CNN: напад на видатних вчених кидає тінь на тріумф у космічній галузі Китаю

Коли в неділю Китай святкував успіх свого першого виходу в космос біля нової космічної станції Тяньгун, головна аерокосмічна компанія країни звернула на себе увагу в Інтернеті з зовсім інших причин.

Державна Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація (CASC) зазнала негативної реакції після того, як з'явилася новина про те, що представник комуністичної партії у її філії нібито напав на двох видатних космічних вчених - у тому числі на 85-річну жінку.

Жорстокий напад, який стався на початку червня, привернув увагу широкої громадськості в суботу у звіті державного журналу China News Weekly. Китайські лідери неодноразово наголошували на важливості науково-технічних інновацій, розглядаючи їх як "головне поле бою" для конкуренції із Заходом. Сам президент КНР Сі Цзіньпін привітав провідних науковців країни як "національний скарб, гордість народу та славу нації".

Але жахливий факт про те, що китайських вчених можуть знищити - в цьому випадку, здавалося б, цілком буквально - недобросовісним чиновником Комуністичної партії, який, очевидно, залишався безкарним впродовж тижнів, викликав суміш гніву, розчарування та сорому.

Згідно з повідомленням державних ЗМІ, Чжан Тао, секретар партії та голова China Aerospace Investment Holdings, інвестиційного підрозділу CASC, напав на двох учених після того, як вони відмовились від його прохання про надання членства в Міжнародній академії космонавтики, Стокгольм - неурядова організація.

85-річна Ву Мейронг отримала перелом хребта, тоді як у 55-річного Ван Цзіньніяна було кілька зламаних ребер та травми м'яких тканин по всьому тілу. Обидва залишились у лікарні через місяць після нападу, тоді як Чжан "ходив на роботу, як зазвичай", згідно з повідомленням.

Неодноразові дзвінки China Aerospace Investment Holdings залишились без відповіді вранці в понеділок.

У китайських соціальних мережах багато хто сумнівався, чому інцидент тижнями не оприлюднювали, і чому Чжан не зазнав жодних наслідків своєї неадекватної поведінки.

На вебсторінці Weibo, яка зазнала нищівної цензури у Twitter, користувачі заполонили офіційний акаунт CASC гнівними коментарями, вимагаючи відповідей за передбачувану атаку. Пов’язаний хештег зібрав понад 130 мільйонів переглядів.

На тлі посилення тиску CASC нарешті випустив коротку заяву пізно в неділю вдень, визнавши, що Чжан вчинив побиття "після вживання алкоголю", та оголосивши про його відсторонення від роботи. У ній не сказано, що призвело до передбачуваного нападу, та не запропоновано інших деталей, лише те, що компанія направила групу для розслідування інциденту та пообіцяла "розібратися з цим серйозно за результатами".

Заява не змогла згладити гнів громадськості. Під цим повідомленням найпопулярніші коментарі, які ставлять під сумнів питання, чому CASC вирішив зупинити Чжана лише через місяць після інциденту - і лише після обурення громадськості - отримали десятки тисяч "лайків".

Тижнева тиша навколо інциденту, ймовірно, зумовлена ​​посиленою цензурою напередодні сторіччя Комуністичної партії, яке відзначали 1 липня.

Через тиждень після нападу Китай успішно відправив трьох космонавтів на свою космічну станцію, що знаходиться на стадії будівництва.

Лише за останні пів року країна змогла доправити на Землю зразки породи з Місяця, а також успішно посадити марсохід на поверхню "Червоної планети" - обидві ці місії були вкрай складними та вимагали значних ресурсів.

За часів Сі партія розгорнула масштабну кампанію з метою посилення дисципліни, покаравши мільйони чиновників за корупцію та неправомірні дії. Але кричущий напад Чжана на вчених викрив для партії факт, що насправді деякі чиновники все ще відчувають незмежні права та розпоряджаються владою, як хочуть, ставлячись до інших з неповагою - і ще гірше, що немає реальних засобів зупинити їх.

Китайські вчені та інтелектуали мали непросту історію з Комуністичною партією. У 1957 році Антиправа кампанія, розпочата головою Мао Цзедуном, призвела до політичного переслідування сотень тисяч інтелектуалів. Менш ніж через десять років китайські письменники та науковці знову стали мішенню Культурної революції, багато з них зазнали публічного приниження та жорстоких нападів Червоної гвардії.

Навіть науковці, що ведуть програму розвитку космосу в країні постраждали від політичних інтриг. Яо Тунбін, видатний ракетний експерт, був забитий до смерті натовпом біля свого будинку. Чжао Цзючжан, головний конструктор першого китайського супутника, був доведений до самогубства.

Але Китай пройшов довгий шлях від беззаконня Культурної революції та безперервної ідеологічної та політичної боротьби епохи Мао. І побиття двох учених суперечить усьому, про що Сі стверджував у своїй промові про новий Китай.

Як сказано в одному з коментарів до Weibo:

"Інцидент із Чжан Тао виявив факт: досягнення верховенства права набагато складніше, ніж відправлення космічного корабля в небо".

за матеріалами CNN


05.07.2021 698
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

964
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471