "національний скарб, гордість народу та славу нації".
Але жахливий факт про те, що китайських вчених можуть знищити - в цьому випадку, здавалося б, цілком буквально - недобросовісним чиновником Комуністичної партії, який, очевидно, залишався безкарним впродовж тижнів, викликав суміш гніву, розчарування та сорому.
Згідно з повідомленням державних ЗМІ, Чжан Тао, секретар партії та голова China Aerospace Investment Holdings, інвестиційного підрозділу CASC, напав на двох учених після того, як вони відмовились від його прохання про надання членства в Міжнародній академії космонавтики, Стокгольм - неурядова організація.
85-річна Ву Мейронг отримала перелом хребта, тоді як у 55-річного Ван Цзіньніяна було кілька зламаних ребер та травми м'яких тканин по всьому тілу. Обидва залишились у лікарні через місяць після нападу, тоді як Чжан "ходив на роботу, як зазвичай", згідно з повідомленням.
Неодноразові дзвінки China Aerospace Investment Holdings залишились без відповіді вранці в понеділок.
У китайських соціальних мережах багато хто сумнівався, чому інцидент тижнями не оприлюднювали, і чому Чжан не зазнав жодних наслідків своєї неадекватної поведінки.
На вебсторінці Weibo, яка зазнала нищівної цензури у Twitter, користувачі заполонили офіційний акаунт CASC гнівними коментарями, вимагаючи відповідей за передбачувану атаку. Пов’язаний хештег зібрав понад 130 мільйонів переглядів.
На тлі посилення тиску CASC нарешті випустив коротку заяву пізно в неділю вдень, визнавши, що Чжан вчинив побиття "після вживання алкоголю", та оголосивши про його відсторонення від роботи. У ній не сказано, що призвело до передбачуваного нападу, та не запропоновано інших деталей, лише те, що компанія направила групу для розслідування інциденту та пообіцяла "розібратися з цим серйозно за результатами".
Заява не змогла згладити гнів громадськості. Під цим повідомленням найпопулярніші коментарі, які ставлять під сумнів питання, чому CASC вирішив зупинити Чжана лише через місяць після інциденту - і лише після обурення громадськості - отримали десятки тисяч "лайків".
Тижнева тиша навколо інциденту, ймовірно, зумовлена посиленою цензурою напередодні сторіччя Комуністичної партії, яке відзначали 1 липня.
Через тиждень після нападу Китай успішно відправив трьох космонавтів на свою космічну станцію, що знаходиться на стадії будівництва.
Лише за останні пів року країна змогла доправити на Землю зразки породи з Місяця, а також успішно посадити марсохід на поверхню "Червоної планети" - обидві ці місії були вкрай складними та вимагали значних ресурсів.
За часів Сі партія розгорнула масштабну кампанію з метою посилення дисципліни, покаравши мільйони чиновників за корупцію та неправомірні дії. Але кричущий напад Чжана на вчених викрив для партії факт, що насправді деякі чиновники все ще відчувають незмежні права та розпоряджаються владою, як хочуть, ставлячись до інших з неповагою - і ще гірше, що немає реальних засобів зупинити їх.
Китайські вчені та інтелектуали мали непросту історію з Комуністичною партією. У 1957 році Антиправа кампанія, розпочата головою Мао Цзедуном, призвела до політичного переслідування сотень тисяч інтелектуалів. Менш ніж через десять років китайські письменники та науковці знову стали мішенню Культурної революції, багато з них зазнали публічного приниження та жорстоких нападів Червоної гвардії.
Навіть науковці, що ведуть програму розвитку космосу в країні постраждали від політичних інтриг. Яо Тунбін, видатний ракетний експерт, був забитий до смерті натовпом біля свого будинку. Чжао Цзючжан, головний конструктор першого китайського супутника, був доведений до самогубства.
Але Китай пройшов довгий шлях від беззаконня Культурної революції та безперервної ідеологічної та політичної боротьби епохи Мао. І побиття двох учених суперечить усьому, про що Сі стверджував у своїй промові про новий Китай.
Як сказано в одному з коментарів до Weibo:
"Інцидент із Чжан Тао виявив факт: досягнення верховенства права набагато складніше, ніж відправлення космічного корабля в небо".
за матеріалами CNN