Тіні від пішоходів, які проходять по тротуару в Пекіні 25 травня 2017 року
Минулого тижня, коли Китай відзначав 72-у річницю правління Комуністичної партії тижневим державним святом, громадянам оголошували про економічний підйом країни, військові досягнення, політичний вплив і навіть збільшення росту людей Китаю.
Кілька видань, включаючи провладний таблоїд Global Times та телерадіокомпанію CCTV, опублікували звіти про дослідження, опубліковане минулого року в медичному журналі The Lancet, яке аналізувало еволюцію середніх висот у всьому світі.
З досліджуваних країн у Китаї спостерігається найбільше зростання чоловічого росту, впродовж 1985 та 2019 роками середній зріст 19-річних чоловіків у Китаї збільшився майже на 3,5 дюйма (9 сантиметрів). Ця тенденція виглядає узгодженою з тим, що виявили китайські дослідники у власних дослідженнях.
Згідно зі звітом, який опублікований у грудні минулого року Національною комісією охорони здоров’я країни, середній зріст китайських чоловіків віком від 18 до 44 років зріс майже на пів дюйма (1,27 сантиметра) між 2014 та 2019 роками.
Китаянки також "зросли", хоча вони не очолили список жіночого зростання у всьому світі. Пожвавлене висвітлення ЗМІ дослідження Lancet широко розповсюдилося в Інтернеті минулого тижня, і ця тема стала популярною на Weibo, китайській Twitter-подібній платформі. Один пов’язаний хештег для цієї теми переглянули понад 200 мільйонів разів.
"Зріс не тільки їх ріст, але і статус китайців", - йдеться в одному з головних коментарів Weibo, який набрав понад 2400 лайків.
Коментар показує, що збільшення зросту сприймається набагато більше, ніж фізичний показник. Швидше, це служить символом того, як швидко зросла економіка Китаю та покращилася якість життя всього за кілька десятиліть.
Коли в 1970-х роках Китай розпочав економічні реформи, він був збіднілою країною, що розвивалася, фіксували недоїдання та голод. Жах Великого китайського голоду, під час якого десятки мільйонів людей померли від недоїдання через катастрофічну політику уряду, був ще свіжим у пам’яті людей.
Загальнодержавні реформи стали значним поворотним пунктом. У міру зростання ринково орієнтованої економіки та стабілізації країни зростали пропозиції продуктів харчування та особисте багатство.
Раціон людей почав змінюватися, особливо коли вони переїхали до міст під час швидкої урбанізації Китаю. Важливо, що діти почали отримувати харчування, необхідне для здорового росту, що відбивається на їх фізичному формуванні.
"Фізичне формування дітей та підлітків покращилося разом з економічним розвитком", - йдеться в дослідженні 2014 року, яке провели дослідники Капітального інституту педіатрії в Пекіні.
За результатами дослідження, недоїдання неухильно зменшувалося у малюків, а в заможних районах почало з'являтися ожиріння.
Це було фізичним, відчутним свідченням прогресу країни у подоланні бідності; лише за останні кілька десятиліть сотні мільйонів людей були виведені з бідності, згідно зі стандартами уряду Китаю. За даними дослідження, яке провели у 2020 році, спостерігаючи за країнами з низьким рівнем доходів, включаючи багато країн Африки на південь від Сахари, помітили, що середній зріст їхніх дітей з 1985 р. або не змінювався, або зменшувався.
Новина про те, що люди Китаю зростають, надійшла випадково, і це підтвердило заяву президента Сі Цзіньпіна в липні про те, що країна досягла своєї мети - створити "помірно процвітаюче суспільство" до сторіччя Комуністичної партії.
Економічне зростання Китаю та поліпшення його умов життя є головним джерелом гордості китайської громадськості - багато хто з них розмірковував у соцмережах про швидку трансформацію країни під час свята "Золотий тиждень", що настає після Національного дня 1 жовтня.
"Зараз зростання дітей набагато вище, ніж раніше, тому що харчування набагато краще, ніж раніше", - сказав один з користувачів Weibo.
Іноземці ростуть у висоту, тому що вони мають багате харчування: молоко і м’ясо, додав користувач - і зараз це нормально для китайців.
Але економічний підйом Китаю також породив дедалі більший розподіл багатства між сільськими та міськими районами, що відбилося на здоров’ї та зрості людей. За даними Національного бюро статистики Китаю, дохід на душу населення для сільських домогосподарств у 2019 році склав 16 021 юанів (2440 доларів) проти 42 359 юанів (6450 доларів) у містах.
І багато сільських громад протягом десятиліть були відрізані від основних зручностей та транспортного сполучення, навіть коли велика частина країни швидко модернізувалася. Нерівномірний розподіл означає, що загалом сільські діти нижчі та менш здорові, ніж міські діти.
Одне дослідження 1996 року показало, що зростання середнього зросту дітей у п'ять разів вище у містах, ніж у сільській місцевості. І хоча показники відставання у рості та недоїдання різко впали по всій країні, вони все ще залишаються поширеними в бідних сільських районах, згідно з дослідженням 2014 року.
"Досі існують великі розбіжності між сільськими та міськими районами як за станом здоров'я, так і за медичною допомогою", - йдеться у дослідженні, яке закликає до вжиття додаткових заходів, які сприяють "рівному зростанню всіх дітей у Китаї".
за матеріалами CNN