CNN: Китай стикається з найгіршим дефіцитом енергії за останні десять років. Це проблема для всього світу

Китай знаходиться у розпалі величезної кризи в енергетиці, оскільки екстремальна погода, зростаючий попит на енергію та жорсткі обмеження на використання вугілля завдають потрійного удару по електромережі країни.

Це проблема, яка може тривати місяцями, напружуючи економічне відновлення країни та впливаючи на світову торгівлю.

Кілька китайських провінцій заявили, що в останні тижні стикаються з кризою влади, включаючи деякі найважливіші двигуни для економічного зростання країни.

Провінція Гуандун - виробничий центр, відповідальний за 1,7 трлн доларів США, або понад 10% річного обсягу економічного виробництва Китаю та більшу частку зовнішньої торгівлі, - нормує потужність вже понад місяць. Карантинні обмеження змусили компанії по всій провінції припинити роботу на кілька днів впродовж тижня.

Деякі місцеві органи влади попереджають, що внормування потужності може тривати до кінця року. Це не тільки Гуандун. Щонайменше дев'ять провінцій заявили, що мають справу з подібними проблемами, включаючи Юньнань, Гуансі та виробничий центр Чжецзяна, змусивши регіональну владу оголосити про обмеження потужності в районі Китаю, розміром зі Сполучене Королівство, Німеччину, Францію та Японію разом узяті.

Криза електроенергії навіть сприяла уповільненню темпів зростання фабричної активності в Китаї в червні, визнало в середу Національне бюро статистики країни.

Це найгірший дефіцит енергії в Китаї з 2011 року, коли посуха та зростання цін на вугілля змусили 17 провінцій та регіонів стримувати використання електроенергії. Електростанції неохоче виробляють багато електроенергії, коли вугілля, яке вони спалюють, дороге: Пекін контролює вартість електроенергії, тому виробники не можуть просто підвищити ціни.

Цього разу післяпандемічний бум сировинних товарів та сувора погода знову змушують вугільні електростанції стримувати випуск, водночас заважаючи гідроенергетиці. Але є ключова різниця: Китай також бореться з тим, як задовольнити наполегливі зусилля президента Сі Цзіньпіна щодо вуглецево нейтрального Китаю до 2060 року.

Ця амбіційна мета для найбільшого споживача вугілля у світі призвела до видобутку вугільних шахт у країні менше, що призвело до зростання цін, за словами Яо Пей, головного стратега китайської брокерської компанії Soochow Securities.


Один-два удари в економіку

Дефіцит може нанести за один-два удари, що може збити крихке відновлення Китаю з курсу, в той час, як це призведе до подальших проблем для глобальних ланцюгів постачання, які вже намагаються впорядкувати.

"Нормування потужності неминуче зашкодить економіці", - сказав Ян Цинь, провідний аналітик вуглецю в компанії Refinitiv.

Дефіцит електроенергії може зменшити випуск практично у всіх галузях економіки, включаючи ключові галузі будівництва та обробної промисловості. За даними Національного бюро статистики, минулого року такі підприємства використали майже 70% електроенергії Китаю і стали основними чинниками відновлення у 2021 році.

Компанія Chengde New Material, що базується в Гуандуні, один з найбільших виробників нержавіючої сталі в країні, наприкінці минулого місяця заявила клієнтам, що припинятиме свою діяльність на два дні впродовж тижня, доки електроенергія більше не потребуватиме нормування. Компанія очікує скорочення обсягів виробництва на 20%, або до 10000 тонн сталі на місяць.

"Компанії цьому не раді", - сказав Клаус Зенкель, голова Торгової палати Європейського Союзу в Південному Китаї.

Він зазначив, що робота близько 80 компаній-членів палати може бути порушена розпорядженням уряду призупинити діяльність на кілька днів на тиждень, додавши, що вітчизняні виробники також змушені зупинити виробництво.

Деякі компанії навіть почали орендувати дорогі дизельні генератори, щоб продовжувати бізнес, сказав він.

Згідно з урядовими даними та незалежними дослідженнями, нормування потужності в провінції Юньнань, що виробляє метали, навіть спричинило зменшення постачання деяких видів металів, включаючи алюміній та олово.

Скорочення виробництва та перспектива пропуску термінів доставлення по Китаю також ризикує розтягнути й без того тугий глобальний ланцюг постачання. Лише Гуандун є виробничим центром, на який припадає чверть загальної торгівлі Китаю, включаючи одяг, іграшки та електроніку.

"Це [дефіцит електроенергії] може збільшити затримки з доставлення, які можна відчути по всьому світу", - сказав Хеннінг Глоштайн, директор з енергетики, клімату та ресурсів Eurasia Group.

Додатковим тиском є й те, що Гуандун вже бачив свої надзвичайно переповнені контейнерні порти, внаслідок спалахів коронавірусу. Відставання судноплавства може зайняти місяці та призвести до дефіциту під час сезону святкових покупок.

"Дефіцит електроенергії може призвести до перестановки робочого графіка для місцевих виробників, кидаючи виклик своєчасності постачання [і, отже, решті ланцюгів постачання", - сказала Лара Донг, старший директор з енергетики та відновлюваних джерел енергії у Великому Китаї в IHS Markit.

за матеріалами CNN


01.07.2021 721
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

964
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3938 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471