Президент Наїб Букеле після прес -конференції в Сан -Сальвадорі, Сальвадор, 6 червня 2021 року.
"День біткойна" в Сальвадорі пройшов не особливо добре. Прийняття біткойна як законного платіжного засобу у збіднілій країні у вівторок затьмарене вуличними протестами, технічними збоями та екстремальним падінням вартості суперечливої цифрової валюти.
Що пішло не так?
"Гаманець Chivo", додаток для зберігання даних, який створений урядом, не відразу був доступний у великих магазинах додатків. До кінця дня він з’явився на платформах Apple та Huawei.
Сотні людей виступили проти біткойнів у різних протестах по всій столиці, повідомляє Financial Times. За даними Coinbase, ціна біткойна зросла за день близько до 53 000 доларів, а потім впала на 19%. Цифрова валюта з того часу відшкодувала деякі збитки від торгівлі близько 46 270 доларів.
Президент Наїб Букеле, який є рушійною силою ініціативи щодо біткойнів, у глузливій формі прокоментував різке падіння цін. "Купуючи занурення", - глузував він у Twitter. Він також приєднався до прихильників онлайн-криптовалют, похваливши великі компанії, такі як McDonald's (MCD) за прийняття біткойнів як платіж.
Прихильники стверджують, що прийняття біткойна як законного платіжного засобу допоможе сальвадорцям уникнути дорогих зборів за грошові перекази з-за кордону, які минулого року становили майже 6 мільярдів доларів - приблизно чверть ВВП.
Букеле, можливо, вдасться усунути початкові технічні збої, але найбільші ризики від біткойна зберігатимуться ще довго.
Сальвадор не має власної валюти, натомість спирається на долар США. Додавання іншої валюти, яка схильна до різких змін вартості, ще більше ускладнить урядовий бюджет та податкове планування. Це також "кошмар" для домогосподарств та підприємств, яким зараз доводиться приділяти час та ресурси розв'язанню питання, як зберігати свої кошти в доларах чи біткойнах.
Оскільки ціни на криптовалюти схильні до постійних коливань, ставки високі. Інший ризик: прийняття біткойна як законного платіжного засобу також може сприяти процвітанню злочинності, згідно з даними Міжнародного валютного фонду, який погодився виділити 389 мільйонів доларів США на екстрене фінансування Сальвадору у квітні 2020 року.
"Без жорсткої боротьби з відмиванням грошей та боротьби з фінансуванням терористичних заходів, криптоактиви можна використовувати для відмивання незаконно одержаних грошей, фінансування тероризму та ухилення від сплати податків.
Це може становити ризики для фінансової системи країни, фіскального балансу та відносин з іноземними державами країн і банків-кореспондентів", - заявив МВФ у липні. Загальна картина: кредитні рейтингові агентства не вражені.
Наприкінці липня Moody's Investors Service збільшила борг Сальвадору, мотивуючи це "погіршенням якості політики", включаючи рішення уряду прийняти біткойн, як законний платіжний засіб. Moody's заявило, що країна залишається сприйнятливою до фінансових потрясінь, які можуть поставити під загрозу здатність уряду погашати кредити, починаючи з січня 2023 року.
Це означає, що Сальвадору, ймовірно, знадобиться ще одна допомога від МВФ. Інші країни повинні врахувати досвід Сальвадору та з особливою обережністю його наслідувати. МВФ закликав уряди використовувати нові цифрові форми грошей лише тоді, коли вони можуть зберегти фінансову стабільність, ефективність та рівність.
"Спроба зробити криптовалюти національною валютою - це небажаний крок", - попередили в МВФ.
Китайські інвестори вливають 1 млрд доларів у новий фонд BlackRock Новий інвестиційний фонд BlackRock у Китаї - перший, що повністю належить іноземній фірмі - за перший тиждень залучив 1 мільярд доларів від китайських інвесторів.
Найбільший у світі менеджер з активів заявив у середу, що фонд, який зараз залучив 6,68 млрд юанів, був офіційно створений цього тижня і залучив понад 111 000 інвесторів. В кінці минулого місяця компанія почала пропонувати інвестиційні продукти окремим китайським інвесторам.
"Ми дуже пишаємося досягненнями з управління фондами у Китаї, і вдячні за величезну підтримку інвесторів", - сказала Рейчел Лорд, голова BlackRock та голова Азійсько-тихоокеанського регіону.
Нагадаємо, оголошення BlackRock з’явилося через кілька днів після того, як мільярдер-філантроп Джордж Сорос розгромив компанію за її зусилля в Китаї, які він назвав «промахом». Запуск нового продукту BlackRock відбувся лише через кілька тижнів після того, як він рекомендував інвесторам накопичувати китайські активи.
"Вливання мільярдів доларів у Китай зараз є трагічною помилкою", - написав Сорос в дописі, який опублікований в понеділок журналом Wall Street Journal. "Це, ймовірно, втрата грошей для клієнтів BlackRock і, що більш важливо, завдасть шкоди інтересам національної безпеки [Сполучених Штатів] та інших демократій".
Сорос наголосив на нещодавніх репресіях Сі проти приватного бізнесу, які він вважає доказом того, що "режим розглядає всі китайські компанії як інструменти однопартійної держави".
Він також згадував про "величезну кризу, що назріла на ринку нерухомості Китаю", та зусилля Сі щодо перерозподілу багатства. За його словами, ці тенденції "погано впливають на іноземних інвесторів".
Хто правий? Час покаже.
за матеріалами CNN