Китай знаходиться у розпалі величезної кризи в енергетиці, оскільки екстремальна погода, зростаючий попит на енергію та жорсткі обмеження на використання вугілля завдають потрійного удару по електромережі країни.
Це проблема, яка може тривати місяцями, напружуючи економічне відновлення країни та впливаючи на світову торгівлю.
Кілька китайських провінцій заявили, що в останні тижні стикаються з кризою влади, включаючи деякі найважливіші двигуни для економічного зростання країни.
Провінція Гуандун - виробничий центр, відповідальний за 1,7 трлн доларів США, або понад 10% річного обсягу економічного виробництва Китаю та більшу частку зовнішньої торгівлі, - нормує потужність вже понад місяць. Карантинні обмеження змусили компанії по всій провінції припинити роботу на кілька днів впродовж тижня.
Деякі місцеві органи влади попереджають, що внормування потужності може тривати до кінця року. Це не тільки Гуандун. Щонайменше дев'ять провінцій заявили, що мають справу з подібними проблемами, включаючи Юньнань, Гуансі та виробничий центр Чжецзяна, змусивши регіональну владу оголосити про обмеження потужності в районі Китаю, розміром зі Сполучене Королівство, Німеччину, Францію та Японію разом узяті.
Криза електроенергії навіть сприяла уповільненню темпів зростання фабричної активності в Китаї в червні, визнало в середу Національне бюро статистики країни.
Це найгірший дефіцит енергії в Китаї з 2011 року, коли посуха та зростання цін на вугілля змусили 17 провінцій та регіонів стримувати використання електроенергії. Електростанції неохоче виробляють багато електроенергії, коли вугілля, яке вони спалюють, дороге: Пекін контролює вартість електроенергії, тому виробники не можуть просто підвищити ціни.
Цього разу післяпандемічний бум сировинних товарів та сувора погода знову змушують вугільні електростанції стримувати випуск, водночас заважаючи гідроенергетиці. Але є ключова різниця: Китай також бореться з тим, як задовольнити наполегливі зусилля президента Сі Цзіньпіна щодо вуглецево нейтрального Китаю до 2060 року.
Ця амбіційна мета для найбільшого споживача вугілля у світі призвела до видобутку вугільних шахт у країні менше, що призвело до зростання цін, за словами Яо Пей, головного стратега китайської брокерської компанії Soochow Securities.
Один-два удари в економіку
Дефіцит може нанести за один-два удари, що може збити крихке відновлення Китаю з курсу, в той час, як це призведе до подальших проблем для глобальних ланцюгів постачання, які вже намагаються впорядкувати.
"Нормування потужності неминуче зашкодить економіці", - сказав Ян Цинь, провідний аналітик вуглецю в компанії Refinitiv.
Дефіцит електроенергії може зменшити випуск практично у всіх галузях економіки, включаючи ключові галузі будівництва та обробної промисловості. За даними Національного бюро статистики, минулого року такі підприємства використали майже 70% електроенергії Китаю і стали основними чинниками відновлення у 2021 році.
Компанія Chengde New Material, що базується в Гуандуні, один з найбільших виробників нержавіючої сталі в країні, наприкінці минулого місяця заявила клієнтам, що припинятиме свою діяльність на два дні впродовж тижня, доки електроенергія більше не потребуватиме нормування. Компанія очікує скорочення обсягів виробництва на 20%, або до 10000 тонн сталі на місяць.
"Компанії цьому не раді", - сказав Клаус Зенкель, голова Торгової палати Європейського Союзу в Південному Китаї.
Він зазначив, що робота близько 80 компаній-членів палати може бути порушена розпорядженням уряду призупинити діяльність на кілька днів на тиждень, додавши, що вітчизняні виробники також змушені зупинити виробництво.
Деякі компанії навіть почали орендувати дорогі дизельні генератори, щоб продовжувати бізнес, сказав він.
Згідно з урядовими даними та незалежними дослідженнями, нормування потужності в провінції Юньнань, що виробляє метали, навіть спричинило зменшення постачання деяких видів металів, включаючи алюміній та олово.
Скорочення виробництва та перспектива пропуску термінів доставлення по Китаю також ризикує розтягнути й без того тугий глобальний ланцюг постачання. Лише Гуандун є виробничим центром, на який припадає чверть загальної торгівлі Китаю, включаючи одяг, іграшки та електроніку.
"Це [дефіцит електроенергії] може збільшити затримки з доставлення, які можна відчути по всьому світу", - сказав Хеннінг Глоштайн, директор з енергетики, клімату та ресурсів Eurasia Group.
Додатковим тиском є й те, що Гуандун вже бачив свої надзвичайно переповнені контейнерні порти, внаслідок спалахів коронавірусу. Відставання судноплавства може зайняти місяці та призвести до дефіциту під час сезону святкових покупок.
"Дефіцит електроенергії може призвести до перестановки робочого графіка для місцевих виробників, кидаючи виклик своєчасності постачання [і, отже, решті ланцюгів постачання", - сказала Лара Донг, старший директор з енергетики та відновлюваних джерел енергії у Великому Китаї в IHS Markit.
за матеріалами CNN